Złoto w łazience – jak urządzić złotą łazienkę? Z czym łączyć ten kolor?

modne dodatki do lazienki

Jeszcze do niedawna w łazienkach królowała niemal sanitarna biel. Była ona niezwykle praktyczna, bowiem nadawała się ona do komponowania z wielobarwnymi dodatkami. Obecnie odchodzi się od tego zamysłu na rzecz bardziej szalonych i zwariowanych kolorów. Jeśli jesteśmy zwolennikami nietuzinkowych rozwiązań, być może trafi do nas wizja pokoju kąpielowego w odcieniu złota. Musimy jednak pamiętać, że jest to odważny wybór, który trzeba odpowiednio wkomponować w całą koncepcję pomieszczenia. Jak zatem urządzić złotą łazienkę i z czym łączyć ten kolor? Podpowiadamy.

Jakie wprowadzić złote dodatki do łazienki?

Kolor złoty jest niezwykle szlachetny, dzięki czemu możemy go wykorzystywać na różne sposoby. Pierwszym pomysłem na aranżację wnętrza, jakim jest łazienka, jest zastosowanie złotej barwy na głównym elemencie kompozycyjnym. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się jeszcze bardziej ekskluzywne. Innym, dosyć często wykorzystywanym motywem jest umieszczanie złotego koloru jako dodatku, który w sposób subtelny będzie podkreślał wyjątkową aranżację wnętrza. Musimy jednak wiedzieć, że kolor złoty może być wyzwaniem, bowiem wymaga dużej ostrożności w zestawianiu odcieni czy faktur, a także uwagi przy dobieraniu dodatków. W takim przypadku warto kierować się zasadą ,,im mniej, tym lepiej”. Łatwo jest przesadzić, a wyolbrzymiony efekt może spowodować wrażenie chaosu.

Kolor złoty nie jest zalecany do małych metrażowo łazienek. Więcej tego szlachetnego koloru warto natomiast wprowadzać do przestronnych pomieszczeń, chociażby tych, które urządzone są w stylu pokoju kąpielowego. W mniejszych łazienkach zdecydowanie lepiej jest postawić na akcenty w tym odcieniu.

Jak wkomponować złoty kolor do łazienki?

Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie koloru złotego w formie dodatków, mamy naprawdę duże możliwości. Przede wszystkim może on się pojawić na płytkach ściennych oraz podłogowych. Duże złote kafle bądź mozaika świetnie ozdobią fragmenty ścian, a jednocześnie podkreślą istotne strefy w pomieszczeniu, jak chociażby prysznic, wannę czy okolice umywalki. Jeśli wolimy spokojniejsze akcenty, lepiej postawić na gładkie i jednokolorowe odcienie, które będą przenikać się ze złotymi ornamentami. Ciekawym motywem mogą być złote elementy armatury jak chociażby bateria umywalkowa. Połączenie złota świetnie będzie prezentować się w otoczeniu koloru białego, czarnego bądź odcieni szarości. Z kolei różowe złoto świetnie przełamie granat oraz grafit. Złoty akcent świetnie odnajdzie się w ramie lustra, które może stać się głównym punktem naszej łazienki. Będzie to symbol przepychu, luksusu i elegancji. Nie można również zapomnieć o detalach i drobnych akcentach w postaci akcesoriów, takich jak oprawa oświetlenia, doniczki, mydelniczki, dozowniki, wieszaki czy uchwyty mebli.

Jakie kolory można zestawić ze złotem w łazience?

Kolor złoty w zbyt dużej ilości może nie wyglądać korzystnie, jednak w zestawieniu z innymi kolorami i ciekawymi fakturami staje się głównym punktem aranżacyjnym. Pierwszym wyborem łączenia kolorów może być złoto oraz czerń. Wprowadzają one nutę luksusu oraz wyrafinowania, jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Taka opcja sprawdzi się na większych powierzchniach, dzięki czemu nie będzie przytłaczać. W jaki sposób zaaranżować taką łazienkę? Kolor czarny powinien być w tym przypadku barwą bazową, którą warto umieścić w postaci płytek lub okładziny. W połączeniu z czarną umywalką i elementami złotej armatury będzie wyglądać wręcz spektakularnie. Można także dodać elementy betonu w postaci doniczek czy mydelniczek.

Łazienka biało-złota – jak ją zaaranżować?

Jeśli wolimy bezpieczniejsze rozwiązania, możemy śmiało postawić na miks złota z bielą. Takie zestawienie świetnie sprawdzi się w małych łazienkach, bowiem biel optycznie powiększa przestrzeń, a złoto subtelnie ociepla i dodaje efektu glamour czy nawet loftowego. Urządzając łazienkę w takim zestawieniu kolorystycznym, można jednak pokusić się o wprowadzenie dodatkowych elementów łazienkowych, jak chociażby wstawki z marmuru oraz czarnych detali. Jeśli jesteśmy zwolennikami innych barw, śmiało możemy wykorzystać złote baterie przełamane butelkową zielenią w postaci flakonów czy ozdobnych świec. Złoto prezentuje się wtedy niezwykle szykownie i elegancko.