Hydroizolacja domu – co to takiego? Dlaczego jest taka ważna? Kilka porad, które warto przeczytać

Suez hydroizolacje domu

Budowa domu to jedno z większych przedsięwzięć w życiu każdego, kto decyduje się podjąć zadanie stworzenia od podstaw swoich wymarzonych czterech ścian. W czasie budowy trzeba, co dzień podejmować mnóstwo ważnych mniejszych i większych decyzji.

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy takim typowym panem X rozpoczynającym budowę. Do istotniejszych kwestii, nad jakimi musimy się zastanowić na początku naszej budowlanej przygody należą wybór materiałów na fundamenty, dostawcy betonu, systemu jakim będziemy murować ściany. A gdzie na tej wydłużającej się liście są izolacje?

Czy w ogóle słyszałeś kiedykolwiek o hydroizolacji budynku? Wiesz, czym ona jest i dlaczego jest taka ważna? W takim razie kilka słów tytułem wstępu dla wszystkich bardziej lub mniej zorientowanych w temacie.

>>Dowiedz się więcej<<

Hydroizolacje domu

Hydroizolacja to…

powłoka, która ma za zadanie zatrzymać wodę i wilgoć na zewnątrz budynku. Innymi słowy jest to warstwa ochronna, która ma zabezpieczyć konstrukcję domu przed wnikaniem wilgoci i wody. Dobrze funkcjonująca izolacja musi spełniać dwa warunki: przede wszystkim musi być wykonana z materiałów dobrej jakości oraz musi być dostosowana do warunków otoczenia.

Izolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna to jedne z ważniejszych elementów każdego budynku, chroniące go przed destrukcyjnym działaniem wody zawartej w gruncie. Można obrazowo powiedzieć, że solidnie zrobiona izolacja – zarówno pionowa jak i pozioma – scala całość konstrukcji, dając poczucie bezpieczeństwa i spokojny dach nad głową, a przede wszystkim spokojną głowę właścicielowi, któremu nie urośnie nic na ścianie za łóżkiem czy w narożniku łazienki.

>>Potrzebujesz dodatkowych informacji? Sprawdź<<

Hydroizolacje domów

Dlaczego bagatelizujemy temat?

Bo hydroizolacji nie widać! To, co niewidoczne dla oczu, staje się dla wielu mniej istotne, mimo ważnej roli, jaką pełni.Elementy izolacji w większej części ulegają zakryciu. Są zasypane w gruncie przylegającym do muru lub ukryte pod płytkami włazience, jako izolacja podpłytkowa.

Izolacja jest niewidoczna, ale to niezbędny elementem profesjonalnie zrobionych fundamentów czy dobrego zabezpieczenia łazienki przed oddziaływaniem wody. Warto też uświadomić sobie fakt, że woda, przedostająca się w głąb murów ma bezpośredni wpływ na zdrowie wszystkich mieszkańców.

‘Tanio’ zabezpieczone fundamenty czy łazienka, w perspektywie czasu już tanie niestety nie będą. Wykonanie wtórnychizolacji, skuwanie płytek w łazience, zakup materiałów naprawczych, zatrudnienie fachowców- takie zabiegi niestety do tanich nie należą. Dlatego…

Hydroizolacje domów

Wybierając materiały izolacyjne pamiętaj o:

– Zaplanowaniu kompleksowego układu warstw izolacyjnych. Kupuj materiały patrząc całościowo na izolację. Nie kupuj pojedynczych, przypadkowych produktów. Nie traktuj tematu wycinkowo!

– Doborze materiałów, które sprawdzą się na Twojej budowie. To, co zastosował u siebie brat kolegi kuzynki, niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. W kwestii izolacji, rozwiązania i technologie zawsze trzeba dobierać indywidualnie.

– Nie sugeruj się ceną jednostkową materiału. Skalkuluj, jaki będzie koszt wykonania 1 m² powłoki przy zastosowaniu danego produktu. Materiał nieco droższy jednostkowo, może okazać się bardziej wydajny w aplikacji.  Pamiętaj, że szybkość i łatwość aplikacji mają bardzo duże znaczenie!

– Kiedy już zakupisz odpowiednie materiały, zadbaj o to, aby zostały użyte zgodnie z przeznaczeniem. Nie oczekuj, że zastosowanie produktu w inny sposób, przyniesie zaskakujący efekt.

– Jeśli kompletnie nie wiesz jak się zabrać zawykonanie hydroizolacjiw trakcie budowy domu, masz ograniczony budżet, potrzebujesz wsparcia – skontaktuj się z doradcą, który pomoże Cidobrać jak najlepsze rozwiązania uwzględniając wszystkie możliwości i ograniczenia.

>>Zobacz sprawdzone materiały<<

Hydroizolacje domów

Czy wiesz, że…

wykonanie pełnego systemu profesjonalnych hydroizolacji zazwyczaj nie przekracza 3% wartości budynku. To, jak wydasz te kilka procent będzie miało zasadniczy wpływ na pozostałe 97% inwestycji i trwałość całego budynku. Wybierając świadomie dobre i sprawdzone rozwiązania hydroizolacyjne oszczędzasz czas i pieniądze w przyszłości.

Jeśli planujesz budowę domu lub jesteś w trakcie budowy, skontaktuj się z ekspertami  SUEZ Izolacje Budowlane, którzy doradzą,  dobiorą odpowiednie technologie i materiały do Twojej budowy, tak aby wykonane hydroizolacje spełniały swoje zadanie, nie przez rok czy dwa, ale przez lata.

Zaufaj specjalistom www.suez.com.pl

SUEZ Izolacje Budowlane Sp. z o.o.
Langiewicza 18, 35-021 Rzeszów
tel. +48 17 85 30 205 / +48 606 505 205
e-mail: [email protected]
pon-pt. 7:00 – 18:00