Smart home – co to jest i jakie rozwiązania wykorzystuje?

informacje o smart home

Smart home, czyli inteligentny dom dawniej był jedynie marzeniem futurystów i twórców fantastyki naukowej. Dziś może go stworzyć każdy, a do tego za niewielkie pieniądze. Co w ten sposób się zyskuje? Bezpieczeństwo i komfort, które cieszą każdego dnia. Skoro więc urządzenie inteligentnego domu przynosi same korzyści, pora sprawdzić, w co warto zainwestować.

Czym jest smart home?

Mianem inteligentnego domu, czyli smart home, określa się system złożony z urządzeń Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT). Do tej grupy zalicza się sprzęty, które są podłączone do jednej sieci komunikacji bezprzewodowej. Dzięki temu można je kontrolować zdalnie. Do tego zadania najczęściej wykorzystuje się smartfony i tablety, a poza tym także smartwatche.

Sam smartfon, tablet lub inteligentny zegarek to za mało, żeby zdalnie sterować urządzeniami IoT. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia aplikacja. Dzięki niej wiele przedmiotów codziennego użytku da się obsługiwać z dowolnego miejsca na świecie. O stworzenie oprogramowania dbają sami producenci sprzętu. Niektóre systemy dostosowane są także do obsługi przy pomocy zewnętrznych programów.

Współczesne urządzenia smart home projektowane są w taki sposób, by nie wymagały instalacji żadnej dodatkowej aparatury. Pod tym względem producenci poczynili ogromny postęp, ponieważ dawniej działanie sprzętu opierało się na internecie przewodowym. Dziś nie trzeba już rozkuwać ścian w celu położenia okablowania.

Funkcja mostka w systemach smart home

Mostek, zwany też hubem, bramką, albo centralką, to urządzenie ułatwiające sterowanie poszczególnymi sprzętami inteligentnymi. Co ważne, jego rola na ogół rzeczywiście sprowadza się tylko do uproszenia obsługi systemu. Oznacza to, że nie jest niezbędny. W takim razie kiedy warto zainteresować się jego zakupem? Hub przyda się, gdy przedmiotów z segmentu IoT pojawi się w domu naprawdę dużo.

Każde urządzenie inteligentne łączy się z Wi-Fi osobno. W rezultacie do sterowania nimi potrzebne są oddzielne aplikacje. Dla osób korzystających z raptem kilku urządzeń taki sposób ich obsługi raczej nie będzie stanowił problemu. Wraz z rozbudową systemu smart home stanie się to jednak kłopotliwe. Dzięki centralce będzie można kontrolować nawet kilkadziesiąt sprzętów z poziomu jednej aplikacji.

Najważniejsze parametry mostków smart home

Przy wyborze bramki należy przejrzeć kilka kluczowych elementów specyfikacji technicznej. Jednym z nich są obsługiwane protokoły komunikacyjne. Najlepiej, żeby były trzy – Bluetooth, Wi-Fi (w obu pasmach, czyli 2,4 GHz oraz 5 GHz) i ZigBee. Ostatnią z tych technologii w dużej mierze da się porównać do Wi-Fi. W przeciwieństwie do niego zużywa jednak mniej energii.

Przydatnym dodatkiem w hubach jest port Ethernet. Umożliwia on podpięcie przewodu RJ45 służącego do przewodowego połączenia z routerem. Dzięki temu transmisja danych pozostaje stabilna i szybka, co nie zawsze jest tak oczywiste w przypadku komunikacji bezprzewodowej. Sygnał do konkretnych urządzeń dociera już za pośrednictwem Wi-Fi.

Przed zakupem warto jeszcze sprawdzić taktowanie procesora (CPU). Od niego zależy, jak szybko będą przetwarzane polecenia wydawane przez użytkownika. Ten parametr nabiera szczególnie dużego znaczenia, jeśli do mostka podłączono wiele urządzeń. Zasada weryfikacji jest prosta – im więcej megaherców, tym lepiej. Właśnie dlatego szybszy będzie hub z jednostką o taktowaniu 256 MHz niż model z CPU przetwarzającym dane na poziomie 128 MHz.

