Renowacja tarasu po sezonie jesienno-zimowym

taras drewniany

Taras stanowi wizytówkę naszego domu, a przy tym pełni funkcję wypoczynkową. Po sezonie jesienno-zimowym wymaga odświeżenia lub prac naprawczych. Podpowiadamy, jak przygotować do wiosny taras wykonany z desek drewnianych lub kompozytowych.

Jesienno-zimowa aura może mocno dać w kość deskom tarasowym. Mróz, zmienne temperatury, a także wilgoć przyczyniają się do osłabienia ich kondycji. Czasem jednak deski są na tyle wytrzymałe, że wystarczy odpowiednio je umyć, aby znów wyglądały elegancko. Niekiedy jednak ich renowacja wymaga większego nakładu pracy. Sprawdźcie jakie zabiegi zastosować, aby przestrzeń tarasowa sprzyjała bezpiecznemu wypoczynkowi.

Renowacja tarasu drewnianego

Przed rozpoczęciem sezonu wiosennego tarasy wykonane z desek drewnianych wymagają przeprowadzenia prac konserwacyjnych oraz renowacyjnych. Na początku należy je dokładnie oczyścić. Tu z pomocą przychodzi wysokociśnieniowa myjka, a tam, gdzie zanieczyszczenia są wyjątkowo ciężkie warto będzie zastosować duet twardej szczotki oraz odpowiednich środków chemicznych. Umyte deski należy dokładnie opłukać (czystą!) wodą, a następnie pozostawić je do całkowitego wyschnięcia.

Tak przygotowane można sprawdzić pod kątem stabilności, czy oby niektóre z nich nie uległy poluzowaniu. Jeśli tak, odpowiednio – wkręcamy lub wykręcamy łączniki oraz wkręty. W przypadku, gdy zauważymy w drewnie jakiekolwiek ubytki, wówczas koniecznie należy je dokładnie uzupełnić. Po skończonych pracach ponownie zabezpieczamy deski. Tutaj często kłania się zeszlifowanie starych, łuszczących się lub startych powłok bądź powierzchni na których zauważymy drzazgi. Kończąc prace dokładnie oszczyszczamy deski z pyłu, aby potem móc przystąpić do ich zaolejowania.

Prawidłowe olejowanie polega na naniesieniu preparatu na suche deski za pomocą pędzla z szorstkim włosiem. Jego szerokość należy dostosować do rozmiaru desek, aby pokryć również powierzchnie boczne. W miejscach trudno dostępnych przyda się natomiast mniejszy pędzel. A co z nadmiarem oleju? Należy go rozetrzeć maksymalnie do godziny po aplikacji. Po zaolejowaniu pozostawiamy deski do całkowitego wyschnięcia.

Renowacja tarasu kompozytowego

taras kompozytowy
alibaba.com

Deski kompozytowe przed przygotowaniem do sezonu wiosennego należy zazwyczaj jedynie oczyścić. Są one bardzo odporne na wilgoć, niepodatne na patynowanie, butwienie oraz pęcznienie, więc siłą rzeczy nie wymagają tak intensywnej pielęgnacji, jak deski drewniane. Do oczyszczenia kompozytu zazwyczaj należy użyć jedynie detergentów, które stosuje się w myciu podłóg (uwaga – z wyjątkiem środków chemicznych). Przy większych zabrudzeniach można skorzystać z pomocy myjki ciśnieniowej. Przy większych warto zastosować szczotkę drucianą tudzież papier ścierny.