Na czym polega program „Mieszkanie za remont”? Jak wynająć mieszkanie komunalne do remontu?

W czasach rosnącej inflacji, ceny mieszkań nieustannie wędrują w górę. Ten trend szczególnie uderza w osoby najbiedniejsze, które nie dysponują środkami na zakup lub wynajem nieruchomości, a często także nie mają możliwości wzięcia kredytu hipotecznego. Z pomocą wychodzi im program „Mieszkanie za remont”, w ramach którego miasta i gminy udostępniają za darmo mieszkania socjalne i komunalne w zamian za przeprowadzenie ich remontu. W jaki sposób dokładnie działa wspomniany program, do kogo jest skierowany oraz jakie kryteria należy spełnić, aby z niego skorzystać? Odpowiadamy!

Na czym polega program „Mieszkanie za remont”?

„Mieszkanie za remont” to jeden z programów, którego celem jest wyjście naprzeciw problemowi dostępności mieszkań, wysokich cen nieruchomości oraz trudnościom z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Jest on prowadzony na terenie różnych miast i gmin w całej Polsce. Oferuje on obywatelom mieszkania socjalne lub komunalne za darmo, a otrzymanie tego rodzaju lokum nie wymaga długiego oczekiwania. Jest to jednak możliwe pod jednym warunkiem.

Aby wziąć udział w programie, rodzina otrzymująca mieszkanie jest zobowiązana do przeprowadzenia jego remontu na własny koszt. Warto zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju nieruchomości znajdą się często w bardzo złym stanie i ich remont jest kosztowym przedsięwzięciem. Jeżeli jednak rodzina się go podejmie, ma prawo w nim zamieszkać bez czekania w kolejce na przydzielenie mieszkania socjalnego.

Wiąże się to również z otrzymaniem preferencyjnych warunków, takich jak np. dożywotnia umowa najmu, niższy czynsz lub okresowe zwolnienie z opłat. Głównym celem utworzenia tego rodzaju programu jest ułatwienie dostępu do mieszkań osobom, które mają ograniczone możliwości finansowe i nie mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości lub wzięcie kredytu w tym celu.

Do kogo skierowany jest program „Mieszkanie za remont” i jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać mieszkanie?

Trzeba być świadomym, że aby mieć możliwość skorzystać z programu „Mieszkanie za remont” konieczne jest spełnienie trzech podstawowych warunków. Przede wszystkim nie można posiadać innej nieruchomości. Należy również spełniać określone kryterium dochodowe, które może różnić się w zależności od lokalizacji oraz wielkości mieszkania. Ostatnim warunkiem jest nieposiadanie zaległości finansowych w związku ze swoim aktualnym miejscem zamieszkania.

Wysokość dochodu jest ustalana na podstawie deklaracji o dochodach wszystkich członków rodziny z ostatnich trzech miesięcy. Oprócz tego wymagane jest oświadczenie o stanie majątkowym członków gospodarstwa. Po spełnieniu wszystkich warunków i analizie dostarczonych danych ustalana jest punktacja. Bierze się w niej pod uwagę takie czynniki jak m.in. powierzchnia mieszkalna na osobę, liczba dzieci, posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, a także kwestie bezdomności.

Czy mieszkanie w ramach programu jest rzeczywiście darmowe? Czy na mieszkanie do remontu można ubiegać się o dofinansowanie?

Rozważając różne „za i przeciw” opisywanego programu, należy zadać sobie pytanie: czy otrzymywane mieszkanie rzeczywiście jest darmowe? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Po pierwsze, należy zdawać sobie sprawę, że lokale dostępne w ramach programu przeznaczone są tylko i wyłącznie do wynajmu, a nie sprzedaży. Wiąże się to z koniecznością płacenia comiesięcznego czynszu. Może być to czynsz nieco niższy od normalnego, ale wcale nie musi i należy o tym pamiętać.

Kolejną sprawą jest kwestia koniecznego do przeprowadzenia remontu. Oferowane przez miasto lub gminę mieszkania są często w bardzo złym stanie technicznym, a to oznacza, że koszty remontu mogą okazać się naprawdę wysokie. Koszty przeprowadzenia takiego remontu nie są zwracane, więc trzeba zainwestować środki z własnej kieszeni. W zamian otrzymujemy preferencyjne warunki wynajmu jak np. okresowe zwolnienie z opłat.

Warto jednak wiedzieć, że w niektórych gminach istnieje możliwość ubiegania się o bezzwrotne dofinansowanie na remont mieszkania komunalnego. Z tego powodu, przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do programu, warto sprawdzić, czy w miejscu naszego zamieszkania istnieją wspomniane możliwości. Przykładem takiego programu jest „Program Małych Ulepszeń”, który dostępny jest w Szczecinie. W jego ramach można otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 40 tys. złotych na remont łazienki lub instalacji grzewczej.

Program mieszkanie za remont 2023 – czy warto z niego skorzystać?

W Internecie można się spotkać z różnorodnymi opiniami na temat programu „Mieszkanie za remont”, jednak zdecydowanie przeważają te pozytywne, co przekłada się na jego dużą popularność. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że często na jeden lokal przypada wiele rodzin, a miasta i gminy wybierają najbardziej potrzebujących, korzystając z punktowego systemu oceniania.

Dla uczestników ważny jest fakt, że umowa zawierana jest na czas nieokreślony, co zapewnia poczucie stabilności i zmniejsza ryzyko nagłego pozbawienia dachu nad głową. Z opisywanego programu szczególnie warto skorzystać w momencie, kiedy istnieje możliwość dodatkowego dofinansowania na remont. Takie rozwiązanie może być dla wielu osób jedynym wyjściem w czasach nieustannie rosnących cen mieszkań.