Łazienka to pomieszczenie, które w sposób szczególny jest narażone na działanie wilgoci. Wnika ona do ścian oraz pomiędzy płytki, przyczyniając się do rozwoju pleśni oraz grzybów. Czy proces ten można powstrzymać? Oczywiście. Rozwiązaniem jest wykonanie hydroizolacji łazienki, już na etapie jej budowy lub remontu. Co warto wiedzieć o tym zabiegu? W jaki sposób wykonać go samodzielnie? Tego wszystkiego możecie się dowiedzieć z poniższego artykułu.
Czym jest hydroizolacja łazienki?
Na początek warto poświęcić kilka słów temu, czym właściwie jest hydroizolacja łazienki. Najprościej mówiąc, jest to proces, który opiera się na zwiększeniu izolacji przeciw wilgoci, który stosuje się w przypadku ścian oraz podłóg. Jego przeprowadzenie jest szczególnie ważne w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, czyli właśnie m.in. w łazience. Prawidłowo wykonana hydroizolacja zapobiega dostawaniu się wody pod powierzchnię płytek oraz w głąb ścian. Dzięki temu zapobiegamy rozwojowi pleśni oraz grzybów. Zmniejsza to również prawdopodobieństwo zalania sąsiada.
Hydroizolacja w łazience – skuteczna ochrona przed wilgocią
Wiele osób zastanawia się, czy wykonanie hydroizolacji jest w ogóle potrzebne. Jak już wspomnieliśmy, wykonanie tego rodzaju prac jest zalecane w przypadku pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci, a do takich zalicza się łazienka. Jest to szczególnie ważne w przypadku łazienek, które są wyposażone w prysznic typu walk-in, bez brodzika, ponieważ stwarza to doskonałe warunki do roznoszenia się wody po całym pomieszczeniu.
Warto wiedzieć, że decydując się na wykonanie hydroizolacji, zabezpieczamy przed wilgocią nie tylko podłogę, ale także ściany. Pozwoli ona zabezpieczyć łazienkę przed rozwojem pleśni lub grzybów oraz może zminimalizować ryzyko zalania sąsiada. Warto być świadomym tego, że same fugi niezbyt dobrze chronią przed przenikaniem wilgoci, potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie. A to z całą pewnością może zapewnić hydroizolacja. Warto więc zadbać o jej stworzenie jeszcze przed wykończeniem łazienki.
W jakich miejscach należy wykonać hydroizolację łazienki?
Łazienka to pomieszczenie szczególnie narażone na działanie wilgoci. Wystawione jest na nią wszystko – od ścian i podłóg po meble łazienkowe. Zakupione meble powinny być stworzone z odpornych na działanie wody materiałów, jednak podłoga, ściany oraz strop nie posiadają same w sobie takich właściwości. To właśnie one są przedmiotem dodatkowego zabezpieczenia przez wykonanie hydroizolacji.
Oprócz tego hydroizolacja powinna być wykonana wszędzie tam, gdzie znajduje się źródło wody. Do takich miejsc zaliczamy np. kran czy dyszę prysznicową. Dodatkowego zabezpieczenia wymagają także wszystkie strefy mokre, takie jak okolice wanny, umywalki czy kabiny prysznicowej. Obszary, które nie są bezpośrednio narażone na działanie wody, można zabezpieczyć jedynie okładziną z płytek lub pomalować farbą przeznaczoną do łazienki.
Warto jednak powiedzieć sobie, jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana hydroizolacja łazienki. Przede wszystkim powinna ona obejmować całą podłogę. W przypadku ścian dobrze, aby było nią objęte, co najmniej 10 cm ponad poziomem podłogi, obok umywalki, co najmniej 50 cm, a w obrębie wanny – 200 cm długości.
Na szczególną uwagę zasługują również wspomniane wyżej strefy mokre. Tutaj zaleca się wykonanie, co najmniej 50 cm hydroizolacji – przy natrysku kabiny oraz powyżej i po bokach kabiny. Warstwa izolacyjna powinna obejmować także łączenia, czyli np. rogi ścian, wanien, brodzików czy umywalek, a także styk pomiędzy okładzinami a innymi materiałami.
Jakich produktów potrzebujemy, aby zrobić hydroizolację łazienki?
Skuteczne wykonanie hydroizolacji będzie wymagało zgromadzenia kilku produktów. Najczęściej do jej zrobienia wykorzystuje się specjalne folie w płynie, które rozprowadza się na ścianach oraz podłodze. Mają one postać ciekłej masy wykonanej na bazie dyspersji polimerowych oraz środków modyfikujących i wypełniaczy. Dzięki bezspoinowemu systemowi układania możliwe jest osiągnięcie wysokiej szczelności tego rodzaju powłoki.
