Dekoracyjne malowanie ścian – na czym polega?

malowanie scian

Nadanie ścianom dekoracyjnego wyglądu może wydawać się skomplikowane, jednak wcale nie jest takie trudne. Niezbędna jest znajomość produktów i technik nakładania wzorów. Efekt, jaki chcemy osiągnąć na naszych ścianach, ogranicza tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia. Do wybory mamy chociażby spiralę, huragan, impresjonizm czy efekt glow. Na czym zatem polega dekoracyjne malowanie ścian? Podpowiadamy.

Na czym polega dekoracyjne malowanie ścian?

Dekoracyjne malowanie ścian może brzmieć bardzo tajemniczo, jednak są to tylko pozory. Stosuje się je w przypadku chęci wykonania bardziej efektownych i kreatywnych wzorów, które dodadzą pomieszczeniu nowej energii. Gładkie ściany oczywiście prezentują się bardzo estetycznie, lecz są dość łatwe w przygotowaniu. Decydując się na wykończenie powierzchni ścian jednym kolorem, który jest spójny z aranżacją zdecydowanie łatwiej jest zapanować nad uzyskanym efektem końcowym. Mimo wszystko dekoracyjne wykańczanie ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na personalizację danej przestrzeni i często wydobywa również to, co pozornie może być nieco ukryte. Efektowne wykończenie ścian pozwala również na wyostrzenie odbioru danego pomieszczenia. Może się ono wydawać o wiele bardziej luksusowe i eleganckie, dlatego warto bawić się dekoracjami i je mieszać. Dzięki temu będziemy mogli wyczuć swój styl i to, jakie kolory farb czy innych ozdobnych elementów najbardziej nam się podobają.

Czym charakteryzuje się efekt szczotkowania oraz ombre?

Decydując się na zrobienie konkretnego efektu często zastanawiamy się, na czym polegają konkretne efekty. Jednym z nich jest motyw szczotkowania. Jest to idealna opcja, która świetnie sprawdzi się w sypialni bądź salonie. Inaczej nazywa się go przecierką i jest to taka technika malarska, która zapewnia głębię i oddaje dobrze teksturę ściany. Śmiało można łączyć tu nawet cztery kolory, a pierwszy z nich, który służyć będzie jako tło powinien mieć jak najbardziej intensywną barwę. Kolejne warstwy można już rozcieńczać pędzlem z wodą, a po nałożeniu można ją przecierać wilgotną szmatką bądź gąbką, jeśli chcemy osiągnąć efekt stemplowania.

Z kolei motyw ombre przejawia się zarówno we fryzjerstwie, jak i ostatnimi czasy również w malarstwie. Proces ten polega na łagodnym przechodzeniu z jednego koloru w drugi, najczęściej od ciemnego do jasnego. Wykorzystuje się odcienie jednej barwy, gdzie jedna połowa ściany pomalowana jest ciemniejszą mieszanką, a druga zdecydowanie jaśniejszą. Miejsce łączenia się kolorów to farba o barwie pośredniej, co pozwala nam odnieść wrażenie, że łączą się one w naturalny sposób.

Dlaczego warto stosować szablony na ścianach?

Zastosowanie szablonów na ścianach pozwala w stosunkowo łatwy sposób zmienić monotonne kolory w intrygujące wnętrze. W sklepach stacjonarnych czy Internecie bez problemu można znaleźć setki szablonów, które zaczynają się od prostych figur, a kończą na bardziej skomplikowanych wzorach. Najlepiej będą one widoczne na ścianach pokrytych jasnymi kolorami. Szablony można także zabezpieczać taśmą, aby nie powstawały zacieki. Dzięki temu w łatwy sposób pokryjemy wałkiem konkretne partie i w szybki sposób uzyskamy zupełnie nową dekorację.

Ciekawym motywem będą szablony na betonie, a szczególnie, jeśli jest on dosyć jasny. Można wtedy pokryć jedną ścianę lub jej fragment ozdobnym tynkiem, który da nam ciekawy efekt. Świetnie sprawdzi się to w przypadku stylu glamour, jednak nada się do każdego pomieszczenia.