Systemy bezpieczeństwa smart home

Dom inteligentny to przede wszystkim miejsce bezpieczne dzięki urządzeniom, których pracę można monitorować przez całą dobę. Do sprzętów zapewniających ochronę zalicza się m.in.:

  • kamery monitoringu;
  • czujniki powietrza, ruchu i światła;
  • gniazdka elektryczne.

Tego, do czego służy kamera monitoringu, nikomu tłumaczyć nie trzeba. Inteligentne warianty tych urządzeń wyróżnia możliwość sprawdzania rejestrowanego obrazu na smartfonie lub tablecie. Wiele modeli nagrywa także dźwięki. Co więcej, za sprawą modułu przetwarzającego ludzką mowę, takimi sprzętami można też sterować głosowo.

Osoby zainteresowane stworzeniem inteligentnego domu zainteresują ponadto różnego rodzaju sensory. Część z nich to wykrywacze dymu i innych niebezpiecznych substancji, w tym czadu. Ten typ urządzeń ma więc kluczowy wpływ na bezpieczeństwo domowników.

Pozostałe sprzęty zwiększają szansę na ochronę przed włamaniem. Wykrycie ruchu w zasięgu działania sensora aktywuje oświetlenie, co pozwala dojrzeć niepożądaną osobę. Z kolei czujniki światła służą do zdalnego włączania lamp.

Przy projektowaniu systemu smart home warto też pomyśleć o zakupie specjalnego gniazdka. Tego rodzaju inteligentne przedmioty monitorują napięcie i natężenie prądu dostarczanego do przewodowych urządzeń. W pewnych okolicznościach, np. w trakcie burzy, gdy dojdzie do przeciążenia sieci, wtyczka odłącza prąd. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia cennego sprzętu spada do zera.

Wpływ smart home na komfort życia

Celem postępu jest ułatwianie ludziom wykonywania codziennych czynności, co widać właśnie na przykładzie smart home. W ostatnich latach znane od dekad sprzęty domowe zyskały swoje inteligentne wersje, a to zmieniło sposób obsługi wielu z nich. Najpopularniejsze urządzenia IoT oferowane przez producentów to:

  • odkurzacze autonomiczne;
  • oczyszczacze i nawilżacze powietrza;
  • wentylatory i grzejniki;
  • żarówki;
  • płyty indukcyjne do kuchenek;
  • wagi łazienkowe.

Zasada działania większości tych sprzętów nie różni się od ich „nieinteligentnych” odpowiedników. Dobrym przykładem są odkurzacze. Autonomiczne warianty wymagają tylko zapisania mapy sprzątanej przestrzeni przy pierwszym uruchomieniu. Każde kolejne polega już tylko na wciśnięciu przycisku włączania w aplikacji mobilnej. Poza tym autonomiczny odkurzacz robi po prostu to, co każdy inny, czyli zasysa zanieczyszczenia z podłogi.

Mniej znane urządzenia z kategorii smart home

Czasem najprostsze wynalazki są najlepsze, a przykładem są przedmioty służące zwierzętom domowym. Jednym z przykładów są podajniki karmy. Służą one do dozowania pożywienia w ilości i porach odpowiednich dla danego kota, psa bądź innego stworzenia. Z tego rozwiązania zadowolone będą zwłaszcza osoby, które wiele godzin spędzają w pracy poza domem.

O zdrowie pupila można zadbać również dzięki poidłu. Stała cyrkulacja wody zapobiega wypijaniu przez zwierzę zanieczyszczeń takich jak kurz czy jego własna sierść. Co więcej, w sprzedaży są modele, które dodatkowo ją natleniają. Poidła, tak samo jak podajniki karmy, wyposażone są w moduł umożliwiający sterowanie nimi przy pomocy aplikacji.