Wiele osób zapomina o tym, aby od czasu do czasu odświeżyć niektóre sprzęty gospodarstwa domowego. Wskutek zaniedbań z urządzeń takie jak zmywarka czy pralka, po pewnym czasie zaczynają wydobywać się nieprzyjemne zapachy. Sprzęty AGD mogą zostać również uszkodzone przez resztki pożywienia, a nawet nagromadzony kamień. Również ze względów higienicznych warto regularnie czyści zmywarkę, aby mycie naczyń było efektywne. Czym i jak czyścić zmywarkę, a także czego używać do jej mycia? Podpowiadamy.
Dlaczego regularne czyszczenie zmywarki jest tak ważne?
Zmywarka to nieoceniona pomoc nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również firmach, kawiarniach i wielu innych miejscach. Pozwala ona oszczędzić nie tylko czas potrzebny, aby zmyć naczynia ręcznie, ale również pieniądze, ponieważ zużywa znacznie mniej wody niż człowiek. Jednak jak każde inne urządzenie, powinna być regularnie czyszczona i konserwowana, aby jak najdłużej pozostawała w doskonałym stanie. Kiedy jest brudna, a więc znajdują się w niej resztki jedzenia, na naczyniach często obserwowany jest osad. Dodatkowo z urządzenia tego mogą wydobywać się nieprzyjemne zapachy. Również filtry, które znajdują się w zmywarce, mogą co pewien czas się zatykać przez resztki jedzenia czy osad z twardej wody. Warto więc regularnie myć sprzęt AGD nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim zadbać o wnętrze zmywarki.
Czym wyczyścić zmywarkę? Tabletka
Niektóre zmywarki wyposażone są w funkcję automatycznego mycia. W takiej sytuacji wystarczy włączyć program i umieścić kapsułkę do zmywarki w odpowiedniej komorze. W większości przypadków taki program myje wnętrze zmywarki w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu usuwa tłuszcz, brud i osad nagromadzony w komorze i systemie wodnym urządzenia. Na rynku znajdziemy również specjalną buteleczki, które wystarczy włożyć odkręcone denkiem do góry w koszyczku naczynia i uruchomić program intensywnego czyszczenia. Wcześniej jednak warto wyciągnąć filtry i ręcznie je przemyć.
Czyszczenie zmywarki sodą i octem
Najpopularniejsze domowe sposoby na czyszczenie zmywarki wykorzystują w tym procesie sodę i ocet. Domowe czyszczenie zmywarki należy rozpocząć od wyciągnięcia wszystkich jej elementów. Nie tylko naczyń, ale także koszyka na sztućce czy filtrów. Części warto najpierw umyć ręcznie płynem do naczyń pod bieżącą wodą. Często znajdują się na nich resztki jedzenia, pestki czy inne drobiny, które najłatwiej jest usunąć ręcznie. Jeżeli z kolei zauważymy na filtrach kamień, dobrze jest włożyć je do pojemnika z ciepłym octem na około pół godziny. Jeśli po tym czasie kamień nadal będzie widoczny, można powtórzyć taką kąpiel. Wszelkie zakamarki zmywarki możemy wypolerować przy pomocy szczoteczki do zębów i sody oczyszczonej. Warto też całkowicie wyciągnąć uszczelkę i umyć ją ręcznie wilgotną szmatką na przykład z mikrofibry i płynem do mycia naczyń.
Możemy czyścić zmywarkę octem lub octem i sodą. Wśród domowych sposobów na czyszczenie zmywarki octem i sodą dla wielu osób jest bardziej efektywną metodą. W takiej sytuacji sodę należy wsypać do pojemnika na tabletki, a następnie ustawić program o jak najwyższej temperaturze. Kiedy skończy się proces mycia wstępnego, należy wlać bezpośrednio na dno zmywarki szklankę octu i poczekać aż program skończę swój cykl.
