Jak pielęgnować rośliny ogrodowe?

pielegnacja roslin ogrodowych

Ogród domowy stanowi oazę spokoju i harmonii. Aby wyglądał dobrze, należy pielęgnować regularnie wszystkie znajdujące się w nim rośliny – to satysfakcjonujące wyzwanie przede wszystkim dla pasjonatów ogrodnictwa. Jak sprawić, aby przydomowe kwiaty oraz krzewy cechowały się nie tylko pięknym wyglądem, ale również zdrowiem?

Rośliny w ogrodzie – dlaczego warto o nie dbać?

Rośliny ogrodowe są istotnym elementem ekosystemu. Przede wszystkim cechują się zdolnością oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń – absorbują szkodliwe substancje chemiczne i uwalniają tlen. To właśnie dzięki nim otoczenie domu staje się przyjaźniejsze dla zdrowia i bardziej zachęcające do długiego relaksu podczas każdego weekendu.

Ogrody przy domach stanowią schronienie dla różnorodnych gatunków owadów, ptaków i innych istot żywych. Dzięki nim da się pogłębić swoją wiedzę na temat botaniki, ekologii i cyklu życia roślin. Obserwowanie wzrostu i kwitnienia poszczególnych kwiatów przynosi naprawdę wiele radości i satysfakcji – docenią to zwłaszcza dzieci, np. podczas zrywania własnoręcznie wyhodowanych ogórków i pomidorów.

O przydomowe rośliny warto dbać jednak przede wszystkim dla… siebie. Dodają one koloru, tworząc przyjemną atmosferę, która ma ogromny wpływ na codzienne samopoczucie. Ponadto przyczyniają się do stabilizacji gleby, a to zapobiega występowaniu zjawiska erozji – jest to istotne zwłaszcza w obszarach narażonych na osuwanie się ziemi.

Dbanie o rośliny w ogrodzie można uznać zatem za wzięcie odpowiedzialności za własne otoczenie i przyszłe pokolenia. Taka inwestycja w zdrowie środowiska przynosi wielostronne korzyści!

Jak dbać o rośliny? Podstawowy poradnik

Zadanie to wymaga uwagi, cierpliwości i systematyczności. Domownicy muszą zadbać o:

 • nawadnianie;
 • nawożenie;
 • pielęgnację gleby;
 • ochronę przed szkodnikami i chorobami;
 • przycinanie;
 • ochronę przed warunkami ekstremalnymi (np. opadami śnieżnymi i wichurami).

Glebę należy raz na jakiś czas rozluźnić. To dlatego, że działanie to ułatwi korzeniom dostęp do tlenu. Samą ziemię warto wzbogacać kompostem lub obornikiem, aby nasycić ją składnikami odżywczymi.

Suche, obumarłe lub uszkodzone części roślin trzeba przycinać. Pobudzi je to do wypuszczania nowych pędów (gęstszy wzrost) oraz zapewni lepszy przepływ powietrza i światła.

W okresach zimowych trzeba stosować osłony przed mrozem, a latem zapewniać dodatkowe nawodnienie i zacienienie. Oczywiście to wszystko przy uwzględnieniu, że każdy gatunek roślin ma swoje specyficzne potrzeby – rodzaj opieki musi zostać dopasowany do konkretnych warunków i zapotrzebowań.

Rodzaj gleby ma znaczenie

Rośliny, jak wiadomo, mają swoje preferencje glebowe. Jeżeli ogrodnicy chcą cieszyć się spektakularnymi efektami swojej pracy, to powinni dopasować gatunki kwiatów i krzewów do rodzaju ziemi, która znajduje się w ich ogrodach.

Przydomowe skwerki składają się zwykle z gleb:

 • gliniastych – byliny, irys, trawa ozdobna;
 • piaszczystych – lawenda, szałwia, rozchodnik;
 • torfowych – wrzos, azalia, borówka;
 • wapiennych – róża;
 • próchniczych – pomidory, dynie, ogórki.

Poznanie dominującego rodzaju gleby pozwala lepiej dostosować rośliny do warunków panujących w danym obszarze.

Częstotliwość podlewania kwiatów – woda i nawozy

Jak często podlewać rośliny w ogrodzie? To zależy! Poszczególne gatunki różnią się od siebie pod względem tolerancji na suszę. Warto sprawdzać glebę palcami – określa się w ten sposób jej poziom wilgotności.

W okresie letnim kwiaty należy podlewać codziennie małą ilością wody. Wysoka temperatura powoduje szybsze parowanie płynów, więc trzeba to koniecznie uwzględnić. Podobnie wziąć pod uwagę wypada rodzaj samej gleby; te o większej zawartości piasku przepuszczają ciecze szybciej niż np. te składające się przede wszystkim z gliny.

Podlewanie roślin ogrodowych zimą polega na dostarczeniu obfitej ilości wody małymi strumieniami w głąb ziemi (jeszcze niezamarzniętej). Powinno się robić to rzadko i umiejętnie, ponieważ w innym przypadku można doprowadzić nieświadomie do dodatkowych zniszczeń.

Nawożenie

Rośliny potrzebują więcej składników odżywczych w okresie intensywnego wzrostu. W sklepach dostępne są nawozy dostosowywane specjalnie do potrzeb różnych gatunków krzewów i kwiatów. Podczas stosowania ich należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń dot. dawkowania na opakowaniu. Nadmiar produktu prowadzi m.in. do nadmiernego nagromadzenia soli w glebie.

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Pozbywanie się chwastów nie jest wcale tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się to początkowo wydawać. Zainteresowani muszą:

 • regularnie kosić;
 • przeprowadzać aerację ziemi;
 • stosować preparaty chwastobójcze;
 • rozważyć mulczowanie i zastosowanie herbicydów selektywnych (warianty ekstremalne).

Inną metodę stanowi… własnoręczne usuwanie niepożądanych roślin. To pracochłonne, ale skuteczne. Profesjonalni ogrodnicy zalecają, aby robić to regularnie – małe chwasty wyrywa się zdecydowanie łatwiej (i nie pozostawiają nieestetycznych dziur w glebie).

W jaki sposób sadzić i przycinać rośliny?

Sadzenie i przycinanie to kluczowe aspekty pielęgnacji ogrodu. Obie czynności mają bezpośredni wpływ na zdrowy wzrost, kwitnienie i ogólny wygląd roślin.

Jak sadzić? Na początek trzeba przygotować do tego odpowiednio glebę, czyli oczyścić ją z okolicznej zieleni i dodać odrobinę kompostu lub obornika (nada się również zwykły nawóz). Następny krok stanowi wykopanie dziury. Powinna być na tyle głęboka, aby pomieścić korzenie rośliny. W zwizualizowaniu tego może pomóc umieszczenie ich uprzednio do donicy.

Podczas przycinania trzeba skupić się przede wszystkim na elementach rośliny, które wyglądają na chore, zniszczone lub obumarłe. Nożyce do tego przeznaczone powinny być ostre (uniemożliwi to wyrządzanie niepotrzebnej szkody tkankom i przyspieszy proces gojenia).

Wskazówki te są ogólne, ale sprawdzą się niemalże do wszystkich kwiatów i roślin. Szczegółową wiedzę w tym zakresie należy jednak regularnie wzbogacać!