Jaką wybrać młotowiertarkę? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

wybor i zakup wiertarki

Młotowiertarka to inaczej młot obrotowo-udarowy. Należy do grupy elektronarzędzi i służy do przebijania się przez naprawdę twarde powierzchnie oraz kucia. Z łatwością radzi sobie z betonem czy kamieniem, działając na zasadzie mechanizmu udaru pneumatycznego. Na co zwrócić uwagę przy zakupie młotowiertarki do użytku domowego?

Wybór młotowiertarki – najważniejsze parametry

Młotowiertarki dzielą się na udarowe i udarowo-obrotowe. Pierwsze z nich sprawdzają się przy bardzo twardych materiałach, a drugie służą również do pracy na miększych powierzchniach takich jak drewno. Trzeba mieć na uwadze moc urządzenia, ponieważ im więcej ma watów, tym łatwiej poradzi sobie z trudnymi surowcami.

Poszczególne modele pozwalają na montaż różnych wierteł. Trzeba się zatem zastanowić, z jakich średnic końcówek będzie się chciało korzystać. Akumulator i inne części sprzętu sporo ważą, dlatego najlepiej wybierać urządzenie stacjonarnie, aby przy okazji sprawdzić, który model najwygodniej się trzyma. Poza tym są jeszcze maszyny zasilane na kabel, więc warto rozważyć taką opcję.

Jednym z najważniejszych parametrów jest moc pojedynczego udaru. Porządne wiertarki pozwalają na uderzenia o energii kilkudziesięciu dżuli. Wiercenie z udarem w domu nie zawsze wymaga aż tak wysokiej mocy. Do łatwych prac wystarczą urządzenia o energii kilku dżuli.

Jaką młotowiertarkę kupić – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaką młotowiertarkę warto wybrać? Zawsze przed zakupem najlepiej przeczytać opinie innych użytkowników na temat poszczególnych wariantów. Same opisy funkcji przez producenta nie zawsze wystarczają do podjęcia decyzji. Nowoczesne modele młotowiertarek mają takie funkcje jak:

  • możliwość regulacji obrotów,
  • redukcja drgań,
  • zmiana kierunku obrotów.

Jeśli chce się wykonywać otwory w bardzo twardych miejscach, to kluczowe będą moc urządzenia i energia udarów. Funkcja redukcji drgań wpływa natomiast na komfort pracy z narzędziem. Każdy powinien dopasować sprzęt do własnych potrzeb i prac, jakie ma zamiar wykonać.