Otwierane na zewnątrz czy do środka? Ten dylemat ma chyba każda osoba planująca zakup drzwi do pokojów. Nad kierunkiem ich uchylania nie trzeba się jednak zastanawiać. Różnorodne modele przesuwne sprawdzą się w bardzo wielu wnętrzach. Nie ma jednak róży bez kolców. Właśnie dlatego przed zakupem dobrze zapoznać się z ich zaletami i wadami.
Zastosowanie drzwi przesuwanych
W przestrzeniach prywatnych zazwyczaj montuje się drzwi uchylne, czyli otwierane w stronę korytarza lub pomieszczenia. Wersje przesuwne częściej kojarzą się z elementem wyposażenia obiektów publicznych. Z funkcjonalności tego rozwiązania warto jednak skorzystać także w swoim domu. Dzięki niemu zyskuje się nowe możliwości aranżacji wnętrz, a do tego zwiększony poziom bezpieczeństwa.
Drzwi przesuwne w małych mieszkaniach
Drzwi przesuwne znajdują zastosowanie przede wszystkim w małych mieszkaniach. Takie skrzydło (albo dwa) nie tarasują ograniczonego obszaru pokoju ani nie zajmują miejsca w korytarzu. Otwieranie ich na oścież przyda się zwłaszcza latem. Schłodzenie pomieszczenia, a nawet wywołanie przeciągu nie doprowadzi do problemów z poruszaniem się po domu.
Z takich drzwi zadowolone będą m.in. osoby, które nie mają w mieszkaniu klimatyzacji. Jeśli w domu zamontowana została taka instalacja, przesuwne skrzydła też pozwolą przewietrzyć pokoje i jednocześnie zmniejszyć rachunki za działanie klimatyzacji. Wystarczy uruchomić ją na krótki czas przy zamkniętych oknach, a następnie wyłączyć i pozwolić na obieg powietrza bez utraty miejsca powodowanego przez drzwi uchylne.
Drzwi przesuwne w dużych mieszkaniach
Skoro drzwi przesuwne są dobrym wyborem do małych mieszkań, to jak mogą z nich skorzystać właściciele nieruchomości o pokaźnym metrażu? Dzięki nim mają szansę podzielić zbyt dużą przestrzeń. W ten sposób są w stanie odseparować np. obszerny salon od aneksu kuchennego. Skrzydło na prowadnicach przyda się też do stworzenia w pokoju osobnej części sypialnej i do przebierania.
Osoby mieszkające w mniejszych lokalach zapewne zwrócą uwagę przede wszystkim na walor użytkowy takich drzwi. Posiadaczy większych domów do zakupu ma natomiast szansę skłonić wyjątkowa estetyka skrzydeł przesuwnych. Efektownie wyglądają m.in. modele szklane. W minimalistycznych wnętrzach nowoczesnych jednocześnie oddzielają i łączą poszczególne przestrzenie.
Drzwi przesuwne w domach, w których są dzieci oraz osoby o ograniczonej sprawności
Uchylane w jedną bądź drugą stronę skrzydło w pewnych okolicznościach stanowi zagrożenie. Biegające po domu dziecko może zostać uderzone przez rodzeństwo albo rodzica. Dla ludzi o zmniejszonej sprawności ruchowej kłopotem będzie wyminięcie otwartych drzwi oraz poruszanie się po pokoju, w którym pewną przestrzeń zajęło skrzydło.
Jeżeli powodem wyboru drzwi przesuwnych jest chęć zwiększenia bezpieczeństwa domowników, warto zastanowić się nad montażem systemu zdalnego otwierania. Niektórzy producenci oferują klientom zastosowanie napędu, który uruchamia się po wciśnięciu klawisza na ścianie lub pilocie. To rozwiązanie przyda się m.in. osobom o małej sile mięśni (np. dzieci). W ich przypadku przesunięcie ciężkiego skrzydła bywa problemem.
Rodzaje drzwi przesuwnych
Jak widać, drzwi przesuwne sprawdzają się w wielu codziennych okolicznościach. O wygodzie ich użytkowania decydują jeszcze szczegóły ich budowy. Modele różnią się od siebie:
- liczbą skrzydeł;
- umieszczeniem prowadnicy;
- sposobem przesuwania;
- widocznością po otwarciu;
- materiałami użytymi do wykonania.
Liczba skrzydeł drzwi przesuwnych
Producenci oferują modele jedno- i dwuskrzydłowe. Złożone z dwóch połów drzwi mają jeszcze podtypy. Pierwszy to wariant rozchylany w obie strony. Zamiast nich można kupić wersję teleskopową. Takie drzwi składają się z części, które otwierają się w tym samym kierunku i po wprawieniu w ruch nachodzą na siebie.
Umieszczenie prowadnicy drzwi przesuwnych
Brak ościeżnicy wymaga zastosowania prowadnicy. Drzwi przesuwne można podwiesić pod sufitem albo zamocować na ścianie. Wybór mechanizmu trzeba dopasować do ich grubości. Dzięki temu zyska się pewność, że waga drzwi nie doprowadzi do oderwania się skrzydła wraz z prowadnicą.
Sposób przesuwania drzwi
Producenci stosują szyny, rolki i wózki jezdne. W tej kwestii wybór klienta jest ograniczony. Na ogół dana firma wykorzystuje jeden mechanizm we wszystkich swoich modelach.
Widoczność drzwi po otwarciu
Po otwarciu drzwi przesuwne zachodzą na ścianę bądź się w niej chowają. Do montażu skrzydła pierwszego typu wystarczy prowadnica. Drugi wymaga umieszczenia w kasecie, a ta – w grubej ścianie. Z tego względu wiele osób tak naprawdę nie ma wyboru i musi wybrać pierwszy wariant. Jego zaletą jest łatwość montażu. Niestety, z tego powodu na obszarze, po którym porusza się skrzydło, nie da się postawić mebli.
Materiały używane do produkcji drzwi przesuwnych
Ostatnia cecha nie wyróżnia skrzydeł przesuwnych. Tak jak drzwi uchylne są one wykonywane z drewna, sklejki, szkła lub tafli wprawionych w cienkie metalowe ramki. Poza subiektywną oceną pod kątem wyglądu warto zwrócić uwagę na izolację termiczną tych materiałów. Pod tym względem zdecydowanie lepsze są modele z drewna.
Zalety i wady drzwi przesuwnych
Drzwi przesuwne mają naprawdę dużo plusów. Przed zrobieniem zamówienia dobrze je sobie jeszcze przypomnieć. Co skłania do ich zakupu?
- Duża oszczędność miejsca w pokoju lub na korytarzu.
- Bezpieczeństwo użytkowania, szczególnie gdy w domu mieszkają dzieci albo osoby o ograniczonej sprawności ruchowej.
- Niecodzienny, zjawiskowy wygląd.
- Możliwość wyboru między wieloma wariantami.
Niektórym osobom mankamenty są w stanie przesłonić walory. Co przemawia na niekorzyść montażu drzwi przesuwnych?
- Brak przestrzeni na meble, jeśli drzwi zachodzą na ścianę.
- Montaż skrzydła w kasecie możliwy tylko w przypadku mieszkania w budynku o grubych ścianach.
- Wzornictwo pasujące głównie do nowoczesnych aranżacji wnętrz.
- Cena, która zwykle jest wyższa niż koszt drzwi uchylnych.