Fasada Roku 2021 – kto wybierze zwycięzców? Oto oni!

fasada roku 2021 konkurs kto w jury

Już niedługo dowiemy się, kto zostanie zwycięzcą 15. edycji konkursu Fasady Roku, który co roku wyłania najlepsze fasady wykończone z pomocą materiałów firmy Baumit. Wybór tej jedynej nie będzie należał do najłatwiejszych – wszystko przez wyrównany poziom i ogromne zainteresowanie (do poprzedniej edycji zgłoszono 275 fasad). Nie dziwi więc fakt, że wyłonienie triumfatora w tym roku powierzono tym, którzy na sztuce projektowej znają się najlepiej – wysokiej klasy architektom, działaczom i przedstawicielom mediów branżowych. Zobacz, kto w tym roku wybierze zwycięzców krajowej edycji i otworzy szansę do dalszej rywalizacji!

Fasada Roku 2021 to już kolejna odsłona rywalizacji o tytuł najlepszych elewacji wykonanych na bazie materiałów Baumit (system ocieplenia, system tynkowy lub program renowacyjny z wykończeniem). Przesłane projekty podlegają ocenie w 5 kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek po termomodernizacji, budynek niemieszkalny nowy i budynek historyczny po renowacji. Patronat honorowy nad konkursem sprawują Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA).

O wyborze zwycięzców zdecyduje szczęśliwa 14-stka

Grono szczęśliwców, którzy okażą się najlepsi w swoich kategoriach wybierze panel niezależnych ekspertów. W skład jury wejdą największe autorytety ze świata architektury i budownictwa, którzy wnikliwie przeanalizują nadesłane realizacje, wykorzystując przy tym lata doświadczenia i ogromną wiedzę. Pod uwagę wezmą takie czynniki jak zastosowana kolorystyka i struktura oraz ich stopień korespondencji z otoczeniem. W przypadku budynków historycznych po remoncie bardzo istotne okaże się poszanowanie dla ich historii – przede wszystkim zachowanie pierwotnego charakteru.

W komisji konkursowej zasiądą architekci: Piotr Buśko (Biuro Usług Architektonicznych „Profil”, Chorzów), Józef Białasik (B2 Studio, Kraków), Daniel Bielski (Biuro Architektoniczne Archi+, Białystok), Jan Chwedczuk (wiceprezes SARP o. Warszawa, APA Wojciechowski), Marcin Dziewoński (Biuro Projektowe Dziewoński, Łukaszewicz – Architekci, Wrocław), Wojciech Krawczuk (Front Architects, Poznań), Wojciech Targowski (Fort Targowski, Gdańsk) i Hubert Wąsek (Pracownia Architektoniczna Hubert Wąsek, Kraków). Bogate dossier zrealizowanych projektów oraz współpraca z takimi organizacjami branżowymi jak Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) czy Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) z pewnością są atutem, który będzie pomocny przy podejmowaniu ostatecznej decyzji przy wyborze pretendentów do tytułu Fasada Roku 2021.

To jednak nie wszyscy. Skład jury uzupełnią światowej klasy fachowcy z branży konserwacji zabytków: dr. hab. inż. arch. Jacek Kościuk z Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej, dr inż. arch. Andrzej Poniewierka z Zakładu Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, aktywnie działający w Dolnośląskiej Okręgowej Izbie Architektów. Anna Okołowska – szef działu „Architektura i wnętrza” w redakcji miesięcznika „Murator” oraz Edward Hardt – wydawca i redaktor naczelny kwartalnika „Renowacje i Zabytki” to z kolei reprezentantki dziennikarzy. Listę uzupełniają jeszcze: Katarzyna Baranowska z Fundacji Twórców Architektury oraz Jacek Czyżewicz – Prezes Zarządu firmy Baumit.

Termin zgłoszeń nieubłaganie nadciąga

Elewacje, które zdaniem komisji zajmą pierwsze miejsce w swojej kategorii zostaną okrzyknięte Fasadą Roku 2021, a osoba zgłaszająca projekt otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 zł. Na tym jednak nie koniec. Triumfator polskiej edycji będzie miał szansę spróbować swoich sił na arenie międzynarodowej – wygrana oznacza pewne miejsce w obsadzie Baumit Life Challenge, a stawką rywalizacji na poziomie międzynarodowym będzie tytuł Europejskiej Fasady Roku, który wiąże się z jeszcze wyższymi gratyfikacjami finansowymi. Do kiedy można nadsyłać zgłoszenia? Ostateczny termin mija 31 września br., więc czasu jest coraz mniej.

Internauci zabierają głos

Obrady polskiego jury zaplanowano na listopad, jednak w międzyczasie będzie się działo i to sporo. Poznamy bowiem wyniki plebiscytu trwającego TUTAJ, w ramach którego każdy internauta może do 31 października br. ocenić kandydatów, przyznając dowolnej liczbie budynków od 1 do 5 gwiazdek. Jest o co walczyć, bo stawką jest prestiżowy tytuł „Wyróżnienie Internautów”.

Ideę konkursu wspierają uznane organizacje, takie jak Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA), a także media branżowe, w tym redakcje takich periodyków jak: „Budujemy Dom”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Otoczenie Domu”, „Projekty domów”, „Renowacje i Zabytki”, „Technologie i Materiały”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: 4budowlani.pl, archimania.pl, architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, murator.pl, obud.pl, propertyjournal.pl, sztuka-architektury.pl, terazdom.pl czy w-a.pl.