Ściany i podłogi – jakie materiały są teraz na topie?

modne wnetrza drewno

Trendy w aranżacjach wnętrz dość szybko się zmieniają, dlatego urządzając mieszkanie, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. W kwestii ścian i podłóg istnieje kilka modnych rozwiązań, które dzięki swoim cechom prawdopodobnie prędko nie wyjdą z mody. Co można do nich zaliczyć?

Tynk strukturalny – top wśród wykończeń ściennych

Tynk strukturalny to rodzaj tynku dekoracyjnego, który pozwala tworzyć wykończenia o różnych fakturach – zarówno minimalistycznych, jak i bardziej wyrazistych. Nadaje ścianom unikalnego wyglądu, dodając im głębi i wpisując się w trendy wykorzystywania naturalnych materiałów. Jest aktualnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań w nowoczesnych wnętrzach.

Nierzadko stosuje się go we wszystkich pomieszczeniach, dzięki czemu łatwo zadbać o spójność aranżacji i jej wyjątkowy charakter. Doskonale łączy się z innymi naturalnymi surowcami np. drewnem. To dość kosztowne, ale za to niezwykle trwałe rozwiązanie, przy którym często sięga się po minimalistyczne, ukryte drzwi. Tynk może imitować zarówno surowy beton, jak i dawać ciepłe, beżowe wykończenie.

Drewno na ścianie w stylu mid-century modern

W mieszkaniach bardzo często stosuje się ponadczasowy styl mid-century, który w ostatnich latach cieszy się wyjątkową popularnością. Króluje w nim naturalne drewno. Wykorzystuje się je zarówno na podłogach, jak i na ścianach. Całość dopełniają meble wykonane z surowca.

Ściany w tym stylu nierzadko pokrywa się drewnem od góry do dołu. Często służy temu zabudowa meblarska, która tworzy gładką całość, ale można zauważyć na niej otwory szaf czy szafek. Niekiedy spotyka się także regały wbudowane w ścianę, które pozwalają umieścić tam książki czy dodatki.

Obłe wykończenie ścian – wnętrzarski hit

W obecnych trendach nie wolno pominąć obłych kształtów. Królują one zarówno w dodatkach ściennych (np. lustrach), jak i samych kształtach ścian. Coraz częściej można spotkać się z półokrągłymi przejściami pomiędzy pomieszczeniami czy obłymi zamiast kanciastych wykończeniami.

Takie rozwiązanie trzeba zaplanować w ramach generalnego remontu lub jeszcze na etapie projektu surowego wnętrza. Miękkie, płynnie przechodzące linie na ścianach to esencja najnowocześniejszych aranżacji, która nadaje im przytulności i zwiększa poziom bezpieczeństwa (np. w domach, w których mieszkają dzieci, ponieważ nie mogą one uderzyć się w kant ściany podczas zabawy).

Płytki drewnopodobne w trendach podłogowych

Panele podłogowe imitujące drewno to żadna nowość, ale w ostatnim czasie na popularności zyskują płytki drewnopodobne. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą osiągnąć efekt jak najbardziej zbliżony do wyglądu naturalnego surowca. Występują w wielu wariantach kolorystycznych, rozmiarach i wzorach słojów.

Płytki drewnopodobne to rozwiązanie cechujące się wysokim poziomem trwałości, dzięki czemu sprawdzi się nawet w najintensywniej używanych pomieszczeniach. Można je układać zarówno klasycznie, jak i w jodełkę czy inne wzory. To jeden z najmodniejszych wyborów, który doskonale wpisze się w charakter wnętrz o różnych stylach.

Posadzka żywiczna – podłoga w minimalistycznym wnętrzu

Jeśli chodzi o wybór podłogi do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, to doskonale sprawdzi się posadzka żywiczna np. w kolorze białym. Jej gładka, jednolita powierzchnia świetnie komponuje się z prostymi, oszczędnymi aranżacjami m.in. z tynkiem strukturalnym.

Ogromną zaletę tego materiału stanowi gładkość, dzięki czemu podłoga staje się tłem dla innych dodatków znajdujących się we wnętrzu. Choć najpopularniejszą opcję stanowi biel, to da się zaaranżować również wiele innych odcieni posadzki. Przykładowo w loftowych wnętrzach sprawdzą się czarne lub szare opcje.

Drewniana jodełka – ponadczasowe rozwiązanie

Niezależnie od tego, na jaki materiał ostatecznie decydują się domownicy, w trendach wykończeniowych pozostaje jodełka. Wzór ten można wykorzystać do klasycznych paneli, płytek drewnopodobnych, a także drewna. Charakterystyczne ułożenie elementów podkreśla przytulny charakter pomieszczeń i zapewnia modny wygląd.

Warto przeglądać różne projekty w sieci, a także katalogi producentów oferujących m.in. tynki strukturalne czy płytki drewnopodobne. To doskonały sposób na to, by się zainspirować i znaleźć opcje idealnie dopasowane do swojego gustu.