Oczyszczacze powietrza do wnętrz – w jaki warto zainwestować?

inwestycja w oczyszczacz powietrza

Oczyszczacze powietrza to przydatne i nowoczesne urządzenia – dbają o jakość powietrza znajdującego się w mieszkaniach i domach. Czy korzyści z ich posiadania będą wyraźnie odczuwalne dla każdego? Tak! Pod warunkiem że wybrany zostanie prawidłowy model. Niestety, nie jest to wcale tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się początkowo wydawać…

Dlaczego czyste powietrze w domu jest tak ważne?

Z wielu różnych powodów! Czyste powietrze odgrywa przede wszystkim kluczową rolę w zachowaniu poprawnego stanu zdrowia ogólnego. To szczególnie istotne dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie, astmę i inne schorzenia dróg oddechowych – działanie oczyszczaczy pomaga łagodzić objawy chorób, a tym samym przyczynia się do poprawy jakości życia codziennego.

Regularne wdychanie świeżego i oczyszczonego powietrza:

 • podnosi efektywność pracy i nauki;
 • działa dobroczynnie na zdrowie psychiczne;
 • chroni przed infekcjami (podnosi odporność organizmu).

Korzyści odczują zwłaszcza mieszkańcy dużych miast. To właśnie miejskie aglomeracje borykają się z największym problemem smogu i nadmiernej emisji spalin z pojazdów. Inhalowane zanieczyszczenia (m.in. PM10 i PM2,5) powodują astmę i przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Oczyszczacze powietrza tworzą więc bezpieczną strefę wewnątrz domu czy mieszkania.

Rodzaje zanieczyszczeń w domu

Czy powietrze w domu jest naprawdę brudne? To zależy. Zwykle jest ono zanieczyszczone przez:

 • pyły zawieszone – kurz, włókna, aerozole;
 • dym tytoniowy – niebezpieczny zwłaszcza dla tzw. biernych palaczy;
 • gazy – tlenki azotu, siarki i węgla;
 • lotne związki organiczne (VOC) – farby, lakiery, środki czystości;
 • pleśń i grzyby – prowadzą m.in. do szybkiego rozwoju alergii;
 • pyłki roślin – zdarza się, że powodują problemy immunologiczne.

Oczyścić powietrze warto w szczególnośći po świeżo przeprowadzonym remoncie. Nowoczesne materiały budowlane emitują substancje chemiczne, które wpływają negatywnie na jakość wdychanego powietrza – zaniedbane pod tym względem pomieszczenia będą uciążliwe zwłaszcza dla alergików.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Na samym początku oczyszczacz zasysa powietrze z otoczenia. Następnie przepuszcza je przez skomplikowany system filtrów i wypuszcza ponownie do pomieszczenia. Proces ten jest wbrew pozorom naprawdę zawiły! Większości działań nie będzie w stanie zaobserwować żadne (nawet wprawne) ludzkie oko.

Filtry wstępne zatrzymują cząsteczki dużej wielkości, a HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air) pozbywają się pyłków, alergenów, bakterii i wirusów. Węglowe natomiast absorbują niepożądane gazy, czyli dym papierosowy i lotne związki organiczne. Niektóre modele urządzeń są wyposażone w lampy UV-C – zabijają one mikroorganizmy (np. roztocza i drobnoustroje) poprzez zniszczenie ich materialnego DNA lub RNA.

Niektóre oczyszczacze wytwarzają jony. Te przyciągają cząstki brudu i powodują, że stają się cięższe. Opadają dzięki temu na powierzchnię, zamiast utrzymywać się dalej w powietrzu. Ponadto dostępne do kupienia są modele wyposażone w funkcję wentylacji, która wspomaga cyrkulację.

Dobry oczyszczacz powietrza – w który warto zainwestować? Istotne parametry

Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego oczyszczacza? Przede wszystkim:

 • jego wydajnością (wskaźnik CADR) – im będzie ona wyższa, tym lepiej;
 • rodzajem zainstalowanych filtrów – absolutna podstawa to węglowy i HEPA;
 • stopniem generowanego hałasu – głośne urządzenia przeszkadzają nocą;
 • ilością trybów pracy – użytkownicy doceniają zwykle obecność funkcji nocnej (nie utrudnia snu);
 • dodatkowymi funkcjami – np. obecnością jonizatora.

Oprócz tego należy upewnić się, że jest łatwy w obsłudze, a wymiana filtrów nie stanowi problemu ani nie generuje dużych kosztów. Aby dowiedzieć się, że tak jest, warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników – zamieszczają oni swoje recenzje na popularnych witrynach sieciowych.

Oczyszczacz powietrza dla alergika – który wybrać?

Oczyszczacze dla alergików powinny być wyposażone w tryb zbierania pyłków. Ponadto zaleca się, aby wybierać urządzenia, które są w stanie dodatkowo nawilżać powietrze (wilgotne nie drażni tak bardzo dróg oddechowych).

Ogólnie przyjmuje się, że wymagania alergików są większe niż osób w pełni zdrowych. Z tego powodu wybierane przez nich modele oczyszczaczy powinny zawierać filtry HEPA klasy wyższej niż E12. Wszystkie poniżej będą niestety niewystarczające.

Oczyszczacz i nawilżacz – co ile wymienia się w nich filtr?

Częstotliwość wymiany filtrów w oczyszczaczach i nawilżaczach zależy od kilku różnych czynników. Filtry HEPA wymienia się raz lub dwa w ciągu roku, węglowe – trzy lub cztery. UV-C i elektrostatyczne wymagają jedynie okresowego czyszczenia. Wszystkie te prace da się wykonać samodzielnie, bez konieczności korzystania z usług fachowców.

Sytuacja przedstawia się odrobinę inaczej w przypadku nawilżaczy, wymagają one bowiem częstszych wymian filtra. Antybakteryjny i wapniowy należy zastąpić nowymi już nawet po miesiącu regularnego używania ich.

Zawsze warto sprawdzić instrukcje obsługi danego urządzenia. Producenci zawierają w nich zalecenia dot. częstotliwości wymiany filtrów, które są dostosowane do konkretnego modelu. Niektóre oczyszczacze i nawilżacze są wyposażone w specjalne czujniki, umożliwiające szybki odczyt wskazywanych wartości. Częste mycie zbiornika wody, obudowy i innych części pomaga w utrzymaniu optymalnego działania poszczególnych sprzętów.

Dokładne zrozumienie wszystkich tych zagadnień pomoże w dokonaniu świadomego wyboru. Takie urządzenie spełni wszystkie potrzeby i oczekiwania!