Czy warto zainwestować w odkurzacz pionowy?

odkurzacz pionowy zalety

Mogłoby się wydawać, że w segmencie sprzętu AGD odkurzacz jest tym najnudniejszym, niczym niezaskakującym sprzętem. Nic bardziej mylnego. Od kilku lat coraz większą popularność zdobywają urządzenia o pionowej konstrukcji. Jak działają i czy w każdym aspekcie są lepsze od używanych od dziesięcioleci odkurzaczy na kółkach? Dobrze się o tym przekonać!

Budowa i użytkowanie odkurzacza pionowego

Odkurzacze pionowe tylko w ogólnych zarysach przypominają urządzenia, z których korzysta się od pokoleń. Wspólną cechą jest tylko podłużna, szeroka dysza ssąca. Pod każdym innym względem oba typy sprzętu bardzo mocno się różnią.

Dysza ssąca odkurzacza pionowego

W modelach pionowych, zamiast elastycznych węży, producenci stosują twarde, podłużne tuby. U nasady łączą się ze zbiornikami na zanieczyszczenia. Te jednak także wyglądają i działają inaczej. W nowoczesnych odkurzaczach materiałowy lub papierowy worek zastępuje plastikowy pojemnik.

Połączenie dyszy ssącej z pozostałymi elementami

Zastosowanie pionowej konstrukcji diametralnie zmienia sposób użycia odkurzacza. Osoba, która nim operuje, nie musi schylać się w trakcie sprzątania. Mimo sztywnej budowy można posprzątać miejsca znajdujące się pod komodami i kanapami. Jest to możliwe dzięki ruchomym zawiasom łączącym rurę z dyszą ssącą.

Warianty odkurzaczy pionowych

Długa rączka z ruchomą końcówką ułatwia czyszczenie wysoko zawieszonych półek, górnych części szaf i karniszy. To zadanie można jednak jeszcze bardziej uprościć. Taką możliwość dają modele hybrydowe. Wśród nich wyróżnia się konstrukcje typu:

  • dwa w jednym – składają się z odłączanej, mniejszej części, którą można sprzątać niczym małą, ręczną szczotką;
  • trzy w jednym – od pozostałych różnią się obecnością zbiornika na wodę i detergent dające możliwość prania wykładzin i dywanów.

Zasilanie odkurzacza pionowego

Wiele osób do zakupu odkurzacza pionowego przekonuje brak kabla. Zamiast niego w urządzeniu znajduje się akumulator i moduł ładujący. Co zrozumiałe, on już wymaga podłączenia do prądu. Po skończeniu sprzątania sprzęt należy odłożyć na podpięty przewodem moduł i poczekać na uzupełnienie energii ogniwa. Takie rozwiązanie można porównać do indukcyjnego ładowania smartfonów.

Zalety odkurzaczy pionowych

Odkurzacze pionowe mają wiele przewag nad zwykłymi modelami i stąd właśnie bierze się ich coraz większa popularność. Z funkcjonalności tego typu sprzętu w szczególności zadowolone będą osoby, które zakupią egzemplarz przynajmniej ze średniej półki. Takie, a także topowe urządzenia pozbawione są mankamentów, które bywają uciążliwe w najtańszych produktach. Co więc przemawia za wyborem odkurzacza pionowego?

  • Ergonomiczna konstrukcja
  • Brak przewodu
  • Niskie zapotrzebowanie na prąd

Ergonomiczna konstrukcja

Odkurzacze pionowe ograniczają konieczność schylania się, a co za tym idzie, sprzątanie mniej męczy. Takie urządzenie przyda się więc przede wszystkim osobom, które mają problemy z plecami albo ograniczoną sprawność. Trzeba jednak pamiętać, że takie odkurzacze nie pozwalają całkowicie uniknąć pochylania się ku podłodze. Dotarcie do obszarów położonych głęboko pod meblami wymaga ich odsunięcia lub podniesienia.

W parze z prostą, ale praktyczną budową, idzie lekkość odkurzaczy pionowych. Niemal w całości produkuje się je z plastiku, dzięki czemu potrafią ważyć raptem 2-3 kg. Niska waga zmniejsza uczucie zmęczenia, a do tego ułatwia korzystanie ze sprzętu osobom mającym mniej siły. Dzięki temu ze sprzątaniem bez problemu poradzi sobie np. osoba starsza, dla której zwykły odkurzacz może być zbyt ciężki.

Brak przewodu

Nie ma przypadku w tym, że wszystko, co ma kabel, wypierane jest przez urządzenia bezprzewodowe. Ułatwienie, jakim można nazwać niezależność od gniazdka elektrycznego, pozwala odkurzyć cały dom bez konieczności przepinania się do kolejnych kontaktów. Docenią to zwłaszcza mieszkańcy domów jednorodzinnych. Odkurzenie schodów, gdy brakuje gniazdka, nie wymaga już używania ręcznej zmiotki.

