3 sposoby na aranżację poddasza

przytulne poddasze

Kreatywne wykorzystanie przestrzeni może całkowicie odmienić wszystkie domowe wnętrza – sprawdza się to zwłaszcza w przypadku poddasza. Pomieszczenie to może stać się idealnym miejscem na przytulną sypialnię, funkcjonalne biuro, a nawet zwykłą strefę relaksu. Który sposób będzie odpowiedni dla Ciebie?

Odkryj potencjał swojego poddasza

Pierwszy krok dla wszystkich działań stanowi odkrycie potencjału poddasza – pozwoli to przekształcić to niedoceniane miejsce w stylowe i funkcjonalne pomieszczenie. Unikalna struktura, spowodowana obecnością skośnych ścian, oferuje zainteresowanym wyjątkowe możliwości aranżacyjne.

Przede wszystkim należy rozważyć jego główne docelowe przeznaczenie. Niektórym zależy na stworzeniu przytulnej sypialni, a innym – funkcjonalnego biura domowego lub strefy relaksu. Trzeba pamiętać, że w tym zakresie nie istnieją niewłaściwe wybory; wszystkie z nich muszą być po prostu podjęte zgodnie z własnymi potrzebami oraz preferencjami estetycznymi.

Warto zastanowić się również nad samym designem. Zachować surowość i naturalność drewnianych belek, czy może jednak wybrać nowoczesne i minimalistyczne wykończenie, aby uzyskać współczesny wygląd? W tym przypadku zalecane jest, by kierować się ogólnym wystrojem mieszkania lub domu.

Przytulna sypialnia na poddaszu

Pierwszy pomysł to sypialnia na poddaszu – zapewnia spokój i intymność oraz niepowtarzalny klimat. Jak zabrać się do wykonania tego zadania? Sukces zapewni przestrzeganie kilku ogólnych wytycznych.

Należy zdecydować się na wykorzystanie miękkiego oświetlenia. Idealne będą lampy stołowe i punktowe światła LED (np. modele zmieniające barwę po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na dołączanym pilocie).

Meble powinny być tworzone na wymiar, aby na pewno się zmieściły i nie marnowały niepotrzebnie przestrzeni jeszcze możliwej do zagospodarowania. Niezbędne jest oczywiście komfortowe łóżko z miękkim zagłówkiem i pojemne szafy skośne oraz zgrabne komody.

Dopełnieniem aranżacji będą tekstylia:

  • pluszowe dywany;
  • miękkie koce;
  • poduszki do siedzenia;
  • ciężkie zasłony.

Jakie kolory wybrać? Szczególnie wszystkie pastelowe, ponieważ mogą optycznie powiększyć przestrzeń i wprowadzić do niej spokojną energię, która będzie sprzyjać wieczornemu relaksowi. Intensywne barwy mogą posłużyć wówczas jako punkty akcentowe.

Funkcjonalne biuro domowe na poddaszu

Inna myśl zakłada stworzenie funkcjonalnego biura domowego. Kluczowe będzie rozmieszczenie biurka i krzesła w miejscu, które zagwarantuje dostęp do naturalnego światła (czyli blisko okna dachowego). Takie rozwiązanie zapewni mniejsze ryzyko przemęczenia oczu podczas pracy, a tym samym podniesie ogólną produktywność i samopoczucie w ciągu dnia.

Jak przeprowadzić odpowiednią optymalizację przestrzeni? Oczywiście, że poprzez wykorzystanie przemyślanych systemów przechowywania. Wbudowane półki i regały oraz szafki, które będą komplementować skosy dachu; tablice korkowe i magnetyczne (a nawet szklane) powinny być umieszczane prostopadle do podłogi, aby nie utrudniać pisania i odczytywania informacji.

Liczyć będą się ponadto wszystkie detale. Elementy roślinne, dzieła sztuki i osobiste przedmioty dekoracyjne sprawią, że poddasze stanie się przyjazne i motywujące do radzenia sobie z codziennością zawodową. Za odpowiednie światło można uznać jasno-niebieskie, czyli pobudzające po błogim śnie.

Strefa do relaksu i kącik do czytania na poddaszu

Ostatnia idea to wykorzystanie poddasza jako strefy do relaksu i wieczornego czytania książek. Przyda się do tego wygodna kanapa i niewielki stolik oraz niska półka na ulubioną literaturę. Miękkie oświetlenie z regulowaną intensywnością światła umożliwi dostosowywanie warunków do indywidualnych potrzeb czytelnika.

Można eksperymentować i zamontować na poddaszu:

  • hamaki;
  • krzesła brazylijskie;
  • fotele typu jaś;
  • ogromne i futrzaste dywany.

Niektórzy urozmaicają sobie przestrzeń np. o telewizor i konsolę do grania, a nawet… maszynę do grania w tzw. piłkarzyki. Ściany da się wygłuszyć za pomocą paneli akustycznych i przeznaczyć tę strefę na głośne słuchanie muzyk. Taki playroom docenią przede wszystkim młodsze osoby.

Polecane sposoby na maksymalizację funkcjonalności małego pomieszczenia

Wykonanie tego zadania wymaga wykorzystania kreatywnego podejścia. Jeden ze sposobów to użycie mebli wielofunkcyjnych, np. łóżka, w którym znajdują się wbudowane szuflady do przechowywania. Rozkładane stoły, które są mocowane na ścianach, mogące stać się zwykłymi półkami po ich złożeniu – możliwości jest naprawdę wiele, a wszystko zależy od stopnia pomysłowości projektanta.

Należy pochylić się również nad aspektem optycznego powiększania przestrzeni za pomocą kolorów i światła. Użycie jasnych i jednolitych barw zagwarantuje, że pomieszczenie będzie wydawać się przestronne. Lepiej unikać szarego, a w szczególności czarnego. Odpowiednie będą beże i odcienie kremowe.

Wykorzystanie przemyślanych strategii sprawi, że poddasze stanie się ulubionym pomieszczeniem wszystkich domowników!