Drewniana elewacja – dopasowanie okien, drzwi oraz dachu

elewacja drewniana

Drewniana elewacja jest bardzo chętnie wybierana przez inwestorów dla których istotną rolę odgrywa jakość wykonania oraz estetyka. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. 

Co jest bardziej istotne – właściwości drewna czy jego kolor, który ma tworzyć spójną całość z oknami, drzwiami oraz dachem.

Odpowiedź na to pytanie powinna być oczywista. Liczy się przede wszystkim właściwość materiału. Dopiero potem powinien włączyć się tryb pt. estetyka. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że gatunku drewna nie należy wybierać pod kolor okien, drzwi czy dachu, ponieważ większość z nich można z powodzeniem wybarwić na dowolny kolor. Wystarczy zastosować specjalny lazur.

Drewniana elewacja, a żywotność materiału

elewacja z drewna

contemporist.com

Pierwszym kryterium wyboru powinna być zatem żywotność materiału. Mowa o jego naturalnej trwałości bez zabezpieczenia. Ponadto niemniej istotną kwestią jest charakterystyka drewna, czyli jego usłojenie, pochodzenie desek (czy na pewną są importowane z certyfikowanych fabryk), sęki, a także różnorodność w barwie oraz to, jak często należy je impregnować.

Po tym, jak wszystkie te czynniki zostały przeanalizowane, można skupić się na rodzaju oraz kolorze okien, drzwi oraz dachu, a następnie barwie lazury, która będzie współgrała z poszczególnymi elementami.

Drewniana elewacja, a kolorystyka

Jeśli zależy nam na tym, aby uzyskać jasny kolor elewacji, wówczas omijajmy szerokim łukiem drewno, które posiada naturalne, ciemne zabarwienie. Tutaj rozjaśnienie go za pomocą lazury nie wchodzi w grę. Bardzo istotne jest również to, aby przed przystąpieniem do malowania całej elewacji wykonać próbę koloru na niewielkim fragmencie wybranego drewna. Wszystko dlatego, że na każdym gatunku będzie on prezentował się inaczej.

Wniosek więc jest taki: wybieralne kolorów okien i drzwi pod kolor lazury nie jest najlepszym pomysłem. Wszystko za sprawą tego, że standardowych kolorów na rynku jest stosunkowo niewiele. Inaczej przedstawia się natomiast sytuacja, gdy postawimy na okna i drzwi, które zostaną wykonane na zamówienie. W takim przypadku do naszej dyspozycji zostaje oddana cała paleta barw. Nie jest to jednak popularne rozwiązanie z tego względu, że wiąże się z dość dużymi kosztami. Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest to, że z czasem kolor naszej elewacji będzie się zmieniał. Jeśli więc chcemy utrzymać ją w kolorystyce wyjściowej, należy dokonywać renowacji (około co 3 do 5 lat).