Najważniejsze narzędzia i materiały do remontu łazienki

remont lazienki narzedzia i materialy

Remont łazienki to jeden z największych wydatków, jakie trzeba ponieść w związku z renowacją mieszkania. Wysokie koszta są więc dobrym powodem, by zastanowić się nad tym, czy przynajmniej części prac nie wykonać samemu. Jest to możliwe, a do tego wcale nie takie trudne. Co da się zrobić bez pomocy fachowców? Wymienić urządzenia sanitarne i położyć nowe płytki. Oto krótki poradnik wyjaśniający, jak się tym zająć.

Narzędzia do demontażu urządzeń sanitarnych

Remont łazienki należy zacząć od zdjęcia podstawowych sprzętów. W ten sposób zwolni się przestrzeń do wykonania kolejnej czynności, czyli skucia płytek. Na początek należy usunąć:

  • sedes;
  • umywalkę;
  • wannę lub kabinę prysznicową.

Zdjęcie sedesu

Po zakręceniu dopływu wody można przejść do demontażu sedesu. Zarówno kompaktowe, jak i podwieszane modele należy odkręcić przy pomocy klucza dynamometrycznego. Najlepiej zaopatrzyć się w narzędzie uniwersalne, czyli wyposażone w wymienne końcówki. Dzięki temu przytwierdzenie nowej muszli nie będzie wymagało zakupu kolejnego klucza. Co ważne, takie przyrządy nie są drogie. Ich koszt to około 20-30 zł za zestaw z dodatkowymi gwintami.

Odkręcenie umywalki

Kolejny krok to zdemontowanie umywalki. Oprócz śrubokręta do odkręcenia śrub przyda się olej i szczypce. Pozwolą one wyjąć kołki rozporowe. Rozprowadzenie płynu wokół wkrętów zajmuje około kwadransa. Po tym czasie można już zacząć wyciąganie kołków rozporowych. Tę czynność należy wykonywać ostrożnie, żeby nie ukruszyć zbyt wiele tynku wokół otworu. Do pewnych ubytków zapewne i tak dojdzie, a w związku z tym trzeba zaopatrzyć się w kit, który przyda się do wypełnienia przestrzeni wokół kołków.

Zdemontowanie wanny lub prysznica

Następnie można przejść do wyjęcia wanny lub prysznica. Na początek niezbędny będzie klucz nastawny umożliwiający odkręcenie baterii. Trudność i czas poświęcony na kolejne zadanie zależy od tego, jakie urządzenie służy do kąpieli. W przypadku wanny wystarczy użyć skalpela do odcięcia sylikonu uszczelniającego miejsca, za które wylewa się woda, a następnie śrubokrętu do odczepienia jej nóg. Osoby mające w łazience prysznic, po odczepieniu drzwi do kabiny, mogą podważyć zaczepy brodzika ręcznie. Jeśli jednak jest on przymocowany pianką PUR, nie obejdzie się bez jej odcięcia, a następnie odkręcenia misy.

Śrubokręt elektryczny i wiertarka – uniwersalni pomocnicy nie tylko w remoncie łazienki

Przed przystąpieniem do remontu łazienki czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia warto zaopatrzyć się w jeden śrubokręt niemal do wszystkiego. Do wielu prac potrzebna będzie jeszcze wiertarka. Najlepiej, by łączyła w sobie funkcjonalność modeli udarowych i bezudarowych.

Najważniejsze cechy śrubokrętów elektrycznych

Takie przyrządy produkują zarówno uznani producenci sprzętu do prac budowlanych, jak i firmy bardziej kojarzone z szeroko pojętą technologią użytkową. Ich urządzenia składają się z metalowej rękojeści z silnikiem magnetycznym. Na trzpień można nasadzać końcówki w kilkunastu, a nawet więcej długościach i kształtach. Po umieszczeniu którejś z nich wystarczy wcisnąć tylko jeden przycisk, odpowiednio do wkręcania bądź odkręcania i poczekać na efekt.

