Co trzeba wiedzieć przed wystąpieniem o kredyt na zakup działki budowlanej w 2021?

zakup nieruchomosci

W przestrzeni miejskiej z każdym rokiem przybywa nowoczesnych bloków i apartamentowców, jednak mimo to coraz więcej osób rozważa przeprowadzkę do domów jednorodzinnych. Choć podobny trend utrzymywał się jeszcze przed wybuchem pandemii, to powszechny lockdown tylko wzmocnił zainteresowanie zakupem kawałka ziemi na przedmieściach. Własny ogród to ogromny komfort, który daje namiastkę normalności w tak dziwnych czasach.

Budowa domu to jednak poważna inwestycja, dlatego też podjęcie decyzji o realizacji swojego marzenia powinna być dokładnie przemyślana. Kluczową kwestią okazuje się sposób jej finansowania, ponieważ tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na zakup działki, materiałów budowlanych czy zatrudnienie fachowców bez zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Pozostaje jednak pytanie, czy kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej różni się od kredytu na mieszkanie i co trzeba zrobić, aby otrzymać pozytywną decyzję z banku w czasach pandemii?

Kredyt hipoteczny na zakup działki – czym różni się od tradycyjnej hipoteki?

Kredyt hipoteczny najczęściej przywołuje skojarzenia z produktem bankowym, który pozwala na sfinansowanie zakupu nieruchomości – domu lub mieszkania. Okazuje się jednak, że środki pozyskane z tego tytułu można przeznaczyć na zakup działki budowlanej. Choć starania o kredyt hipoteczny na mieszkanie wyglądają bardzo podobnie do procedury dotyczącej wzięcia pożyczki na działkę, to w rzeczywistości są to dwa różne produkty, między którymi można zauważyć pewne rozbieżności.

Kredyt hipoteczny na działkę – warunki przyznawania

Można zauważyć wyraźne podobieństwo między procesem weryfikacji klientów starających się o dofinansowanie na zakup działki i nieruchomości. W obu przypadkach instytucje zaczynają od sprawdzenia zdolności oraz historii kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Specjaliści biorą pod uwagę tak ważne aspekty jak: miesięczne wynagrodzenie, miesięczne wydatki, terminowość spłaty innych zobowiązań finansowych, jak również wyciągi z kont bankowych, a nawet tytuły przelewów.

Osoba występująca o kredyt hipoteczny, niezależnie od jego przeznaczenia, nie może figurować na czarnej liście dłużników. Co ciekawe, paradoksalnie większą szansę na pożyczkę mają osoby z dłuższą historią kredytową pod warunkiem, że jest ona dowodem na to, że terminowo spłacają zadłużenie. Dlatego z myślą o kredycie hipotecznym warto np. kupować sprzęty AGD i RTV na raty, co pozwala budować pozytywną historię kredytową.

Kredyt hipoteczny na działkę w czasie pandemii

„Zamrożenie” gospodarki w czasie pandemii sprawiło, że osoby zatrudnione w branżach najbardziej poszkodowanych przez lockdown w zasadzie nie miały szans na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytową. Sytuacja wydaje się jednak stabilizować i miejsce zatrudnienia nie odgrywa tak wielkiego znaczenia jak jeszcze kilka miesięcy temu. Wciąż jednak w lepszej sytuacji znajdują się osoby na umowach o pracę na czas nieokreślony niż wnioskodawcy zatrudnieni w oparciu o „umowę zlecenie”, co jednak nie oznacza, że są pozbawieni szans.

Zakup działki budowlanej na kredyt – formalności

Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny na działkę należy skompletować niezbędną dokumentację, która różni się od tej, którą należy przedstawić bankowi w związku z zakupem domu czy mieszkania. Dokumentacja powinna zawierać: decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (lub zamiennie, np.: pozwolenie na budowę), kopię mapy ewidencyjnej lub wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków. Dla banku istotna jest również historia działki, w tym informacje na temat poprzedniego właściciela. Należy także pamiętać o załączeniu do wniosku odpisu Księgi Wieczystej nieruchomości gruntowej, aktu notarialnego potwierdzającego prawo własności sprzedającego działkę, a także podpisaną z nim umowę przedwstępną.

Co z wkładem własnym?

Każdy starający się o dofinansowanie na zakup działki pod budowę domu musi liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kredytów hipotecznych. Jego wysokość zależy od banku, w którym staramy się o uzyskanie kredytu – niektóre instytucje wymagają wpłaty wynoszącej do 50%, podczas gdy inne obniżają te wartość nawet do 20%.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego na zakup działki

Banki chronią się przed ewentualnym brakiem spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę. W przypadku hipoteki na mieszkanie czy dom, zabezpieczeniem staje się nieruchomość i analogicznie, przy kredycie na działkę jest nim zazwyczaj właśnie działka. Zdarzają się też sytuacje, w których jej wartość dla banku nie jest jednak dość wysoka. Zabezpieczeniem może być tutaj inna nieruchomość, jednak wolna od hipoteki.