Inteligentne domy cieszą się obecnie dużą popularnością, dlatego że konsumenci uwielbiają korzystać z nowinek technologicznych. Mieszkanie można uwspółcześnić m.in. poprzez wykorzystanie smart lighting. To budżetowe rozwiązanie, które zmieni klimat poszczególnych wnętrz. Czego warto dowiedzieć się na ten temat?
Smart home – czego koniecznie trzeba się o tym dowiedzieć?
Inteligentne domy to przestrzenie mieszkalne wyposażone w ciekawe rozwiązania technologiczne. Mają one na celu usprawniać wszystkim domownikom korzystanie z zamieszkiwanych przez nich nieruchomości.
Ulepszenia te automatyzują pewne codzienne procesy – systemy smart mogą obsługiwać:
- temperaturę i wilgotność powietrza (m.in. ogrzewanie);
- czujniki groźnych czynników (np. dymu);
- monitoring przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych;
- sterowanie roletami;
- wykrywanie otwartych lub zamkniętych drzwi oraz okien;
- sterowanie sprzętem RTV/AGD;
- oświetlenie.
Szczególnie ciekawie może przedstawiać się to ostatnie – często stanowi to dużą wygodę dla wszystkich zainteresowanych. Inteligentne domy są w stanie samodzielnie zarządzać m.in. natężeniem i barwą światła w poszczególnych pomieszczeniach. Wystarczy je do tego odpowiednio zaprogramować.
Warto wiedzieć o tym, że rozwiązania te stały się współcześnie niedrogie. Producenci prześcigają się między sobą w tworzeniu budżetowych produktów charakteryzujących się solidnym wykonaniem i trwałością. Dom lub mieszkanie urządzone w stylu smart obecnie może mieć niemalże każdy – trzeba tylko wpaść na kreatywny pomysł, a potem zacząć go stopniowo realizować.
Inteligentne oświetlenie – czy warto w to zainwestować?
Wprowadzenie systemów smart warto zacząć od wymiany oświetlenia z kilku powodów. Przede wszystkim jest to ekonomiczna technologia, które zapewnia wiele korzyści w kontekście stopnia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania mieszkania każdego dnia.
Inteligentne oświetlenie można instalować w poszczególnych pomieszczeniach etapami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć od wymiany żarówek w salonie, a dopiero potem w sypialni i pozostałych pokojach. Możliwe jest też zrobienie całości na raz. Domownicy mają pod tym względem pełną dowolność, więc bez problemu dostosują modernizację budynku do swojego budżetu i czasu wolnego.
Funkcję sterowania kolorystyką światła należy uznać za ciekawe urozmaicenie optyczne. Salon oświetlany na czerwono może nadawać się doskonale na nocne imprezowanie, natomiast rankiem da się mu przywrócić żółtą barwę za pomocą kilku kliknięć palcami w ekran telefonu.
Warto pomyśleć również o kwestii bezpieczeństwa wszystkich domowników. Włamywacze nie podejmą ryzyka, jakim jest wtargnięcie do regularnie oświetlonego budynku. Ustawienie rutyny dla poszczególnych lamp przed wyjazdem na urlop może służyć za dodatkowy element ochrony – będzie to sprawiało wrażenie, że w domu cały czas ktoś jest.
Żarówki i lampy LED – wybór inteligentnego oświetlenia
Zainteresowani mogą wybierać spośród różnych rodzajów inteligentnego oświetlenia. W sprzedaży dostępne są smart lampy:
- ogrodowe;
- kanałowe;
- natynkowe;
- meblowe;
- podszafkowe.
Do tego można doliczyć także przylepne listwy LED, a nawet girlandy i kinkiety. Wymienione rodzaje oświetlenia różnią się m.in. miejscem montażu. Dzięki temu przerobienie całego mieszkania lub domu nie stanowi problemu.
Czym kierować się podczas zakupu poszczególnych produktów? Zaleca się wybranie wszystkich lamp od tego samego producenta. Wówczas nie będzie problemów z obsługą całego oświetlenia za pomocą jednego dedykowanego oprogramowania.
Sterowanie głosowe
Niektóre żarówki i lampy umożliwiają sterowanie oświetleniem nie tylko za pomocą dedykowanego oprogramowania, ale również przy użyciu głosu lub innych dźwięków. To ciekawe i nietypowe rozwiązanie, które może okazać się w rzeczywistości niewygodne, szczególnie w godzinach nocnych.
Warto zwrócić uwagę na egzemplarze umożliwiające zarządzanie oświetleniem na kilka różnych sposobów. W takim przypadku nie trzeba z niczego rezygnować i można dostosowywać sterowanie nim do aktualnych preferencji.
Technologia oświetlenia smart – tworzenie scenariuszy świetlnych
Inteligentne oświetlenie umożliwia tworzenie scenariuszy świetlnych, czyli predefiniowanych zestawów efektów i kolorów. Jak to działa w praktyce? Warto wytłumaczyć to za pomocą kilku konkretnych przykładów:
- jadalnia – oświetlenie da się dopasować do spożywania posiłków tak, żeby emitowało niewiele koloru niebieskiego, którego postrzeganie wpływa negatywnie na odczuwany apetyt. Oprogramowanie uruchomi je, np. w kuchni, w celu stworzenia odpowiedniego nastroju do spożycia obiadu;
- „przekąska o północy” – polega to na włączeniu dyskretnego oświetlenia, które umożliwia komfortowe przechodzenie z sypialni do salonu bez konieczności zapalania światła głównego;
- TV – wariant, który umożliwia uruchomienie telewizora i sprzętu kina domowego oraz podświetlenia LED, a także opuszczenie rolet i zasłon przy wykorzystaniu jednego przycisku.
Wszystkie te rozwiązania da się oczywiście dopasować samemu do własnych potrzeb. Właściciele inteligentnego oświetlenia mogą tworzyć własne scenariusze np. za pośrednictwem apek mobilnych, a potem zapisywać je w celu szybkiego włączenia w przyszłości.
Nie ma na co czekać. Warto zamówić smart oświetlenie już teraz – to doskonała metoda na zapewnienie sobie nowoczesnych rozwiązań.