Wkrótce uruchomienie programu Moje Ciepło 2022. Co warto o nim wiedzieć?

ogrzewanie domu

Pompy ciepła gruntowe oraz powietrzne to według Unii Europejskiej wzorcowe rozwiązania, które sprzyjają ekologii. Polski rząd wychodzi więc z propozycją programu „Moje Ciepło”, która zakłada dopłaty do zakupu oraz montażu tych urządzeń w nowych budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym. Co warto wiedzieć na ten temat, jakie kwoty otrzymają beneficjenci oraz kogo obejmą dotacje? Wyjaśniamy.

Co zakłada program Moje Ciepło 2022?

Głównym założeniem nowego programu będzie możliwość dofinansowania do zakupu pomp ciepła. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie nowo wybudowanych domów. Kluczową kwestię odgrywa tutaj podwyższony standard energetyczny konkretnego budynku. Tylko w takim przypadku stosowanie takich urządzeń ma uzasadnienie w postaci maksymalnego wykorzystania ich możliwości pod względem zużycia prądu do ilości efektywnie wyprodukowanego ciepła. Warto także zauważyć, że Moje Ciepło wspiera program Czyste Powietrze. Aby więc osiągnąć maksymalną korzyść dla gospodarstwa domowego warto także przyjrzeć się wymaganiom także tego drugiego programu, aby uzyskać maksymalną korzyść finansową dla konkretnego budynku.

Kiedy nastąpi uruchomienie programu Moje Ciepło 2022?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział, że program wystartuje przed końcem pierwszego kwartału 2022 roku. Można więc spodziewać się, że niektóre zapisy ustawy zostaną dokładnie doprecyzowane oraz mogą zmienić się pewne kwestie formalne. Między innymi istnieje szansa na zwiększenie wysokości kosztów kwalifikowanych dla konkretnej grupy społecznej. Może się więc okazać, że największą korzyść uzyskają osoby, które posiadają kartę Dużej Rodziny. W ich przypadku może nastąpić wzrost wysokości kwalifikowanych kosztów z 30 do 45 proc. Tym samym rodziny wielodzietne najbardziej skorzystają z założeń tego programu.

Warunki techniczne, aby skorzystać z programu Moje Ciepło 2022

Istotną kwestią w przypadku tego programu są warunki techniczne. Standard WT 2021 został wprowadzony w ubiegłym roku i wymusił na budowlańcach wyższe standardy pod względem jakości materiałów oraz wdrożenia nowoczesnych urządzeń do ocieplania domów. Jak łatwo się domyśleć, te dane dotyczą nowo wybudowanych domów, które powstały zgodnie z restrykcyjnymi normami pod względem tak zwanego współczynnika Ep (wskaźnika energii pierwotnej budynku). Należy też zwrócić uwagę na to, że standardy z roku na rok się zmieniają. Co oznacza, że osoby, które planują budowę nowego domu muszą na bieżąco śledzić ustalenia, które mają pojawić się w przyszłych ustawach. Może się okazać, że ich nowy budynek będzie nieznacznie odbiegał od restrykcyjnych norm i nie będą w stanie przystąpić do programu.

Czy warto przystąpić do programu Moje Ciepło 2022?

Przystąpienie do programu Moje Ciepło nie ma jak dotąd żadnych istotnych wad. Jeśli jesteśmy w stanie spełnić określone przez ustawodawcę warunki to nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać wsparcie finansowe. Warto także zauważyć, że koszty związane z montażem pomp ciepła zależą w dużym stopniu od konkretnego rodzaju budynku oraz etapu jego ukończenia. W przypadku domów już istniejących i zagospodarowanych wiąże się to z wysokimi wydatkami. Ingerencja w obecny system ogrzewania oraz konieczność wykonywania skomplikowanych prac ziemnych to zwykle dość duży koszt. Wynika z tego konkretny wniosek. Jeśli chcemy zapisać się do programu to warto zacząć załatwiać wszystkie formalności już na końcowym etapie budowy. W ten sposób zminimalizujemy wydatki w związku z samą procedurą montażu pompy ciepła.

Dobrym rozwiązaniem jest także połączenie inwestycji z innymi nowoczesnymi elementami, które wpłyną na istotne oszczędności. Mowa tutaj przede wszystkim o panelach fotowoltaicznych. Możliwe będzie dzięki temu uzyskanie prawie zerowych kosztów ogrzewania.

Jaką pompę ciepła wybrać, aby spełniać wymagania programu?

Wybór odpowiedniej pompy ciepła to niełatwe zadanie, ponieważ należy uwzględnić wiele różnych parametrów, które wpływają na jej efektywność. Wiele zależy od tak zwanych parametrów dolnych i górnych. Na podstawie tego wylicza się stopień wydajności, który bardzo często nazywany jest także współczynnikiem efektywności energetycznej COP. Warto pod tym kątem zdać się na wiedzę i doświadczenie eksperta, który dokładnie zbada możliwości oraz przedstawi najlepsze rozwiązanie.

Największą efektywnością działania wykazuje się pompa ciepła gruntowa. Jest to zarazem najdroższa inwestycja. Nie tylko ze względu na wysoki koszt sprzętu, ale również potrzebę prowadzenia prac ziemnych. Jeśli przeraża nas wizja wysokich kosztów i skomplikowanych prac to alternatywną opcją jest pompa powietrzna. Nie jest ona tak efektywna jak gruntowa, ale jej istotną zaletą jest cena oraz łatwość montażu. W przypadku bardziej znanych marek można liczyć na bardzo dobre wyniki efektywności energetycznej. Ostatnim rodzajem jest pompa ciepła wodna. Nie zawsze jednak możliwy jest jej montaż ze względu na wymagania pod względem obecności oraz czystości zbiorników wodnych. Potrzebne są także dwa odległe od siebie miejsca z których woda jest pobierana i następnie zwracana.