Altana czy taras – na co postawić przy budowie domu?

altana ogrodowa

Decydując się na budowę domu z ogrodem, warto zadbać o miejsce do relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Odpowiednie planowanie i ustalenie przeznaczenia obiektu oraz jego funkcji pozwoli określić jaki rodzaj przydomowej konstrukcji wybrać. Funkcjonalność altany i tarasu są do siebie zbliżone, jednak należy wziąć pod uwagę niektóre aspekty. Na które z tych rozwiązań postawić?

Czym różni się altana od tarasu?

Obie konstrukcje stanowią główny element wielu ogródków, jednak ze względu na niejednakowy charakter altany i tarasu mogą one służyć różnym celom. Jak wygląda specyfika poszczególnych obiektów?

Altana

Altana ogrodowa jest obiektem zadaszonym. Jej duży plus to gotowa konstrukcja, której budowa nie wymaga dużo czasu. Warto także zaznaczyć, że w przypadku przeprowadzki może ona zostać przeniesiona do nowego miejsca.

Zadaszenie altany sprawia, że całość może pełnić wiele funkcji. Konstrukcja pozwala na zaaranżowanie w niej kuchni, miejsca na grilla lub narzędzia. To też oczywiście dobre rozwiązanie, jeśli budowa tarasu na działce jest niemożliwa.

Taras

Wybudowanie tarasu wiąże się z dłuższym czasem niż budowa altany ogrodowej. Wymaga także spełnienia odpowiednich warunków gruntu i zatrudnienia fachowców, którzy zajmą się stawianiem zabudowy.

Taras może jednak być idealnym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu, które będzie służyć domownikom latami. Ma trwałą konstrukcję, którą dodatkowo można rozszerzyć o zadaszenie w postaci pergoli lub wiaty tarasowej.

W przeciwieństwie do altanki zaletą tarasu jest to, że stanowi naturalne przedłużenie domu i tworzy z nim spójną całość. Domownicy mogą w komfortowy sposób przemieszczać się z wnętrza budynku na zewnątrz bez konieczności przechodzenia przez ogródek.

Altana i taras – czy potrzebne jest pozwolenie?

W obu przypadkach pozwolenie na budowę nie jest wymagane, jeśli powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2. Jeśli jednak chodzi o altanę, mniejsze konstrukcje wymagają zgłoszenia odpowiednim organom, które muszą udzielić niepisemnej zgody na postawienie obiektu.

Dodatkowo odległość altanki i tarasu nie może być mniejsza niż 1,5 m od granicy działki. W przypadku gdy na sąsiednim terenie nie ma obiektów, które znajdują się w podobnej odległości, to wartość ta musi wynosić więcej niż 4 m lub 3 m w zależności od umiejscowienia okien i wejścia konstrukcji.

Co jest droższe – altana czy taras?

Budowa tarasu wymaga zatrudnienia odpowiednich fachowców, którzy przygotują teren pod zabudowę. Wynajęcie firmy i koszt wykonania jest o wiele większy niż zakup altanki z gotową konstrukcją.

Zadaszenie wpływa również na cenę, która znacznie przekracza koszt postawienia altanki.

Co jest lepsze – taras czy altana?

Postawienie na budowę tarasu o odpowiedniej konstrukcji zapewnia możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Taki obiekt pozwoli na relaks na zewnątrz bez przekraczania granicy zabudowy domu.

Dużym plusem altany jest gotowa konstrukcja. Jej budowa nie wymaga dużo czasu i pieniędzy. Obiekt ten to dobre rozwiązanie w dużych ogrodach, dzięki czemu nie trzeba zbytnio martwić się o odległość od sąsiedniej działki. Dodatkową zaletą będzie łatwość w transportowaniu w razie przeprowadzki.

Oba obiekty mają ze sobą wiele cech wspólnych, jednak każde z nich wiąże się ze spełnieniem pewnych wymagań i poniesieniem potencjalnych kosztów. Ważne jest, aby zestawić ze sobą wady i zalety altanki oraz tarasu i ustalić, która z tych konstrukcji będzie idealnym wyborem przy budowie nowego domu.