Czy można swobodnie mieszkać w domu 35 metrów kwadratowych?

Coraz więcej osób decyduje się na to, aby budować mniejsze domy. Ogromną popularnością cieszą się domy o powierzchni użytkowej do 35 metrów kwadratowych. Nie wymagają one pozwolenia na budowę, są tańsze w budowie i wykończeniu, możemy w nich stworzyć takie wnętrza, o jakich zawsze marzyliśmy. Choć oczywiście nie są to domy dla rodzin z dziećmi, to zdecydowanie nie można powiedzieć, że nie są one praktyczne, jak również nie można w nich wygodnie mieszkać.

Podjęcie decyzji o budowie domu jest niezwykle istotne, jeżeli chcemy stworzyć sobie odpowiednie warunki do życia, a także rozwoju. Budowa domu nie jest łatwym zadaniem, jest zadaniem trudnym pod względem technicznym, zajmuje dużo czasu, a także bardzo dużo kosztuje. Zakup odpowiedniej działki, wybór dobrego projektu domu, znalezienie specjalistów, a także zakup odpowiednich materiałów budowlanych i wykończeniowych sprawiają, że często ostateczna cena jest bardzo wysoka.

Aby osiągnąć komfort psychiczny i komfort fizyczny, wygodnie mieszkać, czuć się bezpiecznie, przede wszystkim warto dokładnie określić nasze oczekiwania. Dom ma być przede wszystkim funkcjonalny i spełniać oczekiwania wszystkich jego użytkowników. W ciągu ostatnich lat bardzo dużą popularnością zaczęły cieszyć się mniejsze domy, na których budowę decydują się osoby, których dzieci są już dorosłe, jak również osoby młode, które w najbliższym czasie nie planują dzieci.

Domy o powierzchni użytkowej do 35 metrów kwadratowych są bardzo wygodne w projektowaniu oraz tańsze w budowie, głównie ze względu na mniejszą powierzchnię i ilość zużytych materiałów. Niebagatelne znaczenie ma to, że na postawienie takiego domu nie musimy mieć pozwolenie na budowę. Droga administracyjna budowy domu do 35 metrowego jest o wiele prostsza, niż to ma miejsce w przypadku budowy tradycyjnego domu – na przykład o powierzchni  100 czy 200 metrów kwadratowych.

Dlaczego warto postawić na budowę domu 35 metrów kwadratowych?

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że tego rodzaju domy są bardzo funkcjonalne i naprawdę mogą zapewnić godne warunki do życia. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na dom, którego potencjału nie będziemy potrafili wykorzystać: na przykład będziemy mieli do czynienia w pomieszczeniami, których w ogóle nie użytkujemy lub użytkujemy je bardzo mało, a za których utrzymanie musimy po prostu płacić. Mniejszy dom wymaga oczywiście odpowiedniego projektu, zaprojektowania funkcjonalnego wnętrza i ustalenia priorytetów.

Do najważniejszych zalet budowy takiego domu należą:

– niższe koszty budowy,
– mniejsza ilość fachowców, z którymi musimy współpracować,
– krótszy czas budowy,
– mniejsza działka, którą musimy dysponować,
– możliwość posiadania większego ogrodu,
– niższe koszty ogrzewania oraz utrzymania.

Tego rodzaju domy cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób, które doceniają minimalizm, a także skuteczność zastosowanych rozwiązań.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu domu 35 metrów kwadratowych?

Kluczowy jest wybór biura projektowego, które ma doświadczenie w projektowaniu tego rodzaju domów. Musimy sobie zdać sprawę z faktu, że nie będziemy dysponować tak dużą przestrzenią, jak to ma miejsce w tradycyjnym domu. Będziemy musieli także zrezygnować z niektórych pomieszczeń, aby zmieścić się w określonym metrażu.

Nie oznacza to jednak, że nie można stworzyć wnętrza, które będzie funkcjonalne, bezpieczne, komfortowe w codziennym użytkowaniu, jak również łatwe w utrzymaniu czystości. Projektując wnętrze mniejszego domu, musimy brać pod uwagę takie aspekty, jak:

– rezygnacja z niepotrzebnych pomieszczeń, na przykład oddzielna kotłownia,
– prawidłowe rozmieszczenie wszystkich instalacji,
– rezygnacja z niepotrzebnej zabudowy,
– montaż odpowiedniego systemu grzewczego,
– maksymalnie wykorzystanie wysokości budynku,
– unikanie niepotrzebnych dekoracji,
– zakup modułowego wyposażenia lub wyposażenia projektowanego na indywidualne zamówienie.

Jakie powinny być funkcjonalne wnętrza w domu?

Jeżeli dysponujemy mniejszą przestrzenią, bardzo dużą uwagę należy zwrócić na odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni, wykonanie dekoracji, jak również zakup wyposażenia. Na rynku istnieją firmy, które dostarczają chociażby meble modułowe, czyli takie, które możemy łatwo złożyć, a tym samym oszczędzić sporo miejsca.

Kolorystyka ścian powinna być jasna, gdyż to właśnie ona wpływa na to, jak się będziemy czuć. Warto zaprojektować wnętrze tak, aby było maksymalnie doświetlone w sposób naturalny. Sztuczne oświetlenie powinno być również przemyślane i rozmieszczone równomiernie na całości powierzchni sufitu.Można również stosować oświetlenie boczne. Całość powierzchni powinna być łatwa w utrzymaniu czystości. Przyda się zakup podłóg w jaśniejszej kolorystyce, zakup mebli, na których nie widać kurzu oraz innych zabrudzeń.

Dobrą praktyką jest zakup sprzętu AGD w zabudowie. Dzięki temu w kuchni również zaoszczędzimy dużo miejsca i sprawimy że będzie ona maksymalnie funkcjonalna.