Kiedy najlepiej ocieplać dom? Jakie są jego zalety?

Budowa domu jednorodzinnego musi być przede wszystkim prowadzona w sposób zgodny z projektem, a także przez osoby, które mają odpowiednie doświadczenie i narzędzia. Jednym z najważniejszych elementów każdego domu jest wykonanie izolacji. To właśnie dzięki niej – po pierwsze osiągniemy odpowiedni komfort grzewczy, po drugie – zmniejszamy rachunki za ogrzewanie. Dom możemy ocieplić wełną mineralną, styropianem lub pianą Pur. Kiedy najlepiej to zrobić i jak znaleźć ekipę?

Przeglądając różne projekty domów jednorodzinnych, szczególną uwagę zwracamy na to, z jakich materiałów wykonana jest izolacja domu. Wykonanie izolacji  w domu jest bardzo ważne i na pewno nie powinniśmy pomijać tego etapu.

Stale rosnące koszty materiałów budowlanych, jak również robocizny sprawiają, że bardzo dużo osób decyduje się na to, aby wykonać izolację z gorszych jakościowo materiałów. Jest bardzo duży błąd, który przełoży się na gorszy komfort cieplny, zwiększenie rachunków za ogrzewanie, może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a tym samym zmniejszyć wygodę mieszkania. Z punktu widzenia osoby, która chce mieszkać w komfortowych warunkach, zdecydowanie lepiej mniejsze środki przeznaczyć na dekorację wnętrz, niż na izolację.

Warto również wspomnieć o tym, że izolacja jest elementem fasady budynku. Jeżeli więc zdecydujemy się na zakup dobrej jakości wełny lub styropianu, a następnie nałożeniu struktury dekoracyjnej, otrzymamy ściany, które będą estetycznie wykończone i zabezpieczone przed działaniem wilgoci, niekorzystnych warunków atmosferycznych, zabrudzeniami. Elewacja domu to więc zwiększenie jego atrakcyjności.

Kiedy warto zdecydować się na ocieplenie domu?

Ocieplenie domu jest bardzo ważnym elementem jego budowy, do którego powinniśmy przywiązać szczególną uwagę. Bardzo ważnym czynnikiem jest to, aby wybrać odpowiedni czas. Pora roku ma zasadniczy wpływ na to, w jakich warunkach pracuje ekipa elewacyjna.

Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie izolacji domu wiosną lub jesienią. Latem również można wykonywać prace izolacyjne, należy jednak zwracać szczególną uwagę na to, aby aplikować materiał zgodnie z zaleceniami producentów. Dużym problemem może okazać się na przykład zbyt wysoka temperatura, która doprowadzi do mocnego nagrzewania się ścian. Jest to problem, gdyż nie można aplikować większości materiałów – na przykład klejów do styropianu lub wełny – na taką powierzchnię, z uwagi na ryzyko odspojenia się zaprawy od podłoża. Każdy producent materiałów termoizolacyjnych dokładnie określa, w jakich warunkach można wykonywać montaż.

Do wykonania izolacji domu potrzebne są więc:

– odpowiednia temperatura,
– brak silnego wiatru,
– brak opadów deszczu i śniegu,
– brak silnego nasłonecznienia.

Warto dokładnie wiedzieć, w jakich warunkach wykonywać wszystkie prace izolacyjne oraz elewacyjne. Kluczowe jest bowiem odpowiednie przygotowanie podłoża, które musi być wolne od kurzu, pyłu oraz innych zabrudzeń, stabilne, a także zagruntowane. Jeżeli ściany są bardzo mocno nagrzane – to na przykład grunt nie spełni swojej roli i nie zapewni odpowiedni powłoki sczepnej.

Jakie materiały wykorzystać do izolacji domu?

Na rynku mamy dostęp do różnego rodzaju materiałów izolacyjnych. To bardzo ważne, gdyż możemy wybrać dokładnie taki materiał, który z naszego punktu widzenia będzie najlepszy, a także będzie pasował do rodzaju powierzchni, która ma być izolowana.

Do izolacji ścian zewnętrznych, których powierzchnia jest przecież największa, możemy zastosować odpowiedni styropian lub wełnę mineralną. Część osób decyduję się również na ocieplenie pianą Pur,  ale taka technologia stosowana jest tylko w ściśle określonych przypadkach. Wełna i styropian to dwa najpopularniejsze materiały izolacyjne.

Wybierając wełnę oraz styropian, zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę na:

– grubość materiału,
– równością płyt i dobrą jakość ich wykonania,
– brak zbyt dużego wyginania się
– współczynnik przenikania ciepła ( im mniejszy, tym lepszy),
– niepalność,
– łatwość obróbki aplikacji.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie styropianu grafitowego, który ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Oznacza to, że przy cieńszej grubości styropianu osiągniemy bardzo dobry komfort cieplny. Dla przykładu – 10 cm styropianu grafitowego może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem, niż 20 cm styropianu białego.

Dlaczego dobra izolacja domu jest taka ważna?

Odpowiednie wykonanie izolacji domu jest niezwykle ważne, gdyż zapewni ona jego prawidłowe funkcjonowanie. W praktyce oznacza to, że im lepsza i bardziej ciągła izolacja, tym mniejsze ryzyko występowania mostków termicznych, a tym samym ryzyka pojawienia się pleśni oraz grzybów.

Praktycznym wymiarem izolacji domu jest także zmniejszenie zużycia paliwa, które jest niezbędne do ogrzania domu, łatwe otrzymanie i utrzymanie temperatury, a tym samym zmniejszenie kosztów ogrzewania. W obecnych czasach, gdy ogrzewanie znacząco drożeje, dobra izolacja jest na wagę złota.