Na czym polega budowa domu systemem gospodarczym?

budowa domu

Budowa domu to przedsięwzięcie, które zawsze pochłania bardzo dużą ilość pieniędzy. Nic więc dziwnego, że każdy szuka oszczędności na różnych możliwych polach. Sposobem na ucięcie kosztów może być również przyjęcie modelu budowy domu systemem gospodarczym. Polega on na samodzielnym wykonaniu całego przedsięwzięcia, wcielając się niejako w rolę budowniczego. W jaki sposób to działa, jakie ma zalety i wady oraz ile może kosztować? Dowiedz się tego z poniższego artykułu!

Budowa domu systemem gospodarczym – co to znaczy?

Budowa domu systemem gospodarczym to model, w którym to inwestor samodzielnie wykonuje większość robót budowlanych, korzystając z pomocy ekspertów tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne. Taki typ realizowania inwestycji coraz częściej staje się alternatywą dla tradycyjnej budowy domu przy pomocy profesjonalnej ekipy. Dzieje się tak głównie przez niższe koszty inwestycji, które mogą wynosić aż 20%, co jest bardzo zachęcające.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju przedsięwzięcie wymaga od osoby nim zarządzającej posiadania szerokiej wiedzy i umiejętności w dziedzinie budownictwa. Nie musi on posiadać specjalnych zezwoleń oraz kwalifikacji, ale jest on odpowiedzialny za przeprowadzenie szeregu działań, takich jak zarządzanie logistyką oraz dopilnowanie wszystkich formalności.

Podejmując się pracy tym systemem, wykonawca musi pamiętać, że przejmuje na siebie rolę ekipy budowlanej i stara się wykonać większość procesu budowy własnymi siłami, z pomocą bliskich lub z niewielką pomocą profesjonalistów. Wymaga to posiadania różnorodnych umiejętności, takich jak m.in. wylewanie betonu, prace na wysokościach, murowanie, ale także załatwianie różnych spraw z urzędami oraz wyszukanie korzystnej finansowo oferty materiałów budowlanych.

Budowa systemem gospodarczym – zalety i wady

Każdy medal ma dwie strony. Nie inaczej jest z budową systemem gospodarczym, która posiada swoje zalety i wady. Zaczniemy od tych pierwszych. Ten rodzaj budowy pozwala dostosować tempo prac do możliwości finansowych i czasowych inwestora. Samodzielne prace wymagają nakładu czasu, a ten może być swobodnie dostosowany do możliwości budowniczego. Nie można również zapominać o kwestiach finansowych. Jeżeli akurat brakuje środków na kontynuowanie budowy, można ją bez problemu na pewien czas zawiesić.

Stwarza to możliwość podzielenia budowy na etapy według własnych potrzeb. Realizacja poszczególnych etapów może być dostosowana do czasu nabywania kolejnych środków na kontynuowanie inwestycji. Daje to osobie budującej naprawdę dużą swobodę działania. Takiej swobody nie ma w momencie, kiedy budowę realizuje wynajęta ekipa budowlana, gdyż takie rozwiązanie wymaga opłacenia całej sumy od razu lub w ściśle określonych momentach.

Praca w systemie gospodarczym posiada jednak także i wady. Wydłużenie czasu budowy generuje koszty związane z opłacaniem obecnego lokum, co też w dużym stopniu może uszczuplać budżet. Inwestor przyjmujący taki model pracy ryzykuje też tym, że samodzielna budowa okaże się nieopłacalna. Może on jej nie podołać i finalnie zlecić pracę profesjonalistom. Taki scenariusz generuje bardzo duże straty finansowe, więc przed podjęciem tego typu wyzwania, warto je dobrze przemyśleć.

Na inwestora przeprowadzającego budowę systemem gospodarczym czekają również inne zagrożenia. Proces samodzielnego budowania domu jednorodzinnego jest bardzo rozciągnięty w czasie, często na kilka lat. Zwiększa to ryzyko sytuacji, w której inwestorowi w pewnym momencie wyczerpią się środki finansowe. Budowa zostanie porzucona, a straty będą szacowane w setkach tysięcy złotych. Zatrudnianie fachowców – choć droższe – jest zdecydowanie bardziej bezpieczne.

Budowanie systemem gospodarczym – ile kosztuje i jak zaoszczędzić?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że dokładne oszacowanie kosztów budowy domu systemem gospodarczym jest bardzo ciężkie. Doświadczenie wskazuje jednak, że na przyjęciu tego rodzaju modelu można zaoszczędzić od 10 do 20%, na co składają się głównie odchodzące koszty robocizny dla pracowników i kierownika budowy. Co jednak zrobić, aby jak najbardziej zredukować koszty tego typu budowy?

Zacząć należy nietypowo, bo od zapoznania się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Powinno mieć to miejsce przed wyborem projektu domu, ponieważ musi być on z nim zgodny. Jeżeli nie jest, uzyskanie odpowiednich zgód może podnieść wartość ogólnego kosztorysu, a nawet zmusić do zmiany projektu.

Po ustaleniu zgodności projektu z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i jego zaakceptowaniu warto stworzyć kosztorys całej budowy, dbając o to, aby był jak najdokładniejszy. Należy uwzględnić w nim harmonogram inwestycji, koszt wynajęcia koniecznych specjalistów, koszty nabycia poszczególnych materiałów oraz inne formalności. Pomóc w tym mogą dostępne w sieci kalkulatory budowlane, a także kosztorysy dołączone do gotowych projektów domów.

Dobrym sposobem na poczynienie oszczędności jest także porównanie ofert różnych specjalistów, a także dostawców materiałów budowlanych, tak aby dobrać ofertę najkorzystniejszą finansowo. Warto pamiętać, że kupując materiały w hurtowni, można uzyskać spore rabaty, co warto wykorzystać podczas ich gromadzenia.