Bezprzewodowe odkurzacze pionowe ułatwiają także sprzątanie miejsc innych niż mieszkanie. Dzięki takiemu urządzeniu można wyczyścić np. samochód stojący pod budynkiem lub na podjeździe. Sprzęt bez kabla sprawdzi się też, gdy zajdzie potrzeba uporządkowania pomieszczenia, do którego nie została doprowadzona instalacja elektryczna – blaszanej wiaty garażowej, komórki stojącej za domem, altany ogrodowej lub działkowej itp.

Niskie zapotrzebowanie na prąd

Zużycie energii elektrycznej to kwestia, której nie sposób przedstawić jednoznacznie. Zamiast tego lepiej mieć świadomość, że większość modeli odkurzaczy pionowych pracuje z niższą mocą, a w związku z tym potrzebuje mniej prądu. O jakich różnicach mowa? Moc silnika w modelach pionowych waha się średnio od 100 W do 500 W. Ta druga wartość to na ogół minimum dla starszego typu odkurzaczy. Najczęściej wynosi ona 700-800 W.

Czy niższe moce silników odkurzaczy pionowych przyczyniają się do tego, że nie wciągają wszystkich zanieczyszczeń? Nie, ponieważ są to dwie niezależne właściwości. O skuteczności ssania urządzenia decyduje ciśnienie powietrza na końcu dyszy mierzone w paskalach (Pa). Niestety, producenci rzadko je podają. Z tego powodu najlepiej czytać opinie dotychczasowych nabywców oraz recenzje urządzeń AGD.

Wady odkurzaczy pionowych

Odkurzacz pionowy może wydawać się idealnym zastępstwem przestarzałych modeli jeżdżących po podłodze. Czy jednak na pewno są one gorsze od swoich nowocześniejszych odpowiedników? Nie w każdym aspekcie. Przed zakupem warto poznać również minusy sprzętów o pionowej konstrukcji:

  • Do pewnego stopnia ograniczona funkcjonalność;
  • Konieczność opróżniania pojemników;
  • Niekiedy niska funkcjonalność tańszych modeli.

Ograniczona funkcjonalność

Producenci odkurzaczy pionowych dbają o ich coraz wyższą użyteczność, ale nadal nie udało im się usunąć wszystkich bolączek tego rozwiązania. Jednym z największych mankamentów odkurzaczy pionowych jest brak wymiennych końcówek. Tylko jedną, szeroką dyszą ssącą niestety nie zawsze udaje się dotrzeć do wszystkich zakamarków oraz wyczyścić różne rodzaje materiału.

Jako przykład służą szczotki dodawane do wielu odkurzaczy na kołach. Dzięki takiej końcówce dużo łatwiej wyczyścić dywan z głębokim włosiem. Z kolei wąska końcówka stanowi nieocenioną pomoc w czyszczeniu miejsc takich jak framugi w kątach pokojów. Osoby korzystające z odkurzaczy pionowych w takich sytuacjach muszą posiłkować się ściereczką albo myjką parową.

Konieczność opróżniania pojemników

W odkurzaczach pionowych zanieczyszczenia transportowane są do plastikowego pojemnika. Z jednej strony można uznać to za zaletę, ponieważ nie trzeba wymieniać materiałowych worków lub papierowych torebek, w które często wyposażone są zwykłe odkurzacze. Po wielu latach od zakupu ich zdobycie bywa problematyczne.

Nie wszystkim taki sposób zbierania kurzu i okruchów będzie jednak odpowiadał. Plastikowego zbiornika nie można przecież wyrzucić, ale trzeba go zdjąć, zawartość wysypać do kosza, a następnie przepłukać pojemnik. Z tego powodu odkurzacze pionowe nie nadają się dla osób mających alergie. Niestety, w przypadku odkurzaczy pionowych nie ma alternatywy. W segmencie modeli tradycyjnych ona istnieje. W sprzedaży są zarówno egzemplarze z workami, jak i plastikowymi zbiornikami.

Niska funkcjonalność tańszych modeli

Wiele egzemplarzy odkurzaczy pionowych oferowanych w niskich cenach ma wady, z którymi nie spotykają się nabywcy tanich odpowiedników na kółkach. Jedna z nich to krótki czas działania na jednym ładowaniu. W dużym domu czas pracy na poziomie np. 45 minut może nie wystarczyć, żeby dokładnie posprzątać wszystkie pomieszczenia. Zdarza się też, że niska pojemność akumulatora idzie w parze z długim czasem ładowania, co jeszcze bardziej przeszkadza w szybkim zrobieniu porządków.

Irytującym minusem części odkurzaczy pionowych z półki budżetowej jest również konieczność trzymania palca na przycisku zasilania. W trakcie dłuższego sprzątania ciągłe wciskanie go po prostu męczy. Z tym mankamentem nie spotykają się osoby używające zwykłych, nawet najtańszych odkurzaczy. Konieczność podłączania ich do gniazdka wymusza montaż klawisza, którego nie trzeba ciągle przytrzymywać.