Cechą charakterystyczną tego typu mas jest elastyczność, która umożliwia łatwe rozprowadzanie. Wykorzystuje się do tego wałek lub pędzel. Taka powłoka zapewnia przepuszczalność, ale jednocześnie skutecznie chroni przed wodą i wilgocią. Oprócz tego zestaw do wykonania hydroizolacji zawiera również narożniki izolacyjne, mankiety oraz sznur dylatacyjny. Służą one do wykonania uszczelnienia pomiędzy płytkami ceramicznymi i w dylatacjach.
Hydroizolacja łazienki – poradnik krok po kroku
Prawidłowe przeprowadzenie hydroizolacji łazienki to proces wieloetapowy. Aby ułatwić całe przedsięwzięcie, przygotowaliśmy poradnik krok po kroku, który pozwoli zorganizować sobie pracę oraz odpowiednie materiały.
Przygotowanie podłoża
Prace nad stworzeniem hydroizolacji należy rozpocząć oczywiście od przygotowania podłoża. Ten etap obejmuje czyszczenie ścian oraz podłóg. Muszą być one czyste oraz pozbawione kurzu, pyłu i tłustych plam. Należy również usunąć farbę ze ścian, jeżeli są one pomalowane. W sytuacji, kiedy łazienka jest dopiero budowana lub remontowana, warto sprawdzić, czy na ścianach nie rozwija się pleśń. W przypadku jej wykrycia konieczne będzie pozbycie się jej za pomocą chemii budowlanej.
Podobnie sprawa wygląda z wykrytymi rysami oraz ubytkami. Jeżeli znajdują się one na ścianach lub podłodze, konieczne jest wyrównanie. Ważne jest także zadbanie o suchość podłoża, ponieważ jeżeli ma ono skłonności do chłonięcia wody, hydroizolacja może okazać się nieskuteczna. W takiej sytuacji należy je zagruntować.
Nanoszenie hydroizolacji
Kolejnym krokiem jest wykonanie izolacji podpłytkowej, która zabezpieczy podłogę i ściany przed działaniem wody. Można wykorzystać do tego m.in. folię w płynie. Masę z wiaderka należy dokładnie wymieszać, a następnie rozprowadzić po podłodze oraz ścianach za pomocą wałka lub pędzla. Naniesiona warstwa powinna mieć przynajmniej 1 mm grubości, jednak producenci zalecają nałożenie dwóch warstw. Trzeba jednak pamiętać, że pomiędzy tymi czynnościami powinno nastąpić, co najmniej 6 godzin odstępu.
Alternatywnym sposobem na zrobienie izolacji podpłytkowej jest wykorzystanie maty uszczelniającej. Jest to elastometr termoplastyczny, który można zastosować zarówno na posadzce, jak i ścianach. Posiada on świetnie właściwości zabezpieczające przed wilgocią, dlatego też jest często wykorzystywany przy budowie kabin prysznicowych, saun czy brodzików. Dużą zaletą maty jest elastyczność, dzięki której można ją wykorzystać na podłogach narażonych na odkształcenia, np. takich, które mają zamontowany system ogrzewania podłogowego.
Uszczelnienie narożników
Następny etap prac obejmuje uszczelnienie narożników. Jest to element konstrukcyjny szczególnie narażony na gromadzenie się wilgoci, dlatego też wymaga specjalnego traktowania. Aby jego szczelność była równie skuteczna, jak pozostałych powierzchni, konieczne jest wykorzystanie specjalnej taśmy do narożników, która jest wykonana z powlekanej tkaniny poliestrowej. Wkleja się ją w świeżo nałożoną warstwę folii, a następnie zamalowuje kolejną warstwą. Takie działanie jest szczególnie ważne przy łączeniach wykonanych z karton-gipsu, który ma tendencję do pękania.
Układanie płytek
Czas na ostatni etap prac, czyli układanie płytek lub innego materiału wykończeniowego. Po wykonaniu hydroizolacji należy odczekać 24 godziny i wtedy to właśnie można przejść do dalszych prac. Na powłokę izolacyjną należy nałożyć klej klasy C2/S1. Rodzaj ten przeznaczony jest do stosowania na elastycznych podłożach, które nie chłoną wody. Po ułożeniu płytek możemy uznać pracę za w pełni skończoną.