Kominek w salonie – wnętrze w klasycznym stylu

salon kominek

Klasyczny kominek w salonie łączy funkcjonalność z estetyką – tworzy serce domu pełne ciepła i uroku. To prawdziwe centrum życia rodzinnego, które wprowadza atmosferę elegancji i spokoju. Czego trzeba dowiedzieć się na jego temat jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej?

Dlaczego kominek dodaje wnętrzu klasę?

Kominek stanowi symbol klasy i nawiązuje do tradycji – jego obecność natychmiast przyciąga wzrok, stając się naturalnym punktem centralnym przestrzeni. Można powiedzieć, że każdy model (a zwłaszcza te wykonane z kamienia) dodaje pomieszczeniu wyrafinowanego charakteru.

Ciepło emanujące z paleniska sprawia, że domownicy i goście instynktownie zbierają się wokół, dzieląc się chwilami w zacisznym i komfortowym otoczeniu. Innymi słowy, to dla wielu miejsce pełne opowieści, spokoju i bezcennych wspomnień, które łączą pokolenia.

Czy warto zdecydować się na urozmaicenie klasycznego wnętrza właśnie kominkiem? Tak. Jego klasyczna forma będzie trwała i ponadczasowa, a to sprawia, że ta inwestycja staje się praktycznym wyborem. Takie świadectwo dobrego gustu nigdy nie przestanie nim być i nie straci na wartości – może ją jedynie zyskać wraz z upływającymi latami.

Wybór idealnego miejsca na kominek – na co zwrócić uwagę?

Gdzie umiejscowić kominek? Ważne jest, aby wybrać miejsce centralnie położone w salonie lub innym często użytkowanym pomieszczeniu. Stanie się on wówczas głównym elementem dekoracyjnym, wokół którego można zaprojektować resztę przestrzeni. Natomiast lepiej unikać wszystkich sypialni; żywy ogień powinien być zawsze kontrolowany przez domowników (a sen skutecznie uniemożliwia wykonanie tego zadania).

Warto pamiętać o aspektach technicznych i bezpieczeństwa. Wybrana przestrzeń musi cechować się dostępem do odpowiedniej wentylacji i systemu kominowego. Za istotne można uznać również ilość wolnego miejsca po samym zainstalowaniu kominka, musi ona wystarczyć na instalację osłon ochronnych i szklanych drzwi (zapobiegają przypadkowemu rozprzestrzenianiu się iskier).

Należy przewidzieć miejsce na składowanie drewna opałowego w przypadku kominków tradycyjnych lub łatwy dostęp do źródła zasilania dla wariantów elektrycznych. Dobrze przemyślany wybór zwiększy poziom bezpieczeństwa i codzienny komfort użytkowania.

Typy kominków – jaki będzie pasować do wnętrza w klasycznym stylu?

Jaki kominek wybrać? Przede wszystkim należy dopasować go do wnętrza pomieszczenia:

  • jego koloru;
  • użytych materiałów;
  • metrażu.

Kominki otwarte lub te z eleganckimi i rzeźbionymi obramowaniami z kamienia naturalnego (lub marmuru i drewna) doskonale komponują się z klasyczną estetyką, dodając wnętrzu szlachetności. Inny, ale nadal ciekawy pomysł stanowią modele z żeliwnymi wkładami – nawiązują wyglądem do historycznych wzorców.

Kominki gazowe łączą tradycyjną elegancję z nowoczesną funkcjonalnością i wygodą użytkowania. Warianty te są wyposażone w realistycznie wyglądające polana lub węgle, a ich płomień można regulować. Stwarzają także odrobinę mniejsze zagrożenie pożaru. Mogą być z tego powodu odpowiednim wyborem dla rodzin z dziećmi.

Jeszcze mniej ryzykowne pod względem wypadków są kominki elektryczne. Obecnie dostępne są typy imitujące klasyczny styl, ale trzeba powiedzieć wprost, że opcja ta przedstawia się optycznie zdecydowanie najgorzej spośród wszystkich wspominanych.

Meble i dekoracje uzupełniające pomieszczenie z kominkiem

Meble i dekoracje komplementują wizualnie wszystkie rodzaje kominków. Należy wybierać produkty wykonane z drewna lub skóry – będą prezentować się nadzwyczaj dobrze w przypadku obszernych foteli i kanap ustawionych wokół punktu centralnego.

Co w przypadku dekoracji? Warto postawić na przedmioty z historią, a przede wszystkim:

  • rodzinne fotografie;
  • antyczne zegary;
  • rzeźbione lustra.

W kącie można pokusić się o umieszczenie ciężkich zasłon, ozdobnych poduszek i eleganckich dywanów, a na sam koniec należałoby poruszyć wątek oświetlenia. Odpowiednie będą lampy podłogowe oraz świeczniki – rozproszone światło doda pomieszczeniu intymności i podkreśli jego przytulny charakter. Jasne punkty mogą również wyeksponować poszczególne części kominka, np. jego kolor lub samą fakturę.

Klasyczny kominek – czy może stać się ekologicznym rozwiązaniem?

Czy klasyczny kominek da się zaadaptować do współczesnych standardów ekologicznych? Tak! Nowoczesne wkłady i systemy spalania są zaprojektowane tak, aby minimalizować emisję szkodliwych substancji i maksymalizować efektywność energetyczną. Wszystko to powoduje oczywiście mniejszą ilość wytwarzanego dymu i poprawę bilansu CO2. 

Osoby zainteresowane aspektem proekologicznym mogą zdecydować się na wykorzystanie kominków na biopaliwo – zapewniają sensowną alternatywę dla klasycznych metod ogrzewania. Mogą być stosowane nawet w przestrzeniach cechujących się ograniczoną wentylacją.

Zainteresowani powinni rozważyć ponadto integrację kominka klasycznego z systemem ogrzewania wodnego. To doskonała metoda na rozprowadzanie ciepła po wszystkich pomieszczeniach domu lub mieszkania.

Wszystkie te informacje pomogą zainteresowanym w stworzeniu salonu z kominkiem, który będzie powalać z nóg samym swoim wyglądem!