Eksport polskich okien i drzwi bije kolejne rekordy

Eksport polskich okien i drzwi bije kolejne rekordy

Eksport polskich okien i drzwi bije kolejne rekordyO 12,8% zwiększył się w pierwszym półroczu 2013 roku eksport polskich okien i drzwi w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Największy wzrost odnotowali producenci wyrobów z drewna, dzięki czemu wartość ich eksportu była wyższa, aniżeli producentów okien i drzwi z PVC – dotychczasowych liderów eksportu polskiej stolarki otworowej.

Zgodnie z opublikowanymi wstępnymi danymi GUS z polskich zakładów wyjechały za granicę okna i drzwi o łącznej wartości 505,07 mln euro. W tym samym okresie 2012 roku było to 447,65 mln euro.

  • Blisko 60-milionowa różnica w analizowanych okresach to w dużej mierze zasługa wzrostu, jaki odnotowano w przypadku wyrobów drewnianych, głównie okien – komentuje Joanna Florczak-Czujwid z ASM Centrum Badań i Analiz Rynku.
    W pierwszym półroczu bieżącego roku wartość eksportu okien drewnianych wzrosła ze 137,5 mln euro do 180,3 mln euro, czyli aż o 31,1%. W odniesieniu do drzwi drewnianych wzrost nie był już tak spektakularny i wyniósł 5,1% – z 53,2 do 55,9 mln euro – dodaje analityk ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku.

Wartości eksportu zwiększyły się jednak we wszystkich działach w porównaniu do I półrocza 2012 roku. O 23,8% wzrósł eksport okien i drzwi z aluminium (z 26,1 do 32,4 mln euro), a o 14,2% eksport wyrobów z żeliwa lub stali (z 28 do 31,9 mln euro). Najmniejszą dodatnią dynamikę odnotowano natomiast w przypadku okien i drzwi z PVC – zaledwie 0,9%.

  • Wiele wskazuje na to, iż bariera 1 mld euro wartości eksportu, którą po raz pierwszy w historii przekroczyły polskie firmy w minionym roku, nie będzie także problemem w tym roku – prognozuje Joanna Florczak-Czujwid.
    Tym bardziej, że coraz szybciej rośnie dynamika eksportu polskich okien i drzwi. Dla porównania w I kwartale 2013 roku eksport był wyższy o 11,3%, aniżeli w I kwartale 2012 roku, a po dwóch kwartałach różnica wynosi już 12,8% – dodaje Joanna Florczak-Czujwid.

Warto również podkreślić, że wzrost wartości eksportu stolarki otworowej jest większy aniżeli całego polskiego eksportu, który w I półroczu 2013 roku zwiększył się o 6% w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku.