Cisza, świeże powietrze i… mnóstwo kwestii do rozważenia. Zagospodarowanie przyleśnej działki budowlanej wymaga poznania przepisów prawa. Oprócz tego trzeba się zastanowić, co się straci, a co zyska na mieszkaniu w takim miejscu. Czy w takim razie gra jest warta świeczki?
Działka budowlana przy lesie w świetle prawa
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy udać się do urzędu gminy, której podlega dany teren. W tej instytucji można uzyskać informacje na temat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na tej podstawie wiadomo, co na danym obszarze wolno robić, a co jest zakazane.
Warto pamiętać, że z punktu widzenia prawa lasem bywa czasem miejsce, którego nikt by tak nie nazwał. Innymi słowy, brak drzew o niczym nie świadczy. Całkiem prawdopodobne, że dany teren w planie gminy został uznany za leśny. Dla odmiany obszar pełen drzew mógł zostać uznany za łąkę czy nieużytek rolny.
Gdy już wiadomo, że działka nie została zaklasyfikowana jako las, pora ją zmierzyć. Niestety, czasem okazuje się, że teren jest zbyt mały, żeby postawić dom. Odległość budynku od najbliższych drzew powinna wynosić:
- 12 m – jeśli mury i dach są wykonane z materiałów ogniotrwałych, a więc cegieł, do tego ocieplonych styropianem lub wełną mineralną oraz pokrytych dachówką glazurowaną albo blachą;
- 16 m – gdy do budowy zostaną wykorzystane surowce łatwopalne, np. drewno.
Względy bezpieczeństwa, a co za tym idzie przepisy prawa, wymagają jeszcze, żeby działka sąsiadowała z drogą. Oznaczony w mapach geodezyjnych szlak komunikacyjny (nawet szosa gruntowa) ma znaczenie m.in. ze względu na przepisy przeciwpożarowe.
Praktyczne kwestie związane z budową domu przy lesie
Dom pod lasem jest wyjątkowo mocno narażony na szkodliwe działanie wilgoci i mikroorganizmów. Z tego powodu należy dokładnie dobrać materiały budowlane. Rozwój drobnoustrojów i wzorowa izolacja termiczna zapewnią trwałość konstrukcji na wiele lat.
Przytulny i efektowny dom z drewna będzie zarówno cieszył, jak i martwił swoich właścicieli. Niestety, naturalny surowiec wymaga regularnej konserwacji. Właśnie dlatego lepszym rozwiązaniem jest wzniesienie budynku z cegieł. Do ich pokrycia najlepiej użyć tynku silikatowego lub silikonowego.
Kolejny krok to malowanie. Na farbach również nie warto oszczędzać. Dom w lesie warto pomalować farbą silikonową. Tak jak tynk, będzie odporna na wilgoć. Suche ściany nie sprzyjają rozwojowi glonów, a to w przyszłości pozwoli zaoszczędzić na zakupie preparatów do ich usuwania.
Na koniec pozostaje wybór pokrycia dachu. Dobrym wyborem są dachówki glazurowane. Wyróżnia je gładka powierzchnia. Dzięki temu woda po nich spływa, co ogranicza ryzyko pojawienia się mchu na dachu. Tę samą cechę ma blachodachówka. Do tego, jak już wiadomo, te surowce są ognioodporne.
Zalety i wady zagospodarowania działki budowlanej przy lesie
Jeśli gmina nie ma nic przeciwko, pozostaje tylko zebrać potrzebne dokumenty, a potem zacząć budowę. Nim jednak włoży się jakikolwiek trud, trzeba się dobrze zastanowić nad zamieszkaniem w takim miejscu. Na taką inwestycję powinno się patrzeć długofalowo.
Natura zachwyca, ale czasem bywa problemem dla człowieka. Dom pod lasem należy regularnie sprawdzać pod kątem obecności mchu, glonów, grzybów i innych organizmów. Niestety, nawet najlepsze materiały ograniczają ich rozwój, ale nie eliminują go całkowicie.
Kluczowe znaczenie ma też położenie działki. Jeśli jest zlokalizowana z dala od większych miast, problemem może być załatwianie wielu spraw. Wizyty u lekarza, odwożenie dzieci do przedszkola, a potem szkoły czy też dojazdy do pracy staną się codziennym wyzwaniem dla wszystkich domowników.
Oczywiście nie warto od razu skreślać sensu takiego przedsięwzięcia. Cisza, spokój i świeże powietrze są bezcenne. Co więcej, dom na przyleśnej działce to doskonałe miejsce do wychowywania dzieci. Gdzie jak nie w takim miejscu pociechy zażyją codziennej aktywności na świeżym powietrzu? Zabawa na podwórku położonym wśród bloków wygląda przy tym mizernie.
Działka budowlana przy lesie – czy warto ją kupić?
Zagospodarowanie terenu blisko lasu wymaga włożenia sporego trudu. Gdy jednak uda się już zamieszkać wśród zieleni, pozostanie tylko satysfakcja z podjętej decyzji. Mimo wszystko warto mieć na uwadze pewne niedogodności. Jeśli nie są one istotne albo w danym miejscu nie występują, pozostaje już tylko wkopać pierwszą łopatę.