Jak udrożnić rury domowym sposobem?

udroznianie rur w domu

W wyniku codziennego używania domowej armatury zdarzają się przypadki, w których rury zwyczajnie się zapychają. Czasami wrzucamy resztki pożywienia do zlewu w kuchni, co bardzo często przekłada się na powolny proces blokowania się rur. Może wtedy dojść nawet do wybicia wody, a przy okazji nieprzyjemnego zapachu i ogromu sprzątania. Jak zatem nie dopuścić do takiego stanu rzeczy, a jeśli już się to wydarzy – jak udrożnić rury domowym sposobem? Podpowiadamy.

Jak rozpoznać zatkane rury?

Zanim przejdziemy do sposobów na odetkanie zatkanych rur, warto znać już pierwsze oznaki, które mogą świadczyć o blokowaniu ujścia rur. Zatkany zlew może być bardzo poważnym problemem zarówno w łazience, jak i w kuchni. Musimy jednak pamiętać, że rury nie zapychają się w jednym momencie. W przestrzeni kuchennej mogą to być resztki jedzenia, a w łazience włosy i osad z kosmetyków, które gromadzą się czasem nawet do kilku miesięcy. Zanim odpływ wody zostanie całkowicie zablokowany, można dostrzec kilka elementów, które mogą dać nam jasny sygnał, że zbliża się moment krytyczny. Przede wszystkim woda zaczyna spływać zdecydowanie wolniej niż wcześniej. W dodatku pojawiają się pęcherzyki powietrza podczas spływania cieczy, a także rozlega się charakterystyczne bulgotanie, gdy woda trafia bezpośrednio do rur. W tym momencie warto zastanowić się, jak rozpocząć ich odtykanie.

Jakie są domowe sposoby na udrożnienie rur?

Warto wiedzieć, że klasyczny odpływ wanny czy zlewu składa się z kilku elementów. Jest to przede wszystkim syfon, rury doprowadzające do pionu i rury kanalizacyjne, które odprowadzają ścieki do kanalizacji głównej lub szamba. Jeśli zator pojawi się na odcinku do pionu jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Jednym z najprostszych sposobów jest użycie gumowej przepychaczki. Jest to gumowy kielich, którego działanie polega na powstawaniu ciśnienia, które tworzy się podczas pompowania. Wystarczy, że wcześniej odpływ zalejemy wodą, przyłożymy do niego przepychacz i energicznymi ruchami zaczniemy dociskać. Czynność powinniśmy powtórzyć kilkukrotnie. Zasysane tym sposobem powietrze oraz woda powinny usunąć zator, a rura będzie ponownie drożna.

Na zapchaną umywalkę możemy również zastosować kawałek drutu, który posiada specjalną korbę oraz wrzącej wody. Pierwszy element pozwoli na wydostanie przykładowo włosów czy fragmentów detergentów z instalacji, a pół szklanki ciepłej cieczy wraz z dodatkiem środków chemicznych wesprą finalne oczyszczenie odpływu. Należy jednak uważać na opary, które wydzielane są ze specyfików. Nigdy nie nachylajmy się bezpośrednio nad zatkanym odpływem z chemią, bowiem może to nawet doprowadzić do uszkodzenia węchu.

Udrażnianie rur solą – czy jest skuteczne?

Bardzo skutecznym, domowym sposobem na udrożnienie rur w zlewie jest zastosowanie soli kuchennej. To naprawdę nieskomplikowana metoda, bowiem należy wlać do odpływu około 2 litry wody wraz z siedmioma łyżkami soli. Pamiętajmy jednak, że wodę należy wlewać powoli i kilkusekundowych odstępach czasu. Jeżeli odmierzoną ilość wlejemy od razu, możemy nie osiągnąć odpowiedniego efektu. Opisana metoda sprawdzi się w przypadku niewielkich zatorów. Jeżeli problem jest poważniejszy, sama sól może okazać się niewystarczająca. W takim przypadku, należy przygotować mieszankę soli kuchennej wraz z sodą oczyszczoną. Szklankę powinniśmy wypełnić solą i sodą w proporcjach 50 do 50. Po wymieszaniu, zawartość naczynia należy umieścić w odpływie i zalać dwoma litrami wrzątku. Także w tym przypadku wodę należy dolewać stopniowo. Finalnie możemy spłukać odpływ w celu sprawdzenia, czy zator został odblokowany.

Domowe sposoby na zatkane rury – soda oczyszczona i ocet do rur

Jeżeli problem okaże się naprawdę duży, sytuację może uratować soda z octem. To doskonały sposób, który jest skuteczny niemalże w 100% przypadków. Jak zatem udrożnić zlew octem i sodą? Wystarczy odmierzyć 2/3 szklanki sody, wsypać do odpływu, a następnie zalać połową szklanki octu. Później należy poczekać około pół godziny i przepłukać rurę dużą ilością ciepłej wody.