Utrzymanie nienagannego porządku w domu i ogrodzie nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza gdy na wyposażeniu posiadamy wiele narzędzi, mebli ogrodowych i innych przedmiotów, które nie mieszczą się w domowych pomieszczeniach gospodarczych. Idealnym rozwiązaniem okazuje się domek narzędziowy w ogrodzie, który pozwala pozbyć się kłopotów z ograniczonym miejscem do przechowywania, ale nie tylko. Zatem dlaczego warto pomyśleć o własnym domku narzędziowym i o czym pamiętać przy jego wyborze?
Domek narzędziowy a prawo budowlane
Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, czy trzeba mieć pozwolenie na budowę domku narzędziowego, który teoretycznie stanowi rodzaj budynku gospodarczego? W świetle polskiego prawa budowlanego nie tylko nie musimy mieć pozwolenia, ale w niektórych przypadkach nie musimy nawet przejmować się zgłaszaniem przedsięwzięcia do odpowiednich organów. Dzieje się tak w sytuacji, gdy konstrukcja ogrodowa spełnia kilka warunków, o których mowa w znowelizowanej ustawie Prawa Budowlanego z 2017 roku, m.in. nie przekracza 35m2 powierzchni czy nie narusza granic działki budowlanej.
Domek narzędziowy w ogrodzie – kiedy warto zainwestować?
Co powinno skłonić nas do rozważenia inwestycji w funkcjonalny domek narzędziowy? Przede wszystkim problem z zagospodarowaniem przestrzeni do przechowywania, zarówno w ogrodzie, jak i w domu. W domku narzędziowym możemy swobodnie składować podstawowe urządzenia niezbędne do prac około domowych, takie jak kosiarki, narzędzia ogrodowe czy środki przeznaczone do uprawiania roślin czy ogródka warzywnego. Dodatkowe pomieszczenie gospodarcze to również świetne rozwiązanie dla osób, które chcą w odpowiedni sposób przechowywać swoje meble ogrodowe, rowery, a nawet zabawki dziecięce.
Domek narzędziowy to również prawdziwa gratka dla fanów majsterkowania, zwłaszcza gdy ilość miejsca w garażu nie pozwala na zorganizowanie pełnowymiarowego stanowiska do pracy sprzyjającego docinaniu, malowaniu czy polerowaniu. Funkcjonalny lat roboczy będzie też niezwykle komfortowym rozwiązaniem dla miłośników ogrodnictwa czy florystyki, gdzie przesadzanie roślin czy tworzenie kompozycji kwiatowych stanie się prawdziwą przyjemnością.
Domek narzędziowy – jak go zaprojektować?
Ogrodowy domek na narzędzia powinien być przede wszystkim praktyczny i dostosowany do naszych potrzeb. Jego rozmiary najlepiej dopasować nie tylko do ilości rzeczy, które wymagają magazynowania, ale także do powierzchni i rozkładu ogrodu. Wielu inwestorów decyduje się na składziki zbudowane na planie kwadratu lub prostokąta, co pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Nie bez znaczenia okazuje się również rodzaj zastosowanego wyposażenia – najbardziej funkcjonalne wydają się wysokie regały, półki wiszące oraz zamykane szafy. W domku na narzędzia nie może też zabraknąć poręcznych wieszaków, pojemników oraz oświetlenia punktowego, które pozwoli pracować nawet w późnych godzinach nocnych.
Drewniany domek na narzędzia – hit wśród inwestorów
Wśród inwestorów planujących budowę domku na narzędzia w przydomowym ogrodzie największą popularnością cieszy się drewno. Jego ponadczasowa estetyka i naturalny charakter pozwala wkomponować konstrukcję w aranżację ogrodu, nawet jeśli znajduje się ona w reprezentatywnej części działki. Decydując na drewniany domek narzędziowy warto jednak pamiętać, aby wybierać surowce o dobrych właściwościach wytrzymałościowych. Dobrze sprawdzi się tutaj sosna lub świerk, poddane wcześniej odpowiedniej obróbce w postaci strugania i suszenia. Niższa wilgotność drewna to gwarancja dłuższej żywotności i wyższej odporności na szkodliwe warunki atmosferyczne. Nie można też zapomnieć o tak ważnym etapie, jakim jest impregnacja drewnianych elementów konstrukcyjnych, dzięki której nie tylko zniwelujemy ryzyko uszkodzeń do minimum, ale także poprawimy jego walory estetyczne.