Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki ogrodowej?

kosiarka ogrodowa

Regularne ścinanie trawy to zajęcie, które można sobie znacznie ułatwić. Kluczem jest dopasowanie kosiarki ogrodowej pod kątem specyfiki terenu. Nie warto też zapominać o wygodzie jej użytkowania oraz trwałości. Jak dobrać sprzęt z uwzględnieniem tych wszystkich cech? Najlepiej dowiedzieć się tego jeszcze zanim nadejdzie wiosna.

Rozmiar trawnika a wybór kosiarki ogrodowej

Przy wyborze kosiarki ogrodowej trzeba kierować się przede wszystkim wielkością trawnika. Od jego powierzchni zależy bowiem, który rodzaj sprzętu będzie najbardziej opłacalny w eksploatacji. Producenci urządzeń ogrodniczych dają klientom wybór spośród modeli:

  • ręcznych;
  • elektrycznych;
  • akumulatorowych;
  • spalinowych.

Ręczne kosiarki ogrodowe

Osoby, które szukają sprzętu do pielęgnacji małego trawnika, mogą kupić tani model ręczny. Co ważne, niska cena nie wpływa na efektywność pracy. Wynika ona wyłącznie z braku podzespołów, z których każdy podnosi wartość kosiarki.

Egzemplarze ręczne są więc skuteczne, a do tego też ciche. Niestety, ścinanie trawy przy ich pomocy długo trwa. Z tego powodu nadają się głównie do pielęgnacji terenów takich jak działki i małe przydomowe ogródki.

  • Cicha praca
  • Niewielka waga
  • Optymalna efektywność
  • Niska cena
  • Dobre tylko do koszenia małych trawników

Elektryczne i akumulatorowe kosiarki ogrodowe

Właściciele większych terenów zielonych mogą skrócić czas pracy, jeśli wybiorą kosiarkę elektryczną. Modele na prąd sprawdzają się przy koszeniu trawników o powierzchni do 250 m². Tak jak warianty ręczne, pracują cicho i są lekkie.

Konieczność podłączania kosiarki do gniazdka ogranicza mobilność. Właśnie dlatego modele elektryczne nie nadają się do prac na większych obszarach. Częściowym rozwiązaniem problemu jest zakup egzemplarza z akumulatorem. Po naładowaniu może ściąć trawę na dużym obszarze, ale mimo wszystko mniejszym niż kosiarka spalinowa. Co więcej, wersje akumulatorowe bywają drogie.

  • Cicha praca
  • Niewielka waga
  • Szybka praca na obszarze o wielkości do 250 m²
  • Kabel ograniczający mobilność kosiarek elektrycznych
  • Wysokie ceny modeli akumulatorowych

Spalinowe kosiarki ogrodowe

Wszędzie tam, gdzie jest naprawdę dużo pracy, potrzebna jest kosiarka spalinowa. Urządzenia tego typu nie mają niektórych wad modeli ręcznych i działających na prąd. Innymi słowy, umożliwiają szybkie ścięcie trawy nawet na dużym obszarze. W pracy na większym terenie pomaga też brak potrzeby podłączania ich do czegokolwiek.

Czy w takim razie kosiarka spalinowa to idealne rozwiązanie? Niestety, takie nie istnieje. Tego rodzaju sprzęty są głośne. Do tego dużo ważą, co utrudnia ich obsługę. Problemu można się pozbyć dzięki urządzeniu autonomicznemu. Samobieżne kosiarki spalinowe jednak dużo kosztują.

Co więcej, zakup kosiarki spalinowej ma sens tylko wtedy, gdy do pielęgnacji jest naprawdę duży teren, czyli przynajmniej kilkaset m². W innym przypadku eksploatacja jest nieopłacalna.

  • Wysoka wydajność
  • Możliwość pracy na obszarze aż do 2500 m²
  • Głośne silniki
  • Wysoka waga
  • Duży koszt zakupu
  • Opłacalne tylko przy pracy na dużych przestrzeniach

Dobór kosiarki ogrodowej pod kątem wykorzystania źdźbeł

Drugim kryterium wyboru kosiarki jest sposób zbierania ściętej trawy. Decyzję należy uzależnić od tego, jak źdźbła mają użyźniać glebę. Nie mniejsze znaczenie ma lokalizacja trawnika. Do wyboru są cztery metody wykorzystania pozostałości roślinnych:

  • zbieranie ich do kosza;
  • mulczowanie (ściółkowanie);
  • wyrzucanie ich na bok lub do tyłu.

Kosiarka ogrodowa z koszem na źdźbła

Najprostszy mechanizm zagospodarowywania resztek po koszeniu to po prostu zbieranie ich do kosza. Co jednak potem z nimi zrobić? Jedynym rozwiązaniem jest gromadzenie ich w kompostowniku. Po zakończeniu procesu rozkładu źdźbła można wykorzystać do użyźnienia gleby.

Kosiarka ogrodowa z mulczerem

Na kompostownik trzeba znaleźć miejsce, a do tego później zająć się rozrzuceniem kompostu. Właśnie dlatego warto zainteresować się kosiarką ogrodową z funkcją mulczowania. Takie urządzenia nie tylko ścinają, ale też mielą ściętą trawę. Źdźbła następnie ponownie rozrzucane są po trawniku.

Kosiarka ogrodowa z wyrzutem bocznym lub tylnym

Ostatni rodzaj mechanizmu sprawdza się tylko w miejscach, w które zagląda niewiele osób. Powodem jest wygląd trawnika po pracy. Wyrzut źdźbeł za kosiarką lub na jej boki po prostu nie wygląda estetycznie. Z tego powodu kosiarki tego typu nie są polecane do pielęgnacji przydomowej zieleni. Przydają się za to do ścinania trawy w okolicach pól i sadów, a także na dzikich łąkach.

Funkcje i parametry ułatwiające obsługę kosiarki ogrodowej

O tym, jak szybko uda się skosić trawnik, decyduje nie tylko typ i moc silnika. Równie ważne jest wyposażenie wpływające na komfort obsługi. Właśnie z tego powodu trzeba zwrócić uwagę na:

  • typ zapłonu;
  • obecność osobnego napędu noży;
  • mechanizm regulacji wysokości noży i średnica kół;
  • rodzaj łożysk.

Typ zapłonu

Producenci kosiarek ogrodowych tworzą modele z dwoma z zapłonami – ręcznymi i elektrycznymi. Modele z rozrusznikami wymagającymi szarpnięcia są tańsze, ale mniej wygodne w użyciu. Za włączanie kosiarki przy pomocy przycisku trzeba zapłacić więcej, ale dzięki temu osoby o mniejszej sile bez problemu obsłużą sprzęt.

Obecność osobnego napędu noży

Zapłon kosiarki ogrodowej może uruchamiać silnik i noże, ale nie zawsze muszą działać jednocześnie. Dobrym wyborem są modele wyposażone w dźwignie blokujące pracę noży. Dzięki temu nie trzeba włączać silnika za każdym razem, gdy kosiarka ma zostać przeniesiona, np. na drugą stronę ogrodowej alejki.

Mechanizm regulacji wysokości noży i średnica kół

W trakcie przeglądania modeli kosiarek na ten aspekt powinni zwrócić uwagę posiadacze działek o nieregularnej powierzchni. Do ścinania trawy na niewielkich wzniesieniach przydają się modele z dużymi kołami. Z kolei w koszeniu zagłębień pomocna będzie regulacja wysokości noży.

W miejscach wyjątkowo trudnych do pielęgnowania kosiarka ogrodowa z takimi funkcjami może nie wystarczyć. Z tego powodu dobrze jest przemyśleć wybór kosy spalinowej bądź podkaszarki. Oba typy urządzeń dają niemożliwą do osiągnięcia w kosiarkach regulację wysokości cięcia trawy. Nie sprawdzą się jednak w pracy na dużych przestrzeniach. W takich miejscach lepszy będzie niewielki traktor ogrodowy.

Rodzaj łożysk

Typ łożysk nie wpływa wprawdzie na wygodę używania kosiarki, ale przyczynia się do wydłużenia jej bezawaryjnego działania. W tym przypadku wybór jest prosty – lepsze są koła z łożyskami kulkowymi. Dzięki nim toczą się płynnie, a do tego nie powstają luzy w mechanizmie obrotu kół.

Modele z łożyskami ślizgowymi prowadzi się trudniej z powodu większego oporu kół. Z tego też powodu ośki i piasty zużywają się szybciej. Po kilku latach użytkowania powstałych luzów nie da się już zniwelować. Z tego powodu pozostaje tylko je wymienić.