Folia kubełkowa – po co się ją stosuje?

kubelkowa folia

Folia kubełkowa to materiał, który coraz częściej wykorzystywany jest do hydroizolacji fundamentów. Jego zadaniem jest m.in. izolacja części podziemnej ścian w układzie pionowym, a czasem też podłóg budynków. Niektórzy fachowcy wykorzystują ją do izolacji dachów płaskich czy tarasów. Jest jednym z elementów instalacji przeciwwodnej. Bardzo często jednak  jest nieprawidłowo wykorzystywana, ponieważ powinna być on używany wyłącznie w pewnych przypadkach. Czym dokładnie jest folia kubełkowa i po co się ją stosuje? Podpowiadamy. 

Co to jest folia kubełkowa?

Folia kubełkowa fundamentowa nazywana również membraną kubełkową, zaliczana jest do folii hydroizolacyjnych, a więc tych, które mają chronić przed wilgocią i wodą. Produkowana jest z polietylenu o wysokiej gęstości HDPE, który jest odporny na działanie grzybów, bakterii, wody czy na uszkodzenia mechaniczne. Jest też obojętna wobec większości powszechnie wykorzystywanych w budownictwie, a także tych występujących w gruncie związków chemicznych, np. kwasów organicznych. Folii kubełkowej nie są w stanie zniszczyć nawet gryzonie żyjące w ziemi. Materiał ten nie ulega biodegradacji i jest po odporny na porastanie korzeni roślin. 

Trwałość użytkowa folii kubełkowej szacowana jest na około 100 lat. Tę elastyczną membranę sprzedaje się w rolkach o różnej długości. W razie potrzeby bardzo łatwo można ją dociąć zwykłym nożykiem na wybrany wymiar. Charakterystyczną cechą tego materiału są specjalnie ukształtowane kubełki, które nazywane są też stożkami lub wypustkami. Ta asymetryczna struktura wytłoczeń nadaje folii kubełkowej dużą wytrzymałość  na ściskanie i rozrywanie. Wytłoczenia gwarantują również odpowiednią cyrkulację powietrza, a więc wentylację, a także odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Z tego powodu, materiał ten znajduje zastosowanie podczas wykonywania izolacji termicznej fundamentów.

Jakie funkcje pełni folia kubełkowa?

Folia kubełkowa to materiał pomocniczy, którego główną funkcją jest ochrona fundamentów przed uszkodzeniem mechanicznym. Do takiego uszkodzenia może dojść podczas naporu gruntu i kamieni, poprzez działanie korzeni roślin, a także podczas odkopywania i zakopywania fundamentów. Często jednak niewłaściwie uznawana jest za materiał izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych. Jej zadaniem jest odprowadzanie wody gruntowej po powierzchni ściany, a nie całkowita ochrona fundamentów przed wodą, ponieważ to funkcja hydroizolacji. Folia kubełkowa wyłącznie wspiera właściwą izolację. 

Ta membrana wykonana z polietylenu wysokiej gęstości, tworząc barierę powietrzną pomiędzy konstrukcją budynku a dokładniej podłogami i ścianami budynku i ziemią, osłania izolację ściany przed niszczącym wpływem ruchów ziemi, substancji chemicznych i gryzoni, a dodatkowo wyrównuje ciśnienie hydrostatyczne w obiektach narażonych na zawilgocenie i podmakanie. Ma więc osłaniać, izolować i zapewnić szczelność. 

Folia fundamentowa kubełkowa – zastosowanie

Folia kubełkowa przeznaczona jest do wykonania izolacji pionowej fundamentów. Wykorzystywana jest w obszarach budynków mieszkalnych i przemysłowych. Zapobiega uszkodzeniom wynikającym z ruchów terenu. Odpowiada też za odprowadzenie wody i pary wodnej. Jej kształt, a więc specjalna wypukłość tworzy barierę powietrzną między konstrukcją budynku a ziemią, dzięki czemu zwiększa trwałość izolacji przeciwwilgociowej i tworzy idealną barierę, zabezpieczając części podziemne fundamentów i ścian, przed mechanicznymi uszkodzeniami i wilgocią.

Wytłaczaną folię kubełkową z powodzeniem można montować w systemach tarasowych, a także stropowych. Świetnie sprawdzi się również w przypadku izolacji dachów odwróconych czy do uszczelnienia konstrukcji dachów zielonych. Znajduje zastosowanie w kilku obszarach budynków mieszkalnych. Może być wykorzystywana również w budownictwie inżynieryjnym, a więc do budowy zbiorników, tuneli, mostów, dróg czy przepustów. Stosowana jest również jako izolacja tarasów i stropów.

Jak ułożyć folię kubełkową?

Montaż folii kubełkowej do izolacji jest prosty. Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie, a więc o tym, by układać ją wypustkami w stronę ściany. Istotne jest równie, by podczas układania tego materiału izolacyjnego zapewnić odpowiednie zakłady poszczególnych rzędów arkuszy, a następnie te połączenia uszczelnić specjalnymi taśmami, czyli uszczelkami elastomerobitumicznymi. Pasy należy mocować za pomocą gwoździ lub kołków.

W celu uzyskania szczelnego połączenia między poszczególnymi pasami stosuje się też taśmę butylową. W przypadku terenów, gdzie występują wysokie wody gruntowe, folię kubełkową można zamontować odwrotnie, a więc płaską stroną do betonu, czyli ściany. Wówczas jej powierzchnia od strony gruntu nazywana jest geowłókniną. Powstała w ten sposób szczelina ułatwia odpływ wód gruntowych do systemu drenarskiego.