Problem z zanieczyszczonym powietrzem występuje nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz naszych mieszkań i domów. Obok wielu różnych szkodliwych substancji chemicznych, które w nim się pojawiają, do najczęściej spotykanych należy formaldehyd. Można go znaleźć niemal w każdym pomieszczeniu.
Zanieczyszczenie powietrza w mieszkaniach może być kilkadziesiąt razy większe niż na zewnątrz. Substancje w nim zawarte bardzo negatywnie wpływają na nasz organizm, powodując różne dolegliwości, takie jak alergię, zaburzenia hormonalne, podrażnienia, przewlekłe zmęczenie; osłabiają też nasz system immunologiczny. Jednym z zagrożeń, często występujących w pomieszczeniach, jest formaldehyd.
Formaldehyd – czym jest i jakie niesie zagrożenie?
Formaldehyd (aldehyd mrówkowy) jest to substancja chemiczna, która może pojawić się w każdym domu. W małych ilościach nie jest szkodliwa, a nawet wykazuje właściwości bakteriobójcze. Niestety, w dużych stężeniach bywa groźna dla zdrowia, a dodatkowo jest łatwo wchłaniana przez układ oddechowy. Często jest zawarta w pyle, który unosi się w zanieczyszczonym powietrzu i w ten sposób szybko przedostaje się do naszych oskrzeli.
Skoro formaldehyd jest tak niebezpieczny, dlaczego w ogóle pojawia się w domach? Stanowi on ważny surowiec stosowany często w przemyśle. Wykorzystuje się go m.in. w żywicach syntetycznych, do produkcji lepiszczy do drewna, pianek izolacyjnych i klejów, a także tekstyliów. Mało tego, jest obecny również w dymie papierosowym. Jednak nie trzeba być palaczem, aby narazić się na szkodliwe działanie tej substancji. Wystarczą meble z płyty wiórowej, panele podłogowe, dywany lub wykładziny, aby formaldehyd pojawił się w naszym otoczeniu. W rezultacie może on powodować zapalenie spojówek i dróg oddechowych, kaszel, katar, uczucie suchości w gardle, a w skrajnych przypadkach zaburzać czynność płuc i przyczyniać się do rozwoju astmy oskrzelowej. Jak można zredukować poziom formaldehydu w otoczeniu? Okazuje się, że jest na to kilka sposobów.
Jak pozbyć się zagrożenia?
Jedną z innowacyjnych metod walki z formaldehydem jest pokrycie ścian sypialni, pokoju dziecka oraz innych pomieszczeń farbą o specjalnej formule. Przykładem może być farba ceramiczna Magnat Ceramic Care, która redukuje poziom formaldehydu wyłapując go z powietrza i zamieniając w cząsteczki pary wodnej. Dodatkowo farba ta jest antystatyczna co powoduje mniejsze przywieranie kurzu oraz bakteriobójcza, dzięki czemu nie rozwijają się na ścianach różnego rodzaju bakterie. Wszystko to pozwala nam lepiej zadbać o nasz komfort i lepsze samopoczucie a tym samym zdrowie.
W naszych wnętrzach warto także zaopatrzyć się w poszczególne gatunki roślin takie jak fikus benjamina, zroślichę czy szeflera, które wchłaniają dobrze formaldehyd a tym samym oczyszczają nasze powietrze. Należy także unikać kosmetyków i środków czyszczących, zawierających tę substancję chemiczną. Do tego niezbędne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, a nawet robienie od czasu do czasu przeciągów.
Chociaż formaldehyd bywa niebezpieczny w dużych stężeniach, trudno całkowicie wyeliminować go z naszego otoczenia. Tym bardziej trzeba dołożyć starań, aby zredukować jego poziom w pomieszczeniach mieszkalnych, szczególnie w tych, w których dużo przebywamy. Dzięki temu można uniknąć wielu niebezpiecznych schorzeń.