Jak wyczyścić zmywarkę i usunąć z niej nieprzyjemne zapachy? Użyć kwasku cytrynowego
Czyszczenie zmywarki domowymi sposobami obejmuje też metodę, w której wykorzystuje się kwasek cytrynowy z octem. Technika ta jest szczególnie skuteczna, jeśli chcemy domyć spore zabrudzenia, a także neutralizować nieprzyjemne zapachy. Ta metoda jest podobna do techniki, w której urządzenie to myję się octem i sodą jednocześnie. W tym przypadku jednak w miejscu przeznaczonym na tabletki do zmywania należy umieścić kwasek cytrynowy. Z kolei kubek z octem położyć na dnie zmywarki, a następnie zamknąć drzwi zmywarki. Teraz wystarczy ustawić zmywarkę na wysoką temperaturę – 70 lub 90 stopni. Wcześniej jednak sprzęt ten należy przygotować w taki sam sposób, jak w poprzednich metodach, a więc usunąć filtry i umyć je ręcznie za pomocą płynu do mycia naczyń i wilgotnej szmatki, aby resztki jedzenia, które się w nich znajdują, nie zatkały rury odpływowej.
Czyszczenie zmywarki przy pomocy środków chemicznych
Warto poznać domowe sposoby, dzięki którym można skutecznie wyczyścić zmywarkę. Czyszczenie zmywarki sodą oczyszczoną, kwaskiem cytrynowym czy octem nie zawsze jednak pozwoli nam osiągnąć oczekiwane rezultaty. Z tego powodu dobrze jest w razie konieczności sprawdzić, czy w naszym przypadku lepiej nie działa specjalny środek do czyszczenia zmywarki. Czasami detergenty lepiej radzą sobie z zabrudzeniami, kamieniem, czy nieprzyjemnym zapachem wyczuwalnym po otwarciu zmywarki.
Technik mycia zmywarek jest wiele. Pamiętajmy jednak, że w wielu przypadkach kluczem do efektywnej pracy tego urządzenia jest to, aby regularnie dbać o zmywarkę. Dlatego przed włożeniem naczyń do zmywarki warto zwrócić uwagę czy filtry nie są zabrudzone. Jeśli są, wówczas należy, że je wyciągnąć i umyć je ręcznie gąbką pod bieżącą wodą. Warto również kontrolować stan trudno dostępnych miejsc i mniej więcej co dwa tygodnie oczyszczać te części zmywarki. Przed włożeniem naczyń do tego urządzenia warto je opłukać, aby czyszczenie filtrów nie musiało być naszym codziennym obowiązkiem, który musimy wykonać po otwarciu zmywarki.
Przy każdym cyklu mycia naczyń warto używać również soli, która zapobiega odkładaniu się kamienia i ułatwia mycie części znajdujących się wewnątrz zmywarki. Od czasu do czasu dobrze jest również przetrzeć środkiem dezynfekcyjne panel zmywarki, ponieważ mogą się na nim gromadzić się zabrudzenia. Pamiętajmy też, że zmywarki przecieramy również na zewnątrz. W tym celu można użyć ściereczki z mikrofibry i specjalnego detergentu.
Żeby utrzymać zmywarkę na co dzień w dobrym stanie, od czasu do czasu powinniśmy czyścić ją również ręcznie, m.in. płynem do naczyń lub specjalnym detergentem. Miejscem często pomijanym są na przykład ścianki zmywarki. Nawet najlepsze domowe sposoby na czyszczenie tego urządzenia mogą okazać się nieskuteczne, jeżeli będzie ono zbyt rzadko myte, nie będziemy przestrzegać ilości naczyń, które mogą się w nim znajdować, a do jego konserwacji będziemy wykorzystywać niewłaściwe detergenty.
Dlatego czasem ważniejsze od tego, czym czyścić zmywarkę, jest to, jak często przystępujemy do czyszczenia urządzenia, a więc jaki jest stan całej zmywarki, również w środku zmywarki, nie tylko na zewnątrz. Warto więc już dziś umyć zmywarkę, jeśli dawno nie czyściliśmy swojej zmywarki.