Jak buduje się domy kanadyjskie?

budowa domu

Domek kanadyjski to rodzaj domu jednorodzinnego, który jest tworzony w technologii szkieletowej oraz przy wykorzystaniu gotowych elementów, czyli prefabrykatów. Choć tego rodzaju konstrukcje można najczęściej spotkać w krajach o nieco chłodniejszym klimacie niż Polska, to coraz częściej można zobaczyć je również pod naszą szerokością geograficzną. Co stoi za popularnością tego typu projektów? Jak dokładnie wygląda budowa domku kanadyjskiego? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Czym jest dom kanadyjski?

Dom kanadyjski jest jednym z typów domu szkieletowego. Pojęcie to, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Ameryki Północnej. W krajach takich jak USA, czy właśnie Kanada większość domów jednorodzinnych buduje się, korzystając właśnie z tej technologii. W Europie tego rodzaju konstrukcje możemy spotkać najczęściej w Skandynawii. Czym jednak dokładnie charakteryzuje się dom kanadyjski?

Podstawą całej konstrukcji jest drewniany szkielet, do którego mocowane są wielowarstwowe ściany. Do budowy samego domu nie wykorzystuje się betonu oraz cegieł. Betonowanie ma miejsce jedynie na wysokości wylewania fundamentów. Cały dom składa się z gotowych już elementów, czyli tzw. prefabrykatów. W ich skład wchodzą między innymi ściany czy dach. Są one wykonywane głównie z obrobionego drewna z drzew iglastych.

Aby budynek mógł w ogóle powstać, konieczne jest wylanie fundamentów, a następnie postawienie na nich szkieletu budynku. Cała złożona już konstrukcja wymaga ocieplenia. Do tego celu wykorzystuje się różnego rodzaju materiały izolacyjne, m.in. wełnę. Wzmacnia się ją płytami OSB, a także folią wiatroizolacyjną i paroizolacyjną. Na koniec pozostają prace tynkarskie. Warto wiedzieć, że tego typu konstrukcje powstają zazwyczaj na bazie gotowego już projektu domu.

Zalety domów szkieletowych

Pomimo że domy kanadyjskie całoroczne cieszą się największą popularnością w chłodniejszych rejonach świata, to ostatnio zdobywają one grono zwolenników również w Polsce. Czym jest to spowodowane? Wielu ludzi decyduje się na tego rodzaju domek ze względu na krótszy czas budowy. Korzystanie ze szkieletu sprawia, że nie jest konieczne wykonywanie prac mokrych oraz robienie przerw technologicznych. Budowę można rozpocząć o dowolnej porze roku, dzięki czemu proces budowy tego typu domku jest o wiele szybszy.

Drewniany dom w stylu kanadyjskim to także bardzo energooszczędne rozwiązanie. Taka ocieplona konstrukcja charakteryzuje się doskonałą izolacją. Panujące w środku ciepło sprawia, że inwestor może poczynić spore oszczędności na ogrzewaniu. Tego typu budownictwo jest niezwykle cenione wśród osób, którym leży na sercu dobro naszej planety, ponieważ został zaprojektowany w taki sposób, aby jego użytkowanie było jak najmniej szkodliwe dla środowiska.

Zrezygnowanie z betonowych ścian i oparcie konstrukcji na szkielecie i gotowych częściach sprawia, że koszty budowy potrafią być znacznie niższe w porównaniu do tradycyjnych domów. Łączny koszt przedsięwzięcia może wyjść nawet od 25 do 35% taniej. Warto również zauważyć, że dom kanadyjski jest stworzony w taki sposób, aby w stosunkowo prosty sposób można by go było zmodernizować, rozbudować lub zainstalować nowe systemy, co zawsze pozostawia przed nami możliwość przeprowadzania remontów i dostosowania domu do własnych potrzeb. Sprawia to, że tego rodzaju inwestycja jest coraz bardziej atrakcyjna i oferuje naprawdę wiele.

Etapy budowy domu kanadyjskiego

Zanim rozpocznie się budowa, konieczne jest zadbanie o kilka formalności. Przede wszystkim konieczne jest zdobycie pozwolenia na budowę. Dopiero po jej uzyskaniu można przejść do wyboru konkretnego projektu oraz fachowców, którzy go wybudują. Podczas omawiania projektu są z nami konsultowane szczegóły dotyczące budowy, takie jak np. uwzględnienie różnych elementów domu.

Sama budowa rozpoczyna się od stworzenia fundamentów na działce przez ekipę budowlaną Wytycza się je, korzystając z pomocy geodety. Następnie można przejść do tworzenia wykopów. Czas trwania tego rodzaju prac wynosi zazwyczaj około dwóch tygodni i oprócz wykopania miejsca na fundamenty obejmuje również zabezpieczenie ich przed przenikaniem wilgoci. Oprócz tego ociepla się je styropianem oraz folią. Na koniec teren jest wyrównywany oraz tworzone są miejsca pod postawienie słupów.

Kiedy fundamenty są już gotowe, czas przejść do ustawiania gotowych elementów. Są one montowane przy użyciu dźwigu na specjalnym podkładzie. Są to prace wymagające dużej precyzji, aby konstrukcja domu była w pełni stabilna. W dalszej części tego etapu montuje się dach, a następnie zabezpiecza go membraną izolacyjno-wiatrową. Potem pozostaje jedynie pokrycie go np. blachodachówką.

Kolejnym krokiem jest montaż drzwi oraz okien. Rodzaj wykorzystanego materiału w dużym stopniu zależy od preferencji właściciela. Następny etap prac obejmuje budowę stropu, ścianek działowych oraz schodów na poddasze. Ściany nośne skonstruowane są ze słupów, które są zakotwiczone w fundamencie, natomiast ściany działowe oparte są na profilach drewnianych. Pomiędzy którymi umieszcza się wełnę. Ściany wykańczane są za pomocą płyt kartonowo-gipsowych lub okładziny z drewna.

Każdy kolejny krok przybliża do finalizacji budowy. Po skończeniu ścian przychodzi kolejność na montaż instalacji elektrycznej i grzewczej. Jest ona rozkładana w ścianach oraz stropach. Koniec budowy związany jest z pracami ocieplającymi. Domki kanadyjskie są ocieplane wełną mineralną, którą wypełniane są ściany i dach. Na elewacji od zewnątrz montowane są płyty kartonowo-gipsowe, które są szpachlowane i malowane. Po nałożeniu impregnatu na drewniane elementy dom jest oddawany do użytkowania.