Umywalki podblatowe są obecnie bardzo trendy. Dlatego chętnie sięgają po nie inwestorzy, którzy chcą urządzić swoją łazienkę w nowoczesnym stylu. Jeszcze do niedawna tego typu modele były wykorzystywane głównie w obiektach użyteczności publicznej, hotelach, szkołach czy centrach handlowych. Obecnie jednak coraz częściej montowane są w domach prywatnych. Pytanie, które pojawia się w głowie inwestorów, chcących wykorzystać w swoim wnętrzu ten element ceramiki sanitarnej zazwyczaj jednak dotyczy blatu. Jak dopasować blat do umywalki podblatowej? Podpowiadamy.
Czym różni się umywalka wpuszczana w blat od umywalki podblatowej?
Osoby, które decydują się na remont swojej łazienki i kupno nowej umywalki, często zastanawiają się, czym różni się umywalka wpuszczona w blat od podblatowej. Otóż w przypadku tej pierwszej wersji, jej krawędź wystaje poza poziom blatu. W związku z tym, umywalki wpuszczane w blat najczęściej sprzedawane są w komplecie z dopasowaną do nich szafką, charakteryzującą się precyzyjnie wymierzonym i wywierconym otworem. Są to więc modele klasyczne, które przytwierdza się też do ściany.
Umywalka podblatowa montowana jest dokładnie na równi z blatem lub szafką, w taki sposób, że jej krawędzie nie są widoczne. Do zalet umywalek podblatowych można zaliczyć łatwość pielęgnacji i utrzymania w czystości takich elementów, ponieważ brud nie gromadzi się w ich przypadku w niewidocznych zakamarkach. Dodatkowo położenie umywalki ogranicza prawdopodobieństwo jej uszkodzenia czy zarysowania podczas codziennych czynności.
Propozycja ta doceniana jest również za zwiększenie powierzchni blatu, który można wykorzystać na przykład podczas makijażu. Dodatkowo umywalki podblatowe charakteryzują się eleganckim i minimalistycznym designem. Dlatego świetnie sprawdzają się w nowoczesnych łazienkach. Wybór odpowiedniej umywalki jest trudny, dlatego warto wiedzieć, że elementy te dostępne są też np. w wersji ściennej i nablatowej.
Umywalka do łazienki – jaki rozmiar i głębokość wybrać?
Blat łazienkowy powinien być dopasowany do aranżacji wnętrza, a także wybranej przez nas umywalki. Z tego powodu, dobrze jest najpierw kupić umywalkę podblatową, a dopiero później blat. Wybierając umywalkę podblatową do łazienki, warto zastanowić się, jak ma się ona prezentować, a więc jaki jej rozmiar i głębokość, a także kształt wybrać. Obecnie dużą popularnością cieszy się umywalka podblatowa owalna, okrągła, a także prostokątna. Renomowani producenci ceramiki sanitarnej w swojej ofercie mają jednak bardziej wymyślne kształty. W sprzedaży znajdziemy umywalki podblatowe o szerokości od 30 do nawet 100 cm i głębokości od 25 do 55 cm. Dlatego inwestorzy bez problemu są w stanie znaleźć odpowiadający im model, niezależnie od tego, jaką powierzchnią dysponują w łazience. Okrągłe umywalki najczęściej wybierają właściciele mieszkań w stylu glamour. Z kolei prostokątne nowoczesne umywalki doskonale pasują do wystroju wnętrza industrialnego.
Jaki blat wybrać do umywalki podblatowej?
Blat powinien być dopasowany kolorystycznie i stylistycznie nie tylko do łazienki, ale także samej umywalki podblatowej. Zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych możemy znaleźć kilka typów blatów łazienkowych, które różnią się między sobą właściwościami materiału, z jakiego są wykonane. Najtańszym rozwiązaniem są płyty laminowane, czyli płyty wiórowe zabezpieczone warstwą laminatu. Dostępne są one w szerokiej gamie kolorystycznej. Mogą też imitować na przykład drewno czy kamień naturalny. Przypominać kamień mogą też blaty z lastryko, chociaż obecnie są rzadko wykorzystywane w nowych inwestycjach, ponieważ są dość ciężkie, to jednak ich zaletą jest duża odporność na wilgoć.
Jednym z najbardziej eleganckich blatów, który ze względu na jego atrakcyjny design i trwałość wybierają do montażu umywalki podblatowej, zwłaszcza inwestorzy, którzy urządzają swoje mieszkania w nowoczesnym i eleganckim stylu, jest ten z kamienia naturalnego. Najlepiej w łazience sprawdzi się granit, alabaster i kwarcyt, ewentualnie marmur. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się też blaty wykonane z drewna. Wymagają one jednak odpowiedniego zabezpieczenia przy użyciu specjalnych lakierów lub oleju. Producenci blatów łazienkowych oferują również modele wykonane ze szkła, metalu, kompozytu, a także bambusa. Jednak obecnie są one rzadziej wybierane przez inwestorów.
Montaż blatu i umywalki podblatowej
Zamontowanie umywalki podblatowej wymaga wycięcia odpowiedniego otworu w blacie. Dlatego, jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie podjąć się tego zadania, powierzmy je profesjonalistom. Najpierw należy zastanowić się, gdzie chcemy zamontować wybrany model umywalki, aby zapewnić sobie komfortowe korzystanie z misy i armatury. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę stan techniczny pomieszczenia i zastanowić się, gdzie instalacja misy podblatowej jest możliwa ze względu na obecną instalację wodno-kanalizacyjną. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której misę możemy umieścić na szafce zapewniającej nam też miejsce do przechowywania.
Umywalka podblatowa powinna znajdować się na wysokości 85-95 cm. Standardowo umywalkę przytwierdza się do ściany śrubami. Jednak w przypadku, kiedy jest ustawiona w blacie, należy odrysować kształt tego elementu i przyłożyć szablon do blatu, aby móc wyciąć właściwy otwór. Umywalki tego typu mogą być podwieszane pod blatem lub wpuszczane w blat w taki sposób, że ich rant opiera się o krawędź otworu w blacie. Po zamontowaniu tego elementu, w wywierconym otworze należy uszczelnić miejsce styku umywalki z blatem silikonem, podłączyć syfon i zamontować baterie, a następnie sprawdzić, czy przez otwór przelewowy prawidłowo przepływa woda.