Jak wybrać odpowiedni monitoring domu?

monitoring

monitoring

Zakup własnego domu jednorodzinnego zwiększa nasz komfort życia w porównaniu do mieszkania w bloku. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to również z obowiązkami samodzielnego zadbania o bezpieczeństwo wszystkich domowników, a także swoich kosztowności. Na szczęście technologia idzie cały czas do przodu, a dzięki temu powstały różnego rodzaju kamery do monitoringu. Obecnie są one niezbędnym elementem wyposażenia każdej nieruchomości. Pozwalają one na stałą obserwację naszej przestrzeni. Jak zatem wybrać odpowiedni monitoring domu? Podpowiadamy.

Co powinno składać się na dobry zestaw do monitoringu IP?

Aby mieć pewność, że zostaniemy ochronieni przed włamywaczami na posesji, warto od razu skompletować sobie system monitoringu, który będzie składał się z kilku elementów. W zależności od technologii oraz możliwości rozbudowania, można je dowolnie modyfikować. Zanim przystąpimy do zakupu, koniecznie musimy zastanowić się nad takimi kwestiami, jak chociażby liczba kamer, dodatkowe zabezpieczenia, a także umiejscowienie ich wewnątrz budynku oraz wokół niego.

Do dyspozycji są bezprzewodowe oraz przewodowe modele obsługujące funkcję rejestrowania obrazu w czasie rzeczywistym. Jest to duże udogodnienie dla użytkowników kamer z wifi, ponieważ za pośrednictwem aplikacji przesyłają dane na smartfon, tablet czy laptop. Daje to duże możliwości kontrolowania sytuacji w momencie, kiedy nie ma nas w domu, a na miejscu zostały dzieci bądź dziadkowie, którzy nie są do końca samodzielni. Zestaw z rejestratorem sieciowym pozwala także na obserwację swoich zwierząt. Dzięki systemowi alarmowemu z wi-fi można także obserwować swój domek letniskowy czy firmę bądź przestrzeń biurową.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kamery monitoringu?

Cały czas popularne są tradycyjne zestawy do rejestracji obrazu, które działają na podstawie kamery CCTV. Dzięki nim możliwe jest zapisywanie danych w tak zwanym zamkniętym obiegu. Można również obserwować dany teren na bieżąco, ponieważ obraz przesyłany jest bezpośrednio do centrum odbiorczego, które najczęściej znajduje się w firmie ochroniarskiej. Bardziej nowoczesną formą są jednak zestawy do monitoringu z wi-fi, które wykorzystują kamery IP. Cechują się lepszą jakością obrazu do nawet full HD, a także są wyposażone w wysoką rozdzielczość, która daje możliwość trybu pracy nocnej.

Poza samymi kamerami, niezwykle istotnym elementem takiego zestawu będą czujniki ruchu. Można je podzielić na pasywne, które działają na podczerwień, aktywne czyli mikrofalowe, a także dualne, które wykorzystują obie technologie na raz. Mogą być one wbudowane w kamerę bądź stanowić osobny element całego systemu. Dzięki nim można w łatwy sposób wykryć złodzieja z dowolnego miejsca na świecie.

Dodatkowo większość modeli wyposażona jest w szeroki kąt widzenia, co pozwala na monitorowanie sytuacji na większym obszarze. Monitoring IP to rewelacyjny sposób na zapobieganie kradzieży na naszych posesjach, a dodatkowo są często niezauważalne. Szczególnie w słabych warunkach oświetleniowych bywają nawet niewidoczne, a kable poprowadzone są wewnątrz budynków. Można je dowolnie modyfikować, a szybki podgląd poprzez sieć zapewnia należyte bezpieczeństwo. Często spotykanymi firmami są Hikvision, Xiaomi czy Eura.