Kupno nowej zmywarki – na co zwrócić uwagę?

zakup nowej zmywarki

Mało kto lubi zmywać naczynia ręcznie, więc zmywarki stają się powoli jednym z obowiązkowych elementów AGD w każdej kuchni. Czyszczą nawet uporczywe zabrudzenia z garnków i sztućców i przyczyniają się do oszczędności wody. Jaką zmywarkę wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę?

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Zmywarka w zabudowie jest niewidoczna w kuchni, dopóki się jej nie otworzy. Wygląda jak zwykły mebel, ponieważ przykrywają ją drewniane drzwiczki i blat kuchenny. Pasuje do minimalistycznych i nowoczesnych projektów, w których chce się ukryć jak najwięcej sprzętów, aby osiągnąć efekt uporządkowania i czystości.

Modele wolnostojące są bardziej mobilne i w razie remontu można zmienić ich umiejscowienie. Nowoczesne zmywarki mają elegancki design i nie przeszkadzają w całościowym odbiorze kuchni. Klienci mogą wybierać pomiędzy wariantami w różnych kolorach – od białych, przez srebrne, aż po czarne.

Zakup zmywarki – jaki rozmiar wybrać?

Wybór rozmiaru urządzenia zależy od dwóch kwestii – wolnego miejsca w kuchni i potrzeb użytkowników. Czasami w małych pomieszczeniach nie ma możliwości zamontowania sprzętu szerszego niż 45 cm. Większe rodziny, u których szybko gromadzą się naczynia, zazwyczaj decydują się na modele o szerokości 60 cm.

Gdy kuchnia jest duża, ale w mieszkaniu żyje jedna lub dwie osoby, nie ma potrzeby wybierania sporej zmywarki. Dłużej będzie trwało jej zapełnienie, a brud będzie zasychał na naczyniach i trudniej będzie go usunąć. Węższe warianty zużywają też mniej litrów wody podczas każdego cyklu.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki?

Im więcej programów zmywania, tym lepiej. Trzeba sprawdzić, jakie oferuje konkretny model, ponieważ czasami wystarczy jedynie krótkie mycie i w ten sposób da się oszczędzać wodę i energię. Na mocne zabrudzenia mogą się natomiast przydać intensywniejsze cykle czyszczenia.

Warto sprawdzić, jaki poziom hałasu wytwarzanego przez urządzenie deklaruje producent. Cichsze maszyny są bardziej komfortowe w użytkowaniu i nie przeszkadzają w codziennym życiu. Można bez kłopotu prowadzić ważną rozmowę z pracownikami, kiedy tuż obok zmywają się naczynia. Głośność zmywarki wyraża się w dB.

Niektóre modele mają funkcję automatycznego suszenia, co sprawia, że talerze po wyjęciu ze środka nie są już mokre i wolno je od razu schować do szafek. Nowoczesne urządzenia mają często system zabezpieczający przed wyciekami i zalaniem. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania, szczególnie gdy zmywarka pracuje podczas nieobecności domowników.

Istotna jest również klasa energetyczna urządzenia. Oznacza się ją literami od D do A+++. D symbolizuje najmniejszą, a A+++ największą efektywność. Zmywarka energooszczędna zużywa mniej wody i prądu, przez co obniża rachunki użytkownika.

Kiedy trzeba wybrać zmywarkę, należy się upewnić, że zmieści ona pożądaną liczbę kompletów naczyń, będzie pracować odpowiednio cicho i wpasuje się do kuchni. To koniec zabrudzonych naczyń zalegających w zlewie. Urządzenia wolnostojące i do zabudowy doskonale sobie z nimi poradzą.