Klej CR – szybko i trwale sklei wszystko, co trzeba

Od dobrego kleju oczekujemy wysokiej skuteczności, bezproblemowego nakładania, a także niezbyt długiego czasu oczekiwania na całkowite wyschnięcie. Do klejenia kartonów, tektury, a także innych elementów wykonanych z papieru warto wybrać klej CR. To sprawdzone rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i w dużych zakładach przemysłowych.

Co to jest klej CR?

Klej CR należy do grupy klejów dyspersyjnych, w których składzie znajdują się polimery i woda. Składnik wodny odparowuje w krótkim czasie po nałożeniu kleju na wybraną powierzchnię, a warstwa polimerowa tworzy trwałe, mocne i wytrzymałe wiązanie. Klej CR tworzy elastyczną, wytrzymałą, bezbarwną spoinę, która jest odporna na rozerwanie, naciski mechaniczne, a także na kiepskie warunki środowiska. Elementy sklejone za pomocą kleju CR nie rozchodzą się pod wpływem wody, wilgoci ani wysokiej temperatury. Klej CR dostępny jest w postaci gotowej do użycia – nie ma konieczności rozrabiania go ani innych form przygotowywania do klejenia. Nakłada się go na wybrane powierzchnie od razu po otwarciu opakowania.

Jak nakładać klej CR?

Jeśli chcesz mieć pewność, że klej CR zapewni trwałe i mocne wiązanie, warto stosować się do zaleceń producenta: dobrze przygotować powierzchnie przeznaczone do klejenia oraz właściwie nałożyć sam klej. Należy go nakładać wyłącznie na czyste i suche powierzchnie, pozbawione wilgoci, drobnych zanieczyszczeń, kurzu i pyłu. Klej nakładamy za pomocą pędzla, szpachli, wałka lub tarczy. Można to robić zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Obie formy zapewniają tak samo dobre nałożenie warstwy klejącej i jej późniejszą skuteczność. Po nałożeniu kleju należy połączyć obie klejone powierzchnie i delikatnie docisnąć.

Ile schnie klej CR?

Czas schnięcia kleju CR jest uzależniony od grubości kleju, jaką nałożymy na wybraną powierzchnię. A ta się różni w zależności od tego, co konkretnie chcemy skleić. Na gładkie, jednolite elementy nakładamy niewielką ilość kleju. W przypadku powierzchni porowatych lub wysoko nasiąkliwych konieczne jest nałożenie grubszej warstwy. Jeśli klej jest nałożony bardzo cienko, wyschnie w stu procentach i doskonale zwiąże wybrane powierzchnie już po 15 minutach. Jeśli nałożymy grubszą warstwę, czas ten wydłuży się kilkakrotnie. Zwykle jednak nie trzeba czekać na wyschnięcie kleju dłużej niż godzinę.

Zastosowanie kleju CR

Klej CR znajduje swoje zastosowanie głównie w przemyśle opakowaniowym. Doskonale sprawdza się do produkcji opakowań z różnych rodzajów kartonu, tektury, a także tkanin, żywicy, korka i innych materiałów. Klej jest wykorzystywany także do kaszerowania, czyli uszlachetniania wyrobów papierniczych. Proces ten polega na oklejaniu grubego papieru, kartonu czy tektury falistej cienkim papierem w celu zwiększenia dekoracyjności opakowania bądź jego wzmocnienia. Klej CR jest również na co dzień wykorzystywany w przemyśle introligatorskim.

Właściwe przechowywanie

Aby klej CR zachował swoje oryginalne właściwości, należy stosować się do zaleceń producenta, także w kwestii transportu i przechowywania. Powinien znajdować się w oryginalnych i szczelnie zamkniętych pojemnikach. Wymaga odpowiedniej temperatury przechowywania – od 5 do 35 stopni. Nie należy narażać go na zamarzanie, gdyż traci wtedy swoją strukturę i nie nadaje się do klejenia. Wysoka temperatura również powoduje utratę właściwości. Nie można więc trzymać kleju w miejscach nasłonecznionych oraz przy grzejnikach. Jeśli klej CR jest przechowywany w sposób odpowiedni, zachowa swoje właściwości przez rok.