Śrubokręty elektryczne często są dostępne w pudełkach z miejscem na końcówki i rękojeść. Dzięki temu w skrzynce narzędziowej utrzymanie porządku nie stanowi problemu, a do tego łatwo je znaleźć w razie potrzeby. Co ważne, śrubokręty elektryczne to urządzenia bezprzewodowe. Z tego powodu przed rozpoczęciem prac najlepiej jeszcze naładować swój ezgemplarz. W komplecie z nim nie zawsze znajduje się ładowarka. Na szczęście do uzupełnienia energii akumulatora wystarczy taka sama jak do smartfona. Obecnie w większości tego typu przyrządów złączem do ładowania jest najpopularniejsze USB-C.

Wszechstronna wiertarka do prac w miękkich i twardych materiałach

Do prac domowych najlepiej kupić wiertarkę umożliwiającą wykonywanie otworów zarówno w drewnie, jak i cegle czy betonie. W ten sposób uda się zaoszczędzić sporo pieniędzy, których nie ma potrzeby wydawać, jeśli nie jest się zawodowcem. W trybie bezudarowym urządzenie przyda się do wywiercania otworów w delikatniejszych tworzywach takich jak gips czy właśnie drewno. Po przełączeniu na udar sprawdzi się m.in. do drążenia w ścianie otworów pod kołki rozporowe. W trakcie przeglądania różnych modeli wiertarek trzeba wziąć pod uwagę jeszcze:

  • rodzaj udaru;
  • moc silnika;
  • regulację obrotów;
  • obecność przekładni mechanicznej;
  • sposób zasilania.

Osoby szukające wiertarki do sporadycznych, amatorskich prac mogą wybrać wiertarkę z udarem mechanicznym. Jej obsługa może być nieco męcząca, ponieważ wymaga dociskania wiertła do miejsca styku z obrabianą powierzchnią. Problem ten eliminują udary pneumatyczne, ale generują za to drgania, dość nieprzyjemne, gdy używa się wiertarki przez dłuższy czas. W tym przypadku trudno więc wskazać lepszy mechanizm. Dużo prościej wybrać narzędzie pod innymi względami. Jeden z przykładów to silnik, który powinien mieć 500-800 W mocy.

W remoncie łazienki i innych pomieszczeń przyda się też funkcja regulacji obrotów wiertarki oraz dwuzakresowa przekładnia. Ułatwi to nie tylko kontrolę nad tempem pracy, ale jeszcze pozwoli wybrać kierunek ruchu wiertła. Dzięki temu narzędzie będzie mogło służyć nie tylko do drążenia otworów, ale również wkręcania i wyjmowania śrub oraz mieszania materiałów (np. farb) o różnej gęstości. Uniwersalność przyrządu dodatkowo zwiększy zasilanie bezprzewodowe. Brak kabla pozwoli używać jej w miejscach pozbawionych dostępu do prądu takich jak ogród czy działka.

Narzędzia do skuwania i przyklejania nowych kafelek

Po zabraniu wyposażenia sanitariatu pora na użycie młota udarowego. Dzięki niemu skucie starych kafelek zajmie mniej czasu niż ręczne ich odkrywanie przy pomocy narzędzi ręcznych – młotka i przebijaka. Resztki kleju należy usunąć szlifierką kątową. Do położenia nowych płytek potrzebne będą m.in. poziomica i krzyżaki. Bez nich idealnie równe przytwierdzenie ich raczej się nie uda.

Wśród akcesoriów niezbędnych do remontu łazienki znajduje się jeszcze wyciskacz budowlany. Ułatwi on precyzyjne nałożenie kleju do płytek. Kupić trzeba także koryto i szpachelkę, które będą niezbędne do wypełnienia masą szpachlową ubytków w ścianach. Na koniec wymienionymi już narzędziami należy przymocować urządzenia sanitarne. W trakcie wywiercania nowych lub dopasowywania do dotychczasowych otworów na osadzenie umywalki trzeba pamiętać o użyciu poziomicy.