Kiedy mamy do czynienia z budownictwem pasywnym?

Cechy domu pasywnego

Podstawą każdego domu pasywnego jest jego energooszczędność. Największą rolę w budownictwie tego rodzaju odgrywa stolarka, a najlepiej sprawdzają się okna drewniane. Z naszymi podpowiedziami wybierzesz te najlepsze, a Twój dom stanie się świątynią innowacyjności i racjonalności.

Budowanie, a następnie prowadzenie domu pasywnego opiera się na wykorzystywaniu powszechnie dostępnej, darmowej energii. Pamiętaj jednak, że mieszkanie w budynku tego rodzaju łączy się z niezbędną kontrolą strat i zysków cieplnych. Największym czynnikiem w tym przypadku są okna drewniane. To one zapewnią niezbędną dla Twojego domu izolację termiczną. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zerknij na to, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

okna pcv futur

Kiedy mamy do czynienia z budownictwem pasywnym?

Cechy domu pasywnego

Budownictwo pasywne ocenia się na podstawie trzech, głównych czynników:

  • zapotrzebowania na ciepło grzewcze mniejsze niż 15 kWh/m2a,
  • zapotrzebowania na energię pierwotną nie większe niż 120kWh/m2a,
  • wymiany powietrza o jakości określonej za pomocą testu ciśnieniowego.

To, co tak naprawdę określa, czy dom prezentuje wartości pasywne to przede wszystkim jego budowa i poszczególne jej elementy. Budownictwo pasywne powinno osiągać maksymalną szczelność, najwyższy poziom izolacyjności cieplnej i wentylacji – tu najważniejszą rolę odgrywają okna drewniane. Procesy zachodzące na terenie i w otoczeniu domu pasywnego mają poskutkować jak najdoskonalszym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, m.in. ciepła z gruntu.

Procesy zachodzące w domu pasywnym

okna drewniane pcv

Zastanawiasz się w jaki sposób takiego rodzaju budownictwo pobiera energię z zewnątrz i nią zaspokaja wszystkie potrzeby mieszkańców? Dużo zależy od projektu, ale w większości przypadków świeże powietrze pobierane jest za pomocą rury wentylacyjnej, następnie ogrzewane i kierowane ku dalszym kondygnacjom. Na tym etapie zazwyczaj korzysta się z wymiennika, który umożliwia dwukrotne wykorzystanie zdobytego z zewnątrz powietrza.

Okna drewniane do domu pasywnego

Stolarka w budownictwie pasywnym odgrywa niebagatelną rolę. Produkt, żeby okazał się skuteczny i kompatybilny, powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, a poziom izolacji termicznej musi osiągać najwyższe noty. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się okna drewniane od Futur z linii ClassicLine lub Decorline.

Dlaczego okna drewniane?

  • duża powierzchnia szybowa to jeszcze większy efekt straty ciepła,
  • im większe pole, przez które może dostać się ciepło słoneczne, tym większa ilość pozyskanej energii,
  • drewno jako materiał sprawdza się w połączeniu z innymi elementami domu pasywnego,
  • przy odpowiedniej pielęgnacji okna drewniane będą służyć przez długie lata.

Szyby w oknach drewnianych używane w budownictwie pasywnym powinny posiadać warstwy odbijające promienie słoneczne i ich niekorzystne właściwości UV – pamiętaj. Przy bardzo dużej powierzchni szyb ma to ogromne znaczenie. Głównie ze względu na to, by Twój dom przy słonecznym, letnim dniu nie stawał się piekarnikiem, a świątynią energooszczędności i innowacyjności designu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien drewnianych do domu pasywnego?

Przy zakupie okien drewnianych do domu pasywnego zwróć uwagę również na akcesoria, a nie tylko podstawowe elementy budującego stolarkę. Ramki międzyszybowe o wartościach termicznych, osłony chroniące przed przegrzaniem, ościeżnice z niezbędnymi certyfikatami popierającymi ich jakość – to wszystko odgrywa ważną rolę w ogólnej jakości Twojego domu.

Montaż okien drewnianych w domu pasywnym

To, czy okna drewniane sprawdzą się w połączeniu z murami Twojego domu zależy od ich umiejętnej instalacji. Kształt stolarki i głębokość jej umieszczenia w ścianie to zagadnienia, którym powinieneś poświęcić znaczącą uwagę. Nie czujesz się na siłach, żeby podjąć się takiego montażu? Poproś o pomoc fachowców. Bardzo często producenci okien drewnianych proponują pomoc swoim klientom. Nie bój się z niej skorzystać.