Panele ścienne do kuchni – czy warto na nie postawić?

wystroj kuchni

Podczas projektowania kuchni stajemy przed wyborem rodzaju ochrony ścian nad blatami. Możemy ją osłonić przy pomocy paneli ściennych lub płytek. Coraz częściej decydujemy się na to drugie rozwiązanie, ze względu na wygodę montażu i nowoczesny design. Wykonane są z różnych materiałów o bogatej kolorystyce i zdobnictwie. Czy warto na nie postawić? Podpowiadamy.

Panele ścienne jako alternatywa płytek w kuchni

Panele ścienne to duże prostokątne płyty z różnego rodzaju materiałów o wielorakich wzorach i kolorach, które można zamontować zamiast płytek. Dzięki temu, że są one od nich o wiele większe, można je dużo łatwiej zamontować. Mamy do wyboru dwie możliwości: albo przykleić je do ściany przy pomocy kleju montażowego, albo zainstalować je na specjalnych listwach. Ze względu na ich spory format są dużo łatwiejsze w utrzymaniu niż standardowe płytki, ponieważ wystarczy przetrzeć ich powierzchnię, bez konieczności szorowania fug.

Z jakiego materiału wybrać panele ścienne do kuchni?

Panele ścienne do kuchni występują w wielu różnych materiałach. Najczęściej wybieranym są te wykonane z PCV. Cechuje je lekkość, łatwość w montażu i przystępna cena. Mogą być umieszczane w każdym miejscu, również w niedalekim sąsiedztwie kuchenki elektrycznej lub gazowej oraz zlewu bez obaw o ich zniszczenie. Laminowane panele z kolei wytwarzane są z płyt MDF, które są następnie oklejane specjalną folią z różnego rodzaju nadrukami. Dzięki zastosowaniu specjalnej folii nie potrzebują one już ani laminowania, ani malowania. Występują np. w drewnopodobnych wzorach.

Kolejną propozycją są drewniane panele ścienne, które jednak wymagają od nas dużo większego wkładu pracy w proces ich czyszczenia i pielęgnacji. Ten typ paneli musi być regularnie olejowany i lakierowany, ponieważ tylko wtedy będzie wyglądał dobrze i cieszył nasze oczy latami. Bardzo popularne są też panele wykonane ze szkła hartowanego. Występują w wielu wzorach i kolorach i dają nam możliwość ich personalizacji, przez umieszczenie na nich dowolnego wybranego przez nas zdjęcia czy motywu. Są bardzo łatwe w utrzymaniu, wystarczy je umyć przy pomocy płynu do mycia szyb, a jednocześnie odporne na stłuczenia ze względu na zastosowanie wysoce trwałego szkła hartowanego. Istnieje jeszcze wiele innych rozwiązań, takich jak panele betonowe, czy panele heksagonalne. Wybór wzorów i kolorów jest naprawdę ogromny i każda osoba, która zechce zamontować takie rozwiązanie w swojej kuchni, z pewnością znajdzie coś dla siebie.