Jak wybrać odwodnienie liniowe?

Jak wybrać odwodnienie liniowe?

Dostępne modele odwodnień liniowych umożliwiają różnorakie możliwości zabudowy stanowisk prysznicowych zachowując niezwykłe walory estetyczne. Kwestią kluczową pozostaje dobór rodzaju rusztu do dominującego w projekcie materiału.

Do łazienki urządzonej w klasycznym stylu, gdzie ściany i podłoga wyłożone są płytkami ceramicznymi, najczęściej wybierane są ruszty odpływowe ze stali szlachetnej. W zależności od upodobań można zastosować wariant błyszczący, matowy lub szczotkowany. Zwolennicy bardziej nowatorskich rozwiązań z pewnością docenią model rynny prysznicowej z elementem piaskowanego, barwionego szkła. W obu przypadkach ruszty rynien po zainstalowaniu tworzą powierzchnię pozostającą w jednej linii z podłogą. Takie rozwiązanie w każdej łazience prezentuje się dobrze i zapewnia dodatkową przestrzeń pod natryskiem.

W przypadku projektu, gdzie dominującym materiałem jest kamień naturalny, sugeruję wzmocnić estetykę aranżacji, dobierając rynnę odpływową do kamienia naturalnego o specjalnej konstrukcji. Bogata oferta wzorów, jakie oferują najwięksi na polskim rynku producenci, umożliwia dobranie odpowiedniego materiału zarówno pod względem barwy, jak i struktury. Co istotne, dzięki płaskim rusztom odpływowym niezależnie od grubości kamiennych płyt rynna zostaje perfekcyjnie wkomponowana w podłogę łazienki.

Niekwestionowanym atutem tego typu rozwiązania jest swoboda aranżacji i uniknięcie obowiązku dostosowywania wymiarów kabiny do brodzika, dzięki niemal całkowicie niewidocznej instalacji, odpowiednia dla każdego rodzaju stanowiska prysznicowego. W przeciwieństwie do kratki ściekowej umieszczanej centralnie i wymagającej zastosowania kopertowego układu elementów posadzki, rynny do kamienia naturalnego montowane są zazwyczaj na obrzeżu stanowiska prysznicowego. Brak plastikowych wsporników pomiędzy rusztem a rynną sprawia, że widoczne pozostają jedynie dwie równoległe szczeliny odpływowe.

Co istotne, zwłaszcza w przypadku mniejszych pomieszczeń, eliminacja tradycyjnego brodzika wizualnie powiększa łazienkę. Obok względów estetyki i komfortu użytkowania równie ważną kwestią jest łatwość utrzymania w czystości samej rynny. Po wyjęciu rusztu, zyskujemy bezproblemowy dostęp do syfonu, natomiast jednorodna powierzchnia podłogi oraz wykonany ze stali szlachetnej korpus rynny pozbawiony ostrych krawędzi w znacznym stopniu ułatwia czyszczenie samej rynny.

Z uwagi na wysoką funkcjonalność oraz niewielką wysokość konstrukcyjną, odwodnienie liniowe ze stali, szkła lub do kamienia naturalnego może być zastosowane zarówno w nowo budowanych obiektach, modernizowanych budynkach jak starym budownictwie.