Ekologiczne i zrównoważone materiały budowlane – przyszłość wnętrzarstwa

budowa domu

Budowanie domów nie musi mieć aż tak negatywnego wpływu na środowisko. Do ich stawiania wystarczy wykorzystywać ekologiczne materiały. Stanowią one sensowną alternatywę dla standardowych produktów budowlanych. Czego warto dowiedzieć się na ich temat i które z nich są naprawdę godne polecenia przez fachowców?

Czym są ekologiczne materiały budowlane?

Niektóre materiały budowlane można uznać za wysoce szkodliwe dla środowiska ponieważ niektóre z nich zawierają m.in. azbest oraz ołów. Z ich powszechnego wykorzystania zrezygnowano ze względu na szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi.

Powszechna świadomość społeczna rośnie z roku na rok i właściciele działek chcą budować się bezpiecznie. Coraz częściej w przemyślany sposób korzystają oni z ekologicznych rozwiązań.

Ekologiczne materiały budowlane są pozyskiwane w sposób zwiększający ochronę przestrzeni zielonych. Charakteryzują się one mniej inwazyjnym procesem rozkładu, więc nadają się do recyklingu, a czasami można je kupić w niskich cenach.

Przykładowe materiały ekologiczne

Za przykład materiałów eko można uznać przede wszystkim drewno – ale nie każde. Ekologiczny rodzaj tego budulca powinien pochodzić z sensownych upraw. Pozyskiwanie go nie może bezpośrednio wiązać się z wylesianiem obszarów szczególnie zagrożonych.

Drewna ekologicznego można po jakimś czasie użyć do budowy czegoś innego, a niewykorzystane dobrze się rozkłada. Ma piękny wygląd i dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie bez powodu stanowi popularny wybór dla wszystkich budowlańców i architektów.

Do ekologicznych materiałów budowlanych można zaliczyć:

  • cegłę z gliny;
  • beton z dodatkiem popiołu lotnego;
  • tynki na bazie gliny;
  • wełnę mineralną.

Eko jest także szkło. Warto wiedzieć o tym, że wykorzystanie tego materiału w dużych ilościach może przyczynić się m.in. do skutecznego minimalizowania zużycia energii w domu. Szklane elewacje zapewniają dużą ochronę przed utratą ciepła w zimne miesiące oraz przed nadmiernym nagrzewaniem się budynku latem – eliminuje to konieczność ogrzewania lub klimatyzowania.

Ekologiczny trend – kiedy przestanie być modny?

Czy ekologiczny trend przestanie być kiedykolwiek modny? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Świadomość konsumentów stale rośnie, więc może moda ta stanie się normalnością.

Należy mieć na uwadze, że niezależnie od aktualnie panujących trendów zawsze będzie to sensowne rozwiązanie. Stosowanie ekologicznych materiałów budowlanych zostanie docenione przez następne pokolenia, a ich oferta zapewne zostanie rozszerzona.

Jak projektować zgodnie ze stylem zrównoważonym?

Ekodesign wymaga podejmowania odpowiedzialnych wyborów konsumenckich. Za priorytet można tu uznać zastosowanie zrównoważonych materiałów i produktów.

Wyposażenie domu lub mieszkania powinno opierać się na szacunku dla natury. W takim wypadku projektanci muszą wybierać meble:

  • pochodzące z recyklingu lub upcyklingu;
  • wykonane z materiałów biodegradowalnych – aby nie stworzyć szkód w przyszłości;
  • posiadające certyfikaty ekologiczne.

Podczas tworzenia projektów warto skupić się na tym, aby nawiązywały swą stylistyką do naturalnych przestrzeni zielonych i stanowiły strefę relaksu. Znakomicie wkomponują się w nie minimalistyczne elementy.

Technologia a bycie eko – czy idzie to ze sobą w parze?

Bycie eko nie oznacza konieczności rezygnowania ze wszystkich funkcjonalnych innowacji, a wręcz przeciwnie. Przykładowo: nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć w sypialni podłogę z drewnianymi panelami, a pod ich powierzchnią zainstalować nowoczesne i energooszczędne ogrzewanie.

Kolejne rozwiązania, które łączą ekologię z technologią to:

  • zasilanie oświetlenia LED w całym domu przez energię z paneli słonecznych;
  • ogrzewanie budynku za pomocą ekologicznych pomp ciepła.

Korzystanie z eko materiałów i produktów stanowi wyzwanie, ale nie jest to problem niemożliwy do rozwiązania.

Zainteresowani eko budownictwem zawsze znajdą coś dla siebie. Wystarczy być na bieżąco ze wszystkimi nowymi rozwiązaniami i przeczytać kilka bezpłatnych poradników przed rozpoczęciem budowy.