Zmiękczacz do wody – kiedy obowiązkowo trzeba go kupić?

Kiedy warto kupić zmiękczacz do wody?

Stacje zmiękczające, zwane częściej zmiękczaczami, to duże urządzenia uzdatniające, służące wyeliminowaniu z wody nadmiaru związków wapnia i magnezu. Ich zakup to przeważnie poważna inwestycja, bowiem przeciętna cena tego urządzenia wynosi 1500 zł.


TWARDOŚĆ WODY UŻYTKOWEJ


60–500 mg CaCO3/dm
³

tyle powinna wynosić twardość wody pitnej wg. polskich norm.

Problem twardej wody dotyczy głównie osób, które korzystają z własnego ujęcia wody – szczególne wtedy kiedy wody podziemne przepuszczane są przez wapienne podłoża. Dzieje się tak m.in. w południowo-wschodniej części Polski.

O ile woda wodociągowa musi spełniać wszystkie polskie normy, o tyle właściciele studni sami muszą borykać się z jej nadmierną twardością. Długotrwałe używanie takiej wody skutkuje zniszczeniem sprzętu AGD i instalacji sanitarnych. Zmniejsza się także efektywność detergentów i negatywnie wpływa na smak przygotowywanych potraw.

Kiedy warto kupić zmiękczacz do wody?Jak sprawdzić twardość wody?

Aby określić stopień twardości wody, możemy wykonać domowy test paskowy lub kropelkowy, skorzystać z usług laboratoriów terenowych bądź stacji sanitarno-epidemiologicznych. Można także skorzystać z usług firm zajmujących się uzdatnianiem wody. Wykonają nie tylko dokładne badania wody, ale przede wszystkim pomogą dobrać odpowiednie urządzenie do jej uzdatnienia.

Kiedy kupić stację zmiękczającą?

Stacja zmiękczająca będzie nam potrzebna w przypadku, jeśli wyniki badań wykażą, że korzystamy z wody niespełniającej polskich norm twardości (zawartość związków wapnia i magnezu powyżej 500 mg CaCO3/dm³). Jej zakup warto rozważyć także wtedy, kiedy nasza woda mieści się w normie, ale mimo wszystko pozostaje twarda (powyżej 350 mg CaCO3/dm³ zawartości związków wapnia i magnezu).

Jak wybrać urządzenie?

W doborze urządzenia powinna pomóc firma, od której zamierzamy zakupić produkt. Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim parametry uzdatnianej wody – nie tylko jej twardość, ale także zawartość żelaza, manganu, chloru oraz poziom zanieczyszczenia mechanicznego.

W przypadku, kiedy okaże się, że nadmierna twardość wody to niejedyny problem, który jej dotyczy, być może będziemy potrzebowali bardziej skomplikowanego urządzenia, takiego jak np. zmiękczaczo-odżelaziaczo-odmanganiacz. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, warto jednak swoją uwagę skierować w stronę tych, których późniejsza obsługa nie będzie wymagała od nas dużego nakładu pracy. Atrakcyjne będą z pewnością urządzenia kompaktowe, wyposażone w automatyczną, elektroniczną głowicę czasowo-objętościową. Ich obsługa ograniczy się do uzupełnienia raz w miesiącu specjalnych tabletek soli.

Gdzie i jak zainstalować stację zmiękczania wody?

Zmiękczacze umieszcza się zazwyczaj w kotłowni, piwnicy lub garażu, w pobliżu głównego zaworu wody. Potrzebne będzie wygospodarowanie miejsca – podstawa takiego urządzenia wynosi przeważne 30×50 cm. Wysokość zależy od modelu zmiękczacza i waha się pomiędzy 1,20 a 1,50 m. Jego instalacją powinien zająć się wykwalifikowany instalator.

Fachowiec musi wpiąć się w istniejące instalacje. Należy przygotować wejście i wyjście wody do urządzenia, odprowadzenia popłuczyn, a także gniazdko elektryczne, do którego podłączymy sterownię głowicy automatycznej. Jeśli poza zmiękczaczem planujemy także montaż odżelaziacza, musimy pamiętać, że odżelaziacz znajdzie się bliżej zaworu wody. Niezależnie od ilości urządzeń, wskazane jest, aby uzdatnianą wodę wstępnie oczyścić z mechanicznych zabrudzeń, dlatego warto zainstalować także filtr narurowy z wkładem sedymentacyjnym.  Zaprogramowanie urządzenia również należy powierzyć wykwalifikowanemu instalatorowi. Musi on znać parametry i specyfikę wody oraz specyfikę samego urządzenia, które programuje.

Jak korzystać ze zmiękczacza?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, obsługa urządzenia ogranicza się najczęściej do comiesięcznego uzupełnienia specjalnych tabletek soli. Dzięki nim żywica jonowymienna, której zawdzięczamy efekt zmiękczenia wody, zostanie poddana procesowi automatycznej regeneracji. Przynajmniej raz, a najlepiej – dwa razy w roku – urządzenie powinno być serwisowane. Zajmie się tym wykwalifikowany instalator, który będzie nam służył pomocą także w przypadku ewentualnych problemów z urządzeniem.