Jak zbudować ogród na dachu?

ogrod na dachu

Ogród na dachu stanowi piękne urozmaicenie przestrzeni. Realizacja takiego projektu wymaga doświadczenia – fachowcy muszą być specjalistami m.in. w zakresie stosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz systemów nawadniania. Czego trzeba się koniecznie dowiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem pracy?

Ogród na dachu – czy to naprawdę możliwe?

Oczywiście, choć nie oznacza to jednak, że przedsięwzięcie będzie możliwe do zrealizowania w każdym przypadku. Projektant musi przeprowadzić gruntowną analizę struktury budynku, samodzielnie lub przy pomocy inżyniera budowlanego. Kluczowym elementem badania będzie sama nośność dachu – musi być w stanie wytrzymać znaczne, dodatkowe obciążenie.

Ogród na dachu wymaga zapewnienia odpowiednich warunków podłoża dla roślin. Powinien być lekki i zatrzymywać nieznaczne ilości wody (nie może jej być jednak zbyt dużo, ponieważ grozi to zawaleniem się całej konstrukcji). To zadanie trudne do wykonania. Wymaga to zastosowania kilku sprytnych trików i sięgania po przemyślane rozwiązania.

Istotny element stanowi ponadto zabezpieczenie miejsca przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dachowe ogrody są narażone w szczególności na szkodliwe działania:

  • promieni słonecznych;
  • wiatru;
  • opadów (a zwłaszcza gradu).

Przeciwdziała temu zastosowanie odpowiednich systemów osłonowych (m.in. siatek cieniujących i specjalnych ekranów). Pomaga to przy okazji w utrzymywaniu optymalnych warunków wzrostu dla roślin.

Zielony dach a ogród – czym się od siebie różnią?

Na początek należy wspomnieć o jednym – zielony dach a ogród dachowy są czymś innym. Różnice pomiędzy dwoma tymi rozwiązaniami są dosyć istotne i rzutują na kształt osiągniętego efektu.

Zielony dach

Pokrywa się go jedynie delikatną warstwą roślinności (zwykle trawą). Spełnia nie tylko funkcję estetyczną, bo dodatkowo:

  • poprawia izolację termiczną całego budynku;
  • wchłania część wody deszczowej;
  • oczyszcza powietrze.

Jest łatwy w utrzymaniu i wymaga minimalnej pielęgnacji.

Ogród dachowy

To kompleksowa przestrzeń zielona na dachu budynku. Obejmuje warstwę roślinności, a ponadto elementy projektowe, czyli:

  • ścieżki;
  • meble;
  • dekoracje;
  • rośliny doniczkowe.

Można powiedzieć więc, że to rozbudowany wariant zielonego dachu. Ma on na celu stworzenie pełnowartościowej przestrzeni rekreacyjnej lub użytkowej – sprawdza się świetnie do wypoczynku, a nawet uprawy warzyw i kwiatów. Ogród wymaga regularnej pielęgnacji. Oznacza to konieczność nawadniania, przycinania i pielęgnacji roślin oraz utrzymywania elementów architektonicznych w należytym stanie.

Podstawy konstrukcji zielonego dachu i ogrodu

Konieczne będzie zastosowanie membrany dachowej oraz warstwy izolacyjnej i drenażowej. Szczególnie istotny jest ostatni element – umożliwia prawidłowe odprowadzanie nadmiaru wody deszczowej (potrzebne do tego będą odpowiednie maty i rury). W przypadku zielonych dachów to tak naprawdę już prawie wszystko; potrzebne będzie jeszcze wybranie odpowiedniego podłoża i zasadzenie roślin odpornych na trudne warunki.

W przypadku ogrodów sprawa staje się bardziej skomplikowana. Należy określić zawczasu przeznaczenie konkretnych przestrzeni, a następnie zaplanować cały układ m.in. ścieżek i innych elementów architektonicznych (m.in. altanek i mebli). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć obszary przeznaczone wyłącznie na trawę. Rośliny większe będą wymagać umieszczenia ich w specjalnych donicach.

Po zasadzeniu wyselekcjonowanych krzewów konieczne stanie się zapewnienie odpowiedniego systemu nawadniania. Sama deszczówka nie będzie prawdopodobnie wystarczająca. Na sam koniec pozostaje zastosowanie osłon przeciwsłonecznych i dalsze zabezpieczenie ogrodu np. przed wiatrem – wymaga to m.in. uwzględnienia lokalnych warunków klimatycznych.

Uprawa roślin – o czym trzeba wiedzieć?

Każda z roślin ma swoje specyficzne wymagania. Trzeba zaznaczyć: nie wszystkie gatunki nadają się do uprawiania na dachu. Dobrym pomysłem wydaje się konsultacja u fachowców od botaniki – będą oni w stanie służyć dobrą radą i poradzić zakup odpowiednich odmian. Właściciele muszą upewnić się, że używana przez nich ziemia będzie jakościowa. Musi ona cechować się konkretnym pH; gleba zbyt kwaśna lub zbyt zasadowa zabije wszystkie kwiaty (wytrzymają ją jedynie chwasty). To element, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać w żaden sposób.

Wszystkie rośliny trzeba nawozić. Potrzebują składników odżywczych i monitorowania przed obecnością szkodników oraz chorób. W przypadku większości z nich konieczne będzie również regularne przycinanie; zbyt duże rozmiary poszczególnych krzewów mogą sprawić, że staną się wraz z upływem czasu zbyt ciężkie. W celu zapewnienia efektywnego i trwałego projektu konieczne będzie współdziałanie z architektem krajobrazu, inżynierem budowlanym i specjalistami od zieleni